Rola oświetlenia miejskiego jest bardzo duża, dlatego lampy uliczne wykorzystywane są praktycznie w każdym miejscu. To dzięki nim możemy bezpiecznie poruszać się o zmroku, bez konieczności noszenia ze sobą latarek. Na przestrzeni lat trendy w zakresie oświetlenia miejskiego bardzo się zmieniały. Wraz z rozwojem techniki zarządy miejskie stawiały nie tylko na samą prezencję lamp, ale przede wszystkim na ich funkcjonalność, a później także – energooszczędność. Właściwość ta sprawiła, że aktualnie coraz częściej w lampach ulicznych wykorzystywane jest oświetlenie LED i to w ciekawej oprawie. Zobaczmy, jakie są najnowsze trendy w tym zakresie.

Oświetlenie uliczne – rozwój technologii LED

Lampy led znane i popularne są przede wszystkim ze względu na ich właściwości energooszczędne oraz z tego, że są ekoprzyjazne. To sprawiło, że zainteresowało się nimi coraz więcej samorządów i osób, podejmujących decyzje, dotyczące oświetlenia miast i wsi. Nie bez znaczenia jest fakt, że lampy led są bardziej wydajne oraz łatwiej nimi sterować. Nowoczesna technologia pozwala na stworzenie specjalnych opraw, integrowanych zdalnie, oraz na regularną transmisję, umożliwiającą stały monitoring jakości oświetlenia oraz sprawności całego systemu.

Jeszcze kilka lat temu, po włączeniu lamp ulicznych, trzeba było poczekać na ich pełne rozświetlenie. Żarówki led zapalają się natychmiast do pełnej jasności, a ich ciągłe włączanie i wyłączanie nie powoduje zwiększenia ilości używanego prądu ani pogorszenia jakości samego światła. Dzięki temu oświetlenie uliczne LED może być teraz bardziej praktyczne i nowoczesne, co przedkłada się również na powstanie nowych trendów.

Nowoczesne trendy led w oświetleniu ulicznym

Aktualna moda niekoniecznie swoją prezencją przypomina nowoczesne innowacje. Na wielu starówkach miejskich wciąż widujemy klasyczne modele lamp ulicznych, wyposażone jedynie w technologię led. Wiąże się do głównie z utrzymaniem odpowiedniego wizerunku danego miejsca. Tam, gdzie można obejrzeć stare kamienice i inne zabytki, takie lampy po prostu dobrze wyglądają.

Na bardziej zatłoczonych ulicach miejskich, wzdłuż dróg na nowych osiedlach oraz wszędzie tam, gdzie rozwój technologiczny widoczny jest na pierwszy rzut oka, królują modele lamp ulicznych, wykonanych na modernistyczną modłę. Charakteryzują się one minimalistycznym stylem oraz wysoką uniwersalnością. Ze względu na to, że nowoczesne lampy uliczne nie potrzebują osobnych słupów, na jednym umieścić można kilka modeli, z których każdy zapewnia odpowiednie oświetlenie. Modne oprawy wyróżniają się prostą, ale estetyczną konstrukcją, która doskonale wpasowuje się w innowacyjne miejskie trendy i świetnie komponuje z najnowszym budownictwem i elementami wyposażenia terenów zewnętrznych. Takie rozwiązania pozwalają na stworzenie ciekawej, dobrze oświetlonej przestrzeni, cieszącej się atmosferą na miarę XXI wieku.

Więcej produktów w technologii LED znajdziesz w sklepie ELED.pl