Oficjalnie zakończyły się już tegoroczne matury. Teraz przed maturzystami czas decyzji dotyczący kontynuowania swojej dalszej ścieżki edukacji. Masz wątpliwości, gdzie i na jakim kierunku podjąć dalszą naukę? Proponujemy zapoznać się z bardzo ciekawą ofertą, którą posiada policealna szkoła artystyczna KamArti w Warszawie, utworzona przez Emiliana Kamińskiego, wybitnego aktora, reżysera oraz dyrektora Teatru Kamienica. Już od czerwca trwają specjalne Dni Otwarte. Odwiedź koniecznie KamArti i Teatr Kamienica. Poznaj szkołę i teatr „od kuchni”. Ostatnia rekrutacja na rok 2021/2022 odbędzie się 28 sierpnia.

Szkoła KamArti przy Teatrze Kamienica – jedyna taka w Polsce

KamArti to jedyna policealna szkoła artystyczna w Warszawie, a także w Polsce, która przygotowuje do zawodu związanego z wszelkimi wydarzeniami artystycznymi, tj. koncerty czy przedstawienia teatralne. Nauka trwa 2 lata i obejmuje 4 semestry (1 semestr trwa pięć miesięcy). Dwuletni okres edukacji kończy egzamin zawodowy. W tej szkole rzemiosł artystycznych prowadzone są trzy kierunki: realizacje intermedialne, stylizacja kostiumu i kreacja wizerunku oraz techniki scenograficzne.

Realizacje intermedialne

Osoby, które interesują tajniki dźwięku, oświetlenia oraz multimediów będą mogą szkolić swój warsztat i zgłębiać wiedzę na kierunku realizacje intermedialne. Podczas zajęć zdobywa się wiedzę, m.in. z zakresu obsługi sprzętu służącego do rejestracji, edycji oraz emisji obrazu, a także dźwięku.

W ramach zajęć na tym kierunku zyskuje się również wiedzę z zakresu oświetlenia. W przyszłości można spełniać się w roli oświetleniowca. Oświetlenie bowiem stanowi niezwykle ważny element każdej inscenizacji. To właśnie światło, jego odpowiedni dobór sprawia, że opowiadana narracja wpływa na emocje i odczucia widza podczas wszelkich wydarzeń artystycznych.

Ponadto, w czasie studiów na kierunku realizacje intermedialne uczniowie pogłębiają wiedzę z zakresu współczesnych technologii, które odgrywają z każdym rokiem coraz większą rolę podczas realizacji projektów scenicznych. Prawidłowa obsługa sprzętu technologicznego, komputerowego to podstawa w czasie wykonywania zawodów dźwiękowca czy oświetleniowca. Oprócz zajęć teoretycznych w szkole KamArti, realizowane są również praktyki prowadzone w przestrzeniach Teatru Kamienica i Studio Nagrań Kamienica (sprawdź).

Stylizacja kostiumu i kreacja wizerunku

Bardzo ciekawym i oryginalnym kierunkiem w warszawskiej policealnej szkole artystycznej jest stylizacja kostiumu i kreacja wizerunku, którą można nazwać w skrócie kreowaniem wizerunku, czy to na scenie, czy strefie biznesu. Ten kierunek to połączenie charakteryzacji, konstruowania kostiumów oraz szeroko rozumianej stylizacji.

Dzięki dużej wiedzy z historii mody, kreowania wizerunku, konstrukcji i projektowania kostiumów, makijażu scenicznego, a także stylistyki fryzur, absolwent tego kierunku będzie mógł rozpocząć pracę w teatrze, przy produkcji filmów, seriali, reklam, jak również współpracować z indywidualnymi osobami i dbać o ich publiczny wizerunek.

Techniki scenograficzne

Jeśli ktoś marzy o pracy jako scenograf powinien wybrać kierunek techniki scenograficzne, który obejmuje modelatorstwo i dekoratorstwo. Warto podkreślić, że za pracę typowo plastyczno-techniczną danego wydarzenia artystycznego, odpowiada nie kto inny jak właśnie scenograf. W czasie trwania zajęć uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu, m.in. konstrukcji scen oraz tworzenia scenografii. Oprócz wiedzy teoretycznej, nauka obejmuje zajęcia praktyczne, które polegają na komputerowej aranżacji różnych przestrzeni, projektowania, przygotowywania makiet, szycia, jak również malowania.

Wybierz warszawską szkołę KamArti

Zajęcia na kierunkach realizacje intermedialne, stylizacja kostiumu i kreacja wizerunku oraz techniki scenografii prowadzi wykwalifikowana i doświadczona kadra wykładowców, która może pochwalić się wieloletnią praktyką. To gwarancja, że absolwenci szkoły artystycznej KamArti, po dwóch latach edukacji będą w pełni przygotowani i gotowi do pracy w wymarzonym zawodzie oraz realizacji własnych wizji artystycznych.