W 2020 roku mimo wielu opóźnień spowodowanych globalną pandemią ostatecznie zostało zaprezentowanych całkiem sporo nowych urządzeń. Największe marki jak co roku zaprezentowały nowe generacje swoich flagowców, o których zazwyczaj było bardzo głośno. Największych echem odbiła się premiera iPhonów 12, które swoim wyglądem zrobiły duże zamieszenie wśród producentów. Jednak, niekoniecznie wszystkie firmy zrobili duży krok naprzód pod względem wydajności i działania ich urządzeń. Które zatem smartfony były najlepsze w minionym roku? Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, na jakie smartfony w 2021 roku warto czekać, gdyż mogą zrobić dużą rewolucję w mobilnym świecie.
.

W 2020 roku mimo wielu opóźnień spowodowanych globalną pandemią ostatecznie zostało zaprezentowanych całkiem sporo nowych urządzeń. Największe marki jak co roku zaprezentowały nowe generacje swoich flagowców, o których zazwyczaj było bardzo głośno. Największych echem odbiła się premiera iPhonów 12, które swoim wyglądem zrobiły duże zamieszenie wśród producentów. Jednak, niekoniecznie wszystkie firmy zrobili duży krok naprzód pod względem wydajności i działania ich urządzeń. Które zatem smartfony były najlepsze w minionym roku? Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, na jakie smartfony w 2021 roku warto czekać, gdyż mogą zrobić dużą rewolucję w mobilnym świecie.

 

Producenci i ich nowe produkty

Aktualnie najnowsze telefony są dopracowane do tego stopnia, że ciężko jest w nich cokolwiek zmienić na lepsze. Dlatego rzadko aktualnie widzimy rewolucje w świecie smartfonów, a większość najnowszych generacji różni się od poprzednich większą pamięcią ram lub lepszym ekranem. Są to bardzo drobne, często nieodczuwalne dla zwykłych osób zmiany. Dlatego ciężko wytypować zwycięzców w rankingu smartfonów. Każde z najnowszych urządzeń jest po prostu bardzo dobre i dopracowane. Warto zatem zwrócić uwagę na producentów, którzy planują wprowadzać rewolucje, bądź całkowicie odbiegają od przyjętych zasad na rynku. Polecamy też obserwować nowo tworzące się marki na rynkach pozaeuropejskich, jak niegdyś Xiaomi. Mała, chińska firma tak szybko zdominowała rynki ogólnoświatowe, że aktualnie w większości wiedzie prym w ilości sprzedanych urządzeń.

Ranking smartfonów 2020/2021

Poniżej prezentujemy nasz osobisty ranking najlepszych smartfonów tego roku i przewidywania co do nowinek w 2021r. Naszymi kryteriami nie jest tylko wydajność, ale przede wszystkim dobry pomysł, oryginalność i rewolucyjność idei. Mimo to w 2020r. na rynku telefonów nie było żadnych niespodzianek i wciąż na podium pozostają 2 najpopularniejsze marki, ale 2 miejsce może was zaskoczyć. Zapraszamy!

Najlepszy smartfon 2020:

  • iPhone 12 Pro Max – pierwsze miejsce w 2020r. całkowicie bez niespodzianek. IPhone, mimo że nie zmienił znacząco dużo w specyfikacji swojego flagowca, to zmiana kształtu była na miarę rewolucji. Jest to jeden z nielicznych producentów, który w dobie obłości i zaokrąglania wszystkich krawędzi urządzeń postanowił „cofnąć się” o parę lat. Mimo, że zdania co do nowego designu są podzielone i niektórzy uważają to za duży błąd, my doceniamy odwagę i oryginalność. Warto zaznaczyć, że równie ciekawym i pretendującym do podium urządzeniem był iPhone SE 2020. Gdyby nie najnowsza generacja telefonu z nadgryzionym jabłkiem SE na pewno znalazłby się w gronie wyróżnionych.
  • OnePlus 8 Pro – tego urządzenia nie trzeba przedstawiać. Każdy kto choć trochę zna świat smartfonów wie, że jeśli chodzi o wydajność, prędkość działania i ogólne poczucie mocy urządzenia to OnePlus nie ma sobie równych. Nie inaczej jest w tym roku. Mocniejsza wersja 8 generacji tego telefonu jest killerem reszty urządzeń z najwyższej półki. Nie chodzi tu o testy (benchmarki), w których OnePlus nie zawsze zwycięża, choć i tak przoduje. Mowa o odczuciach użytkowników i te mówią jednoznacznie: jeśli potrzebujesz najszybszy telefon na rynku to jest nim aktualnie OnePlus 8 Pro.
  • Samsung Galaxy Note 20 Ultra – na podium nie mogło zabraknąć drugiego wielkiego producenta telefonów, czyli Samsunga. Najnowsze generacje oznaczone liczbą 20, a tym bardziej te z dodatkiem „ultra” są niesamowicie wydajnymi bestiami. W rankingu wyszczególniliśmy serię Note z 2 powodów. Po pierwsze wydajność tego telefonu jest równie dobra co tych z serii „S”, ale posiada dodatkowo rysik, który ma wielu zwolenników i bardzo ułatwia pracę z telefonem. Po drugie, niestety, Samsung ogłosił zamknięcie serii Note więc warto zapamiętać ten ostatni bądź przedostatni telefon z rysikiem. Telefon znajduje się na 3 miejscu, ponieważ nie wniósł on żadnych nowości, a jedynie ulepszenia względem poprzednika. Jest to telefon prawie doskonały, jednak mało innowacyjny.

Najlepszy smartfon 2021:

  • Iphone 13 – wielu może zaszokować ta pozycja na pierwszym miejscu, bo prawdopodobnie, Apple nie pokaże nic rewolucyjnego w nowej odsłonie swojego urządzenia. Jednak bardzo ciekawe jest zagadnienie, w którą stronę zmierza firma. Czy nowe urządzenia będą kontynuowały kanciaste kształty, czy był to jednorazowy zabieg stylistyczny? Czy z nowymi telefonami otrzymamy jeszcze mniej w pudełku niż w tym roku i pozbędziemy się nawet kabla? To są pytania, które ciekawią wielu użytkowników przed 2021 rokiem, szczególnie dlatego, że firma stąpa po bardzo cienkim lodzie i kontynuując tego typu zagrywki może stracić wielu klientów.
  • Samsung Galaxy Z Flip 3 – dla nas pozycja obowiązkowa w rankingu na 2021r. Pierwszy Z Flip zrewolucjonizował rynek, jednak nie był w pełni dopracowany. Z Flip z cyfrą 3 ma być tańszy, a jednocześnie dużo wydajniejszy i lepiej skonstruowany. Jeśli rzeczywiście Samsung osiągnie to o czym mówi może okazać się, że na dobre nastanie era składanych smartfonów, a ludzie w dużo większej ilości zaczną je kupować. W takim wypadku możliwe, że Z Flip 3 będzie królował pośród innych urządzeń w nadchodzącym roku.
  • OnePlus 9 Pro – na podium również musi znaleźć się jeden telefon, który bezkompromisowo jest „najlepszy”. Niewątpliwie, jeśli tylko firma nie zmieni koncepcji nowych flagowców ani oprogramowania, nowy OnePlus będzie po raz kolejny najszybszym telefonem roku. Prawdopodobnie nie będzie on ani rewolucyjny, ani też nie zmieni się dużo w jego wyglądzie. Jednak jego wydajność i doskonałość nie pozwalają pominąć go w rankingu i nie uwzględnić jako jednego z najlepszych w 2021r.

Najlepsze smartfony 2020/21 – podsumowanie

Na pewno wiele osób nie zgadza się z takim rankingiem i ma swoich faworytów wśród tegorocznych flagowców. Rozumiemy to oczywiście i wiemy, że nie pojawiły się w nim telefony Huawei, Xiaomi czy chociażby Poco, które również mogą konkurować o miano najlepszych. Niestety, ciężko jest wybrać spośród tylu doskonałych urządzeń tylko 3, które będą wyróżnione. Xiaomi i Huawei oraz inne marki są idealnie poprawne i to jest ich duży problem. Ponieważ idealnie poprawnych telefonów jest aktualnie ogrom na rynku i wszystkie bardzo niewiele się od siebie różnią. Z niecierpliwością czekamy na 2021r. i na nowości, które zaoferują nam producenci. Czekamy również z nadzieją na nowego producenta, nową serię lub pojedynczy model, który zrewolucjonizuje świat smartfonów i pokaże, że jest w nim jeszcze sporo do odkrycia.