W poniższym artykule znajdziesz dziesięć największych, działających kopalni węgla na świecie, w oparciu o rezerwy węgla do wydobycia.

W poniższym artykule znajdziesz dziesięć największych, działających kopalni węgla na świecie, w oparciu o rezerwy węgla do wydobycia.

Dwie z największych kopalni węgla na świecie znajdują się w zagłębiu Powder River w Wyoming w USA, kolejne w Australii i Chinach.

W poniższym artykule znajdziesz dziesięć największych, działających kopalni węgla na świecie, w oparciu o rezerwy węgla do wydobycia.

1. North Antelope Rochelle, USA – 1,7 mld ton

Największą kopalnią węgla na świecie pod względem rezerw jest kopalnia North Antelope Rochelle w Powder River Basin w stanie Wyoming w USA. Szacuje się, że zawiera ponad 1,7 mld ton węgla nadającego się do wydobycia.

Należąca i zarządzana przez Peabody Energy (sprawdź btu akcje), North Antelope to kopalnia odkrywkowa. Złoże węgla osadowego jest wydobywane w trzech wyrobiskach.

Uważa się, że kopalnia produkuje najczystszy węgiel w USA. Jakość węgla wynosi średnio 8.800 brytyjskich jednostek termicznych na funt (Btu/lb), a zawartość siarki to zaledwie 0,2%.

2. Haerwusu, Chiny – 1,6 mld ton

Kopalnia węgla Haerwusu w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej w Chinach posiada drugie co do wielkości rezerwy węgla, wynoszące ponad 1,6 miliarda ton. To czyni ją również największą odkrywkową kopalnią węgla w Chinach.

Kopalnia, której właścicielem i operatorem jest chińska państwowa grupa Shenhua, zajmuje powierzchnię 67 km² w samym środku zagłębia węglowego Zhungeer. Koszt jej budowy wyniósł około 1,1 mld dolarów, a pierwszy węgiel wydobyto w październiku 2008 roku.

Roczne wydobycie kopalni szacuje się na 20Mt węgla.

3. Hei Dai Gou, Chiny – 1,5 mld ton

Hei Dai Gou lub Heidaigou, kopalnia odkrywkowa znajdująca się w samym środku pola węglowego Zhungeer w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej w Chinach. Zawiera 1,5 miliarda ton zasobów węgla nadających się do wydobycia.

Kopalnia znajduje się 150 km na południowy zachód od miasta Ordos i posiada planowany obszar górniczy obejmujący 42 km². Właścicielem i operatorem kopalni jest Shenhua Group.

4. Raspadskaya, Rosja – 1,34 mld ton

Kopalnia Raspadskaya w regionie Kemerowo Federacji Rosyjskiej jest największą kopalnią węgla w Rosji. Zasoby węgla Raspadskaya zostały oszacowane na 1,34 mld ton.

Operacja wydobywcza Raspadskaya składa się z dwóch kopalni podziemnych, a mianowicie Raspadskaya i MUK-96, oraz jednej kopalni odkrywkowej o nazwie Razrez Raspadsky. Kompania Węglowa Raspadskaya jest właścicielem i operatorem kopalni.

5. Moatize, Mozambik – 985,7 mln ton

Kopalnia węgla Moatize zlokalizowana w prowincji Tete w Mozambiku posiada szacunkowe, wydobywalne rezerwy węgla w wysokości 985,7Mt .

Operatorem Moatize jest brazylijska firma górnicza Vale, która posiada 80,75% udziałów w kopalni. Pozostałe udziały należą do Mitsui (14,25%) i Empresa Mocambicana de Exploracao Mineria (5%).

Moatize to pierwszy projekt Vale typu greenfield w Afryce. Koncesja na budowę i eksploatację kopalni została przyznana w 2006 roku.

6. Black Thunder, USA – 816,5 mln ton

Kopalnia węgla Black Thunder w Powder River Basin w stanie Wyoming w USA to kopalnia odkrywkowa o powierzchni 35 700 akrów. Należąca i zarządzana przez Arch Coal zawierała 816,5Mt wydobywalnych rezerw węgla.

Kompleks górnictwa odkrywkowego składa się z siedmiu czynnych szybów i trzech obiektów załadunkowych. Produkowany węgiel surowy jest bezpośrednio wysyłany za pośrednictwem linii kolejowych Burlington Northern-Santa Fe i Union Pacific.

7. Peak Downs, Australia – 718 mln ton

Kopalnia węgla Peak Downs w Bowen Basin w środkowym Queensland w Australii posiada 718Mt zasobów węgla.

Peak Downs jest jedną z siedmiu kopalń w Bowen Basin należących i zarządzanych przez BHP Billiton Mitsubishi Alliance (BMA).

Rozpoczęła produkcję w 1972 r.

8. Mt Arthur, Australia – 591 mln ton

Kopalnia węgla Mt Arthur położona w regionie Hunter Valley w Nowej Południowej Walii w Australii miała odzyskiwalne rezerwy węgla w wysokości 591Mt.

Operacja wydobywcza składa się głównie z dwóch obszarów wydobywczych: Northern Open Cut i Southern Open Cut. W Mt Arthur eksploatowanych jest ponad 20 pokładów węgla. Wydobycie rozpoczęło się w 1968 roku.

9. Goonyella Riverside, Australia – 549 milionów ton

Kopalnia Goonyella Riverside jest zlokalizowana w zagłębiu Bowen w środkowym Queensland w Australii.

Właścicielem i operatorem tej odkrywkowej kopalni węgla jest BHP Billiton Mitsubishi Alliance (BMA). Kopalnia Goonyella rozpoczęła produkcję w 1971 roku.

10. Saraji, Australia – 502 mln ton

Kopalnia węgla Saraji jest zlokalizowana w Bowen Basin w środkowym Queensland w Australii. Jej możliwości wydobycia zostały oszacowane na 502Mt rezerw węgla.

Należy do BHP Billiton Mitsubishi Alliance (BMA).