Wiele osób dostrzega, że umiejętność posługiwania się językiem obcym w stopniu biegłym otwiera mnóstwo możliwości, zarówno w życiu zawodowym, jak i towarzyskim. Ułatwia to między innymi komunikację za granicą, a także znalezienie lepszej pracy. Obecnie coraz częściej wymaga się od nas znajomości języka angielskiego. Niektórzy mieli z nim styczność w szkole, inni dopiero na studiach, a jeszcze inni nigdy się go nie uczyli. Trzeba jednak przyznać, że jego znajomość to ogromny atut. Jak więc efektywnie uczyć się języka angielskiego? Sprawdźmy.

Kurs angielskiego, czyli dostępne możliwości nauki

Jak w wielu dziedzinach, również tu potrzeba wykwalifikowanych nauczycieli angielskiego i skutecznej metody nauki pociągnęła za sobą powstanie wielu szkół językowych oferujących kurs angielskiego na rozmaite sposoby. Istnieją szkoły językowe, takie jak Speak-Up, prowadzące zajęcia grupowe, indywidualne lub on-line. W wypadku zajęć grupowych, odbywają się one w maksymalnie 6-osobowym gronie, co pozwala na wytworzenie przyjaznej, swobodnej atmosfery sprzyjającej nauce. Natomiast kurs angielskiego on-line umożliwia uczenie się niezależnie od czasu i miejsca, w którym przebywamy, przez internet. Taka nauka pozwala uczyć się języka osobom niepełnosprawnym lub często podróżującym, którym ciężko stawić się w konkretnym miejscu, w tym wypadku w szkole językowej, o określonym czasie. Szkoły językowe oferują też kurs angielskiego dopasowany do naszych obecnych umiejętności – od samych podstaw po kursy uzupełniające. Celem takich kursów jest nauczenie studentów mowy i pisania po angielsku, płynnego rozmawiania, pokonywania bariery językowej, wzbogacania słownictwa i nauka gramatyki. Wszystko to jest potrzebne, by posługiwać się językiem obcym w stopniu biegłym. Dodatkowym atutem tego typu kursów jest możliwość uzyskania certyfikatu językowego, bardzo pomocnego w życiu zawodowym, szczególnie w pracy zagranicą.

Nauka angielskiego w domu

Coraz więcej osób postanawia jednak wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie stworzyć pewien program nauki angielskiego we własnym domu. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż takie rozwiązanie wymaga dużej samodyscypliny. Jeśli ją posiadamy, nauka w domu może przynieść bardzo zadowalające efekty. Od czego warto zacząć? Na pewno musimy ustalić, jakie umiejętności konkretnie chcemy nabyć i w jakim czasie. Może nam zależeć jedynie na zwiększeniu zasobu słów w języku angielskim, a może chcemy zacząć płynnie rozmawiać w tym języku. Od wyznaczonego celu będzie zależało, jakie ćwiczenia wybierzemy. Osoby uczące się angielskiego w domu zdecydowanie polecają znalezienie native speakera, czyli kogoś, kto na co dzień mówi w tym języku. Rozmowy z taką osobą pozwolą nam wychwycić i pozbyć się błędów w wymowie, a także przełamią barierę językową. Dobrą metodą, by zwiększyć zasób słów jest też czytanie książek i oglądanie filmów w języku angielskim. Jak widać, taki domowy kurs angielskiego wcale nie musi być nudny i żmudny, a wręcz przeciwnie – można to połączyć z własnym hobby. I co ważne, taka nauka nic nie kosztuje!

Dlaczego warto uczyć się angielskiego?

Zalet rozpoczęcia kursu języka angielskiego jest wiele. Przede wszystkim, zdobywamy umiejętność przydatną na rynku pracy, zarówno polskim, jak i zagranicznym. To może pomóc nam wspinać się po szczeblach kariery lub awansować w firmie, w której pracujemy od wielu lat. Poza tym znajomość języka ułatwia nam podróżowanie za granicę i załatwienie wielu niezbędnych spraw, przebywając na urlopie czy w delegacji. I co ważne, podnosimy swoją samoocenę we własnych oczach, a bez niej ciężko osiągnąć sukces w jakiejkolwiek dziedzinie.

Podsumowując, nauka angielskiego to świetny sposób na podniesienie swojej wartości na rynku pracy i nie tylko. Metody nauki języków obcych są obecnie na tyle urozmaicone i przystępne, że każdy z nas może znaleźć taką, która trafi w jego upodobania i usposobienie i będzie czystą przyjemnością. A można tego dokonać bez żadnych nakładów finansowych – wystarczy trochę kreatywności i samodyscypliny.