Coraz więcej studentów zza granicy wybiera Polskę jako punkt docelowy swojego programu Erasmusa i trudno się temu dziwić. W końcu nasz kraj charakteryzuje się życzliwością i chęcią partycypowania rodzimych żaków w różnych aktywnościach, zarówno tych związanych z nauką, jak i zabawą. Dziś postanowiliśmy przygotować krótki poradnik właśnie dla osób przyjezdnych, aby szybciej zaaklimatyzować się na miejscu i cieszyć pobytem!

Świadomość odmienności

Można śmiało przyjąć, że przyjazd do nowego kraju wiąże się ze zderzeniem z odmienną dla nas rzeczywistością. Dlatego wielu zagranicznych studentów z pewnością zastanawia się nad poniższymi kwestiami:

  • „Dlaczego (prawie) wszystkie sklepy i usługi są zamknięte w niedziele?”,
  • „Dlaczego jest tak wiele słów, które mają więcej znaczeń, niż to pierwotne?”,
  • „Dlaczego Polacy zawsze mówią o polityce?”,
  • „Co oznacza K+M+B na drzwiach domów”?.

W tym wszystkim przydaje się mieć otwarty umysł w zrozumieniu tych różnic kulturowych. Podstawowa zasada, którą należy się kierować podczas przeprowadzki za granicę (nie tylko do Polski), brzmi: „Nie lepiej, nie gorzej, po prostu inaczej”.

Wykorzystaj nową uczelnię w pełni

Głównym celem studenta zagranicznego w Polsce będzie zdobycie wyższego wykształcenia, to oczywiste. Naszym zdaniem nie jest jednak ważne studiowanie dla samego studiowania, a wykorzystanie tej możliwości w pełni.

Mamy na myśli m.in. uczestnictwo w kołach naukowych, uczelnianych wydarzeniach, konferencjach, aktywność samorządową, odbywanie praktyk, czy (jeśli zdrowie na to pozwala) udział w sportowych przedsięwzięciach. Dzięki temu życie studenckie nabiera kolorów i tworzy możliwość poznania nowych ludzi.

Zanurz się w polską kulturę i język

Polska wyróżnia się na mapie świata swoją kulturą. Jawimy się jako kraj przykładający szczególną wagę co do swojego dziedzictwa, tradycji oraz więzi rodzinnych. Nasze jedzenie zachwyca każdego, kto będzie miał okazję go spróbować swoim smakiem i różnorodnością, a język intryguje złożonością i stopniem skomplikowania. Te czynniki lingwistyczne wbrew pozorom przyciągają, a nie odstraszają, w związku z czym wielu studentów Erasmusa decyduje się na jego naukę.

Zwróć szczególną uwagę na zakwaterowanie studenckie

Źródło: https://livinnxpoland.pl/en/student-rooms/

Ostatnia kwestia tyczy się zakwaterowania studenckiego. Niezależnie do tego, ile miesięcy, czy lat student ma zamiar studiować w Polsce, kluczowy dla jego komfortu będzie dostęp do wygodnego codziennego noclegu. W ostatnich latach na popularności zyskują prywatne akademiki, które bez problemu można znaleźć w większych polskich miastach. Oferują one nie tylko wysoki standard i liczne udogodnienia w postaci wspólnych pomieszczeń socjalnych, ale i te dotyczące przemieszczania. Obiekty te bowiem często gwarantują wygodny dojazd do uczelni i istotniejszych punktów na mapie danej miejscowości.

Podsumowanie

Wiedza na temat powyższych kwestii z pewnością pomoże studentom Erasmusa, którzy zdecydują się na tymczasową przeprowadzkę do Polski. Mamy tylko nadzieję, że sam pobyt będzie obfitować w jedynie inspirujące wydarzenia i satysfakcjonujące momenty!