W rankingach światowych uczelni wyższych, polskie akademie zwykle zajmują pozycje dopiero w czwartej setce. Dla porównania, w pierwszej dziesiątce znaleźć można wiele uniwersytetów brytyjskich. Nie przypadkiem coraz więcej osób decyduje się na studia w Anglii. Uczelnie w UK zapewniają nie tylko wyższy poziom nauczania, ale też zwiększają prestiż przyszłego CV i ułatwiają funkcjonowanie na rynku pracy. Nie bez znaczenia pozostaje wyjątkowo duża i zróżnicowana oferta edukacyjna.
.

Specyfika brytyjskich uczelni

Uczelnie w Wielkiej Brytanii dają studentowi pewność, że profesorowie i nauczyciele akademiccy będą traktować go jako potencjalnego następcę lub współpracownika. Wiążę się to z aktywną pomocą z ich strony, a także możliwością zdobycia dużego doświadczenia w prowadzeniu badań naukowych na wysokim poziomie. Studia w Anglii uczą też samodzielności, wytrwałości i pomysłowości. Rozwijają wiele umiejętności i oferują liczne możliwości zaangażowana się w inicjatywy studenckie, co okazuje się niezwykle przydatne w przyszłej pracy zawodowej. Nie bez znaczenia pozostaje okazja do perfekcyjnego opanowania obcego języka oraz zrozumienia sposobu myślenia Brytyjczyków. Uniwersytet Coventry oraz inne uczelnie w UK posiadają strukturę zbliżoną do polskich. Składają się z wydziałów, na których studiować można różne kierunki. Poza tradycyjnymi wykładami i zajęciami praktycznymi, studia w UK dają możliwość uczestnictwa w ćwiczeniach prowadzonych przez pracowników naukowych. Odbywają się one nierzadko w małych grupach, co zapewnia bardziej indywidualne podejście do każdego studenta.

 

Szerokie możliwości rozwoju

Uniwersytety w Wielkiej Brytanii doskonale radzą sobie z przystosowaniem metod nauczania do stale zmieniających się wymogów rynku pracy oraz potrzeb samych studentów. Na większości uczelni szczególny nacisk kładzie się na umiejętności praktyczne. Jako przykład posłużyć może Uniwersytet De Montfort, który oferuje szeroki wybór drużyn sportowych i organizacji studenckich. Uczestnicy zajęć często pracują nad własnymi projektami i piszą prace zaliczeniowe, które zmuszają ich do podejmowania inicjatywy. Nie bez znaczenia pozostaje pomoc władz uczelni w odbywaniu praktyk i staży, które nierzadko stają się bardzo ważnym punktem w CV. Angielskie uniwersytety wyróżniają się bogatym zapleczem oraz rozbudowanym wyposażeniem badawczym. Studenci pracują na nowoczesnym sprzęcie i mają okazję współpracy z ludźmi, których prace przekładane są na kilkadziesiąt języków. Wszystkie zajęcia odbywają się w atmosferze współpracy i wzajemnego szacunku, a prowadzący skutecznie aktywizują uczestników wykładów. Żaden student nie jest obojętny uniwersytetowi, a jego sprawy zawsze rozstrzygane są w indywidualny sposób.

Jakość nauczania

Wiele wydziałów brytyjskich uczelni zdobywa najwyższe możliwe oceny pod względem jakości nauczania. Szczególnie wyróżnia się pod tym względem chociażby Uniwersytet Coventry, którego wykładowcy posiadają w pracy naukowo-badawczej osiągnięcia na skalę międzynarodową i przodują w wielu dziedzinach na świecie. Dotyczy to np. słynnego Wydziału Projektowania i Sztuk Pięknych, oferującego specjalizacje w zakresie projektowania produktów przemysłowych, mody, wnętrz, grafik czy ilustracji 3D. Można na nim studiować także kierunki związane z muzyką, tańcem, produkcją telewizyjną, dziennikarstwem czy teatrem. Wysokie oceny zdobywają wydziały informatyki, prawa i mediów, w przypadku których stopa zatrudnienia absolwentów sięga aż 95-98%. Niemałym powodzeniem cieszą się kierunki językowe, oferujące możliwość rocznych praktyk w obcym języku. Zajęcia prowadzą rodowici mieszkańcy różnych państw. Na szczególną uwagę zasługuje Languages for Business, pozwalający na studiowanie aż 4 języków obcych. Kierunek ten polecany jest osobom, które planują karierę tłumacza o specjalizacji biznesowej. Aby poznać szczegółową specyfikę brytyjskich uczelni oraz zasad rekrutacji, warto odwiedzić stronę: https://studiawanglii.pl/. Znajdują się tam również liczne porady dotyczące studiowania w UK.