Nasze społeczeństwo zmaga się z coraz powszechniej występującymi wadami wzroku. Co warto wiedzieć, jeśli nasze dziecko musi nosić okulary korekcyjne?

Siedzący tryb życia i spędzanie czasu głównie w pomieszczeniach, często przed ekranami komputerów oraz telewizorów, niewłaściwa dieta, obciążenia genetyczne — te aspekty powodują problemy z wyraźnym widzeniem. Jeśli nasze dziecko narzeka na bóle głowy, ma problemy z koncentracją, mruży oczy lub przesadnie blisko przysuwa się podczas czytania książki czy odrabiania lekcji — powinniśmy zabrać je na badanie kontrolne. Niepokojące objawy to także pocieranie oczu, trudności z rozpoznawaniem osób lub odczytywaniem godziny z zegara ściennego, napisów na reklamach, a także pogorszenie wyników w nauce. Ze względu na ostatni objaw problemy ze wzrokiem może w pierwszej kolejności zauważyć nauczyciel w szkole lub opiekun przedszkolny, choć nie jest to reguła.

Wady wzroku u dzieci

Wzrok dziecka warto przebadać profilaktycznie już w wieku 2-3 lat i powtarzać je co roku (w przypadku dzieci ze stwierdzoną wadą wzroku badania powtarzamy co 6 miesięcy). Wady związane z nieprawidłowym widzeniem i chorobami oczu mogą pojawić się już po urodzeniu! Im wcześniej wykryjemy ewentualne dolegliwości, tym lepiej. Możemy wówczas wdrożyć leczenie, kupić okulary korekcyjne dla dzieci i zapobiec pogłębianiu się wady oraz problemom związanym z niewyraźnym widzeniem. Niestety tylko 50% dzieci ma regularnie kontrolowany wzrok — a przecież badanie jest bezbolesne i nie sprawia trudności!

Najczęściej diagnozowanymi wadami wzroku u dzieci są nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm oraz zez. Zwykle stosowane są korekcyjne okulary dla dzieci (duży wybór znajdziesz w sklepie eyewear24.net), które poprawiają jakość widzenia i spowalniają pogłębianie się wady. Warto wiedzieć, że coraz popularniejszym sposobem na zadbanie o wzrok dziecka ze zdiagnozowaną wadą wzroku jest ortoptyka, czyli rehabilitacja wzroku przy pomocy ćwiczeń dobranych przez specjalistę.

Warto na co dzień dbać o wzrok dziecka, kontrolując czas, który spędza ono przed ekranem telewizora, komputera lub smartfona. Powinniśmy także pilnować zdrowej, zróżnicowanej diety, bogatej składniki pozytywnie wpływające na wzrok — witaminy A, C i E, luteinę, antocyjany, cynk, selen, miedź, mangan. Zadbajmy o właściwe oświetlenie w miejscu, w którym dziecko czyta książki i odrabia lekcje, a także o odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu.

Jak wybierać okulary korekcyjne dla dzieci?

Jeśli okaże się, że dziecko powinno nosić okulary korekcyjne, zwykle jest to dla niego duża zmiana, z którą wiążą się niemałe emocje. Bardzo ważne jest podejście rodzica lub opiekuna — rozmowa na temat okularów, a także wspólne wybranie oprawki. Pozwólmy dziecku zadecydować o wyborze modelu — wówczas jest większa szansa, że będzie chętnie nosiło okulary. W salonach optycznych znajdziemy setki oprawek, więc z pewnością znajdziemy odpowiednie dla naszego dziecka.

Rozmowa z rodzicem może być bardzo istotna. Pokażmy dziecku, że nie ma nic złego w noszeniu okularów — warto wskazać bohaterów z ulubionych bajek lub książek, którzy je noszą! Zadbajmy także, by okulary dla dzieci były wygodne i dostosowane do potrzeb najmłodszych użytkowników. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na powłoki soczewek okularowych. Zwykle podstawą jest powłoka antyrefleksyjna, która redukuje odblaski i poprawia komfort widzenia. Zapytajmy optyka o dodatkowe utwardzenia, a także o soczewki z filtrem światła niebieskiego, jeśli dziecko dużo czasu spędza przed komputerem.

Bardzo istotnym elementem jest także oprawka. Nasze dziecko zapewne zwróci uwagę głównie na jej kolor i ewentualne ozdobniki — do nas należy cała reszta. Przyjrzyjmy się, czy materiał jest lekki i przyjemny w dotyku, czy mostek znajduje się pośrodku soczewek (dzięki czemu dziecko nie będzie spoglądać znad okularów), czy okulary mają okrągły lub owalny kształt, który będzie współgrać z zakresem pola widzenia. Upewnijmy się, że okulary dobrze leżą. Zwróćmy uwagę na zawiasy — ten element okularów (zwłaszcza tych noszonych przez dzieci) często się niszczy, dlatego warto wybierać modele, których producenci zastosowali ciekawe rozwiązania — np. okulary bez zawiasów lub takie, które umożliwiają odgięcie zauszników o 180 stopni. To detale, które wpłyną na komfort użytkowania okularów każdego dnia, dlatego poświęćmy na wybór tyle czasu, ile będzie konieczne.