Palety w jednym z popularnych standardów są na dzień dzisiejszy niezwykle chętnie wybierane do magazynowania, przechowywania i przenoszenia większych ilości ładunków. Dzięki standaryzacji ich rozmiarów jest to znacznie łatwiejsze – zarówno zapakowanie samochodu z użyciem wózka widłowego z podnośnikiem, jak również organizowanie przestrzeni magazynowej dzięki paletom jest o wiele prostsze.

Standardy palet – powszechnie stosowane palety

Nie ma wątpliwości, że wspomniana standaryzacja znacząco uprościła bardzo wiele w kwestii logistyki i transportu, ale również wpłynęła pozytywnie na magazynowanie, a nawet na wiele pośrednich kosztów ponoszonych na wielu etapach produkcji, transportu i rozładunku. Obecnie popularne są palety w standardzie euro, który nadaje się doskonale do większości rozmiarów ładunków i jest wykorzystywany bardzo chętnie przez firmy z wielu branż. Dodatkowo warto wspomnieć, że standaryzacja dotyczy większości państw, co jeszcze bardziej upraszcza chociażby transport międzynarodowy. Drugą kwestią jest materiał wykorzystywany do produkcji palet. Palety drewniane są nadal najpowszechniej wykorzystywane, choć pojawia się dla nich silna konkurencja – palety metalowe.

Kiedy stosować palety metalowe?

Palety metalowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w przypadku dużych i ciężkich przedmiotów, które chcemy przechowywać lub wygodnie transportować. W wielu branżach nie do pomyślenia jest zastosowanie klasycznych palet wykonanych z mniej wytrzymałego drewna. To chociażby przemysł ciężki, górnictwo, ale też wiele firm produkcyjnych, które wytwarzają elementy stalowe o olbrzymiej masie, jednocześnie na tyle małej objętości, by mieściły się na paletach. W takim przypadku zastosowanie palet z twardego i odpornego materiału jest jedynym skutecznym rozwiązaniem.

Kupno i wynajem palet metalowych

Oczywiście nie musimy od razu kupować palet z metali. Palety metalowe można również w wielu przypadkach wynająć. Ich koszt jest bowiem znacznie większe niż klasycznych palet i właśnie dlatego część firm potrzebująca ich sporadycznie stara się je wynajmować, by choć trochę pomniejszyć koszty.

Inwestycja na lata

Gdy jednak zdecydujemy się zakupić palety metalowe na stałe, to poczynimy dość dużą inwestycję na długie lata w swojej firmie. Stawiając na takie rozwiązanie będziemy mogli wykorzystywać nasze palety wielokrotnie do wielu trudnych zadań specjalnych, przenoszenia, przechowywania i transportowania ciężkich ładunków. Ich niewielką wadą jest fakt, że w przypadku transportu z ich użyciem, muszą z racji swojej wartości zwykle wrócić do miejsca startowego.