Może się wydawać, że wybranie idealnego papieru do drukarki to proste rozwiązanie i wystarczy z pułki sklepowej zdjąć wybraną ryzę papieru i zapłacić. Jednak sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Papier nie jest równy papierowi. Należy więc podczas wyboru zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii.

Właściwości papieru do drukowania

Aby wydruk spełniał oczekiwania, należy zatroszczyć się o wybór właściwego papieru. Przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na dokładną specyfikację danego produktu. Dopiero po zwróceniu uwagi na kilka najważniejszych kwestii, można mieć pewność, że wybrany papier spełni wszelkie oczekiwania. Warto wziąć pod uwagę: gramaturę, grubość papieru, jego klasę, format, nieprzezroczystość, wykończenie i gładkość.

Gramatura

Druk kolorowy lub biały powinien być drukowany na papierze o właściwej gramaturze, czyli właściwej wadze danego arkusza papieru. Gramatura jest wyrażona w g/m2. Im jest ona wyższa, tym jedna kartka będzie grubsza, cięższa i sztywniejsza. Standardowy papier wykorzystywany w biurze ma gramaturę sięgającą 80 g/m2, natomiast papiery ozdobne i artystyczne mają około 160 – 250 g/m2.

Wybór papieru o określonej gramaturze, jest zależy od tego co się chce wydrukować. Bardzo ważne jest także sprawdzenie, czy dana drukarka obsługuje określoną gramaturę. Jest to bardzo ważne, ponieważ źle dobrany papier może nie dać zadowalających efektów, a nawet doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Przykładowe ceny na każdy rodzaj papieru można sprawdzić na stronie drukarni cyfrowej Zebra Druk.

Klasa papieru

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu papieru, jest jego klasa. Dla osoby kupującej szczególne znaczenie ma jego jasność. Papier o klasie A jest najlepszy i najbardziej biały, natomiast papier B jest wariantem pośrednim, papier C to z kolei opcja najbardziej ekonomiczna. Warto jednak zaznaczyć, że nadal nie ustalono jasnych zasad przyporządkowania papierów do określonej klasy.

Format

Wybór idealnego papieru do wydruku to także zdecydowanie jaki wymiar będzie idealny. Najbardziej popularną możliwością jest format a4, w niektórych przypadkach lepiej sprawdzi się druk a3. Papier do drukarek, można także nabyć w wielu innych rozmiarach. Najszerszy wybór jest widoczny przede wszystkim przy papierze bardziej specjalistycznym np. ozdobnym czy fotograficznym.

Do drukowania zazwyczaj stosuje się papier A4 w gramaturze 80g

Wykończenie papieru

Każdy papier do wydruku jest także wykończony w określony sposób. Papiery uznawane za gładkie są powlekane specjalną powłoką, która sprawia także, że nie są one przezroczyste. Papiery dostępne na rynku mogą być także matowe, półmatowe lub z bardzo wysokim połyskiem.

Wykończenie papieru wiąże się także z jego przezroczystością, która jest uzależniona od ilości włókien, a także struktury papieru. Jest to bardzo ważne, ponieważ dla dobrej jakości wydruku, papier nie powinien przebijać na drugą stronę.

Gładkość

Poszczególne papiery do wydruku różnią się także gładkością. Ma to bardzo duże znaczenie dla jakości uzyskanego wydruku. Im kartka jest gładsza, tym odwzorowanie kolorów będzie wierniejsze, a detale będą lepiej widoczne.

Papier do zadań specjalnych

Oprócz zwyczajnych papierów, które wykorzystuje się w codziennych wydrukach, można wyróżnić także bardziej specjalistyczne propozycje:

  • papier artystyczny – posiada bardzo wysoką gramaturę i duża nieprzezroczystość, w sklepach można znaleźć różne rozmiary, faktury oraz kolory, można na nim drukować prace graficzne, dyplomy, wizytówki, zaproszenia, może być błyszczący lub matowy,
  • papier samoprzylepny – występuje on w formie arkuszy, które można dowolnie przyciąć, świetnie nadaje się do tworzenia różnych znaczników i etykiet,
  • papier termosublimacyjny – pozwala na drukowanie zdjęć i ilustracji w bardzo wysokiej jakości, za pomocą specjalnej drukarki.

Który papier wybrać?

Wybór papieru do drukowania zależy od kilku czynników. Warto zastanowić się co chcemy drukować oraz w jakim celu, na tej podstawie można zakupić właściwą ryzę. Drukarnia oferuje pełną gamę rozwiązań, dlatego w razie potrzeby specjalnego wydruku, nie trzeba kupować od razu zapasu papieru.