Wejście na rynek pracy, podjęcie pierwszego zatrudnienia, to zawsze są wielkie chwile i prawdziwy przełom w życiu. Ważne jest jak zaczynamy, nasze początki w życiu zawodowym będą mieć wpływ na naszą karierę w przyszłości. Grunt to wiedzieć, jak zacząć dobrze.
Pierwsza praca – jak to uchwycić?
Zazwyczaj jest tak, że młody człowiek po zakończeniu etapu edukacji wchodzi na ścieżkę kariery zawodowej, czyli podejmuje pracę zarobkową. Ta zmiana sytuacji ma olbrzymie znaczenie dla osoby, stanowi jedno z kluczowych wydarzeń w jej życiu. Można to rozpatrywać w kategoriach psychologicznych (konieczność adaptacji do nowej sytuacji), ekonomicznych (niezależność finansowa dzięki pracy), socjologicznych (zmiana statusu społecznego), i wielu innych. W każdym razie fakt rozpoczęcia kariery, te pierwsze kroki na rynku pracy, to wydarzenie bardzo często przeżywane w sposób silny, ma ono znaczenie dla całej naszej przyszłości.
Zaczynamy pracować – co trzeba wiedzieć?
Trudno wymagać od pierwszego zatrudnienia olbrzymich zarobków, przywilejów, specjalnych warunków pracy. Staże i wolontariat mogą nas dobrze przygotować do pierwszej pracy. Prawdopodobnie rozpoczynając życie zawodowe na samym początku zostaniemy pracowniami szeregowymi, niższego szczebla, którym pracodawcy będą się bacznie przyglądać. Ponieważ nasi kierownicy wiedzą o tym, że na razie nie dysponujemy doświadczeniem zawodowym, ale zwróciliśmy jakoś ich uwagę naszą postawą, to zwykle możemy liczyć na tzw. “okres wdrożenia”, kiedy taryfa będzie dla nas “ulgowa” i będziemy mogli spodziewać się pomocy starszych koleżanek i kolegów z zakładu pracy. Na tym wstępnym etapie naszym głównym zadaniem powinno być “wykazanie się”, udowodnienie naszej przydatności w firmie. Dopiero później możemy myśleć o awansach i wyższym wynagrodzeniu.
Początki życia zawodowego
Ogólna zasada jest taka, że im wyższe kwalifikacje zdobyliśmy w okresie nauki, im więcej jest za nami doświadczeń, im ciekawsze rzeczy możemy wpisać do naszego CV – tym lepszy powinien być nasz start na rynku pracy. Dla młodych kandydatów serwisem w sam raz odpowiednim do wyszukania możliwie dobrej pierwszej pracy, może być Aplikuj.pl. Porzucając życie ucznia i rozpoczynając życie zawodowe, musimy być przygotowani na większy trud nawet niż ma to miejsce w czasie wymagających studiów na dobrej uczelni. Od tej chwili liczy się obowiązkowość, przestrzeganie terminów, nasza inwencja, pracowitość, umiejętności komunikacji w grupie – te cechy powinny być już wykształcone u młodego człowieka, który ubiega się o pierwszą pracę. Musimy być przygotowani na wykonywanie planów, wywiązywanie się ze swoich zadań, konsultowanie naszych działań, ale przede wszystkim nasi pracodawcy będą nas rozliczać z efektów. O prawach i obowiązkach pracownika przeczytasz na Aplikuj.pl – to wiedza konieczna każdemu nowemu adeptowi w zawodzie.
Podsumowanie
Pragniemy dodać otuchy każdemu, kto właśnie dołącza do pracującej części społeczeństwa. Miejcie dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne, zawsze prezentujcie się profesjonalnie i nastawcie się na nowe obowiązki, których będzie wiele. To, w jaki sposób dokona się wejście na rynek pracy często przesądza o naszych dalszych losach, więc przy podejmowaniu pierwszej pracy powinien towarzyszyć nam rozsądek i chłodna kalkulacja.