Kiedy jest właściwy czas na pierwsze farbowanie włosów? To ciężko jest jasno określić, jednak przygodę z koloryzacją włosów zaczynamy w coraz to młodszym wieku. Przede wszystkim dlatego, że dziś na rynku mamy ogromny wybór farb, które są w pełni bezpieczne i nie niszczą włosów.

Kiedy jest właściwy czas na pierwsze farbowanie włosów? To ciężko jest jasno określić, jednak przygodę z koloryzacją włosów zaczynamy w coraz to młodszym wieku. Przede wszystkim dlatego, że dziś na rynku mamy ogromny wybór farb, które są w pełni bezpieczne i nie niszczą włosów. Mamy też do dyspozycji po preparaty o różnej trwałości. Tonery, zmywalne farbki, maski i szampony koloryzujące to świetna alternatywa dla trwałych, permanentnych farb i dobry sposób na bezstresowe farbowanie. Świadomość, że efekt nie zostanie z nami na stałe, dodaje nam odwagi, pozwala puścić wodze fantazji i poeksperymentować z kolorami. Jakie farby do włosów najlepiej sprawdzą się przy pierwszym spotkaniu z koloryzacją? Czym i jak pofarbować włosy? Sprawdźmy.

Nie sięgaj po pierwszą lepszą farbę

Pierwszym kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę szykując się do pierwszej koloryzacji jest jakość farby. To bardzo ważne, zwłaszcza, że naturalne włosy są bardzo podatne na działanie różnego rodzaju preparatów. Dlatego trzeba upewnić się, że farba ma dobry skład i nie zadziała zbyt agresywnie, co może doprowadzić do zniszczenia i przesuszenia włosów. Nie wybierajmy więc pierwszych lepszych farb ze sklepowej półki. Najbezpieczniej będzie sięgnąć po profesjonalne farby do włosów, czyli takie, jakich używają fryzjerzy. To wysokiej jakości kosmetyki o składach wzbogaconych o liczne składniki chroniące i pielęgnujące włosy podczas koloryzacji. Po farbowaniu fryzjerską farbą, włosy są mocno nasycone kolorem, pełne blasku, a przy tym mocne i zdrowe. Profesjonalne farby do włosów każdy może znaleźć w internetowych sklepach fryzjerskich takich jak fryzomania.pl. Martwisz się, że nie będziesz potrafić użyć takiej farby? To nic skomplikowanego – w kolejnych akapitach wyjaśnimy co i jak.

Wybierz farbę o odpowiedniej trwałości

Farby trwałe, półtrwałe (inaczej tonery) i zmywalne – tak w uproszczeniu możemy podzielić preparaty do koloryzacji ze względu na trwałość.

Najbezpieczniejszą opcją dla osób pierwszy raz koloryzujących włosy są zmywalne farby. To dobra metoda wypróbowania, czy dany kolor na pewno przypadnie nam do gustu. Takie farby nie wymagają dodania oksydantu, mogą też mieć łatwą do aplikacji formę maski koloryzującej, odżywki, czy nawet szamponu z pigmentami. Efekt znika zwykle po kilku myciach, więc jeśli nie zaprzyjaźnisz się z kolorem, szybko możecie się pożegnać. Minusem takiej koloryzacji jest fakt, że wyraziste efekty daje ona jedynie na jasnych włosach. Jeśli więc mamy włosy w kolorze ciemnego blondu lub ciemniejsze, nie nastawiajmy się na mocny, głęboki kolor, a jedynie na delikatną zmianę odcienia.

Kolejna grupa to farby półtrwałe, czyli tonery. Ich trwałość to średnio 24 mycia włosów, a więc kilka tygodni. Do takiej farby dodajemy oksydant, jednak o niskim stężeniu, zwykle około 3%, przez co działanie na włosy jest bardzo delikatne. Tonerem możemy też subtelnie, o ton rozjaśnić włosy lub lekko je przyciemnić. Tonowanie to łagodna dla włosów koloryzacja, dlatego jest polecane w przypadku włosów naturalnych. Z każdym myciem kolor lekko się wymywa, a po kilku tygodniach można powtórzyć koloryzację bez obawy o kondycję włosów.

Farba trwała, permanentna daje niezmywalny efekt. Jest w stanie rozjaśnić włosy nawet o kilka tonów, oczywiście z użyciem odpowiedniego oksydantu (w opisach oksydantów i farb znajdziesz wskazówki które stężenie należy wybrać). Pamiętaj, że po kilku tygodniach pojawią się odrosty, które trzeba będzie regularnie farbować.

bezpieczne farby do włosów znajdziesz w tym miejscu.

Jak pofarbować włosy?

Pierwszą koloryzację najlepiej jest wykonać u profesjonalisty. Domowe farbowanie również jest dobrym wyjściem, jeśli wykona je doświadczona osoba. Używając farby profesjonalnej – trwałej lub półtrwałej, pamiętaj, że należy zmieszać ją z oksydantem. Stężenie zależy od tego jak mocno chcesz włosy rozjaśnić. Im bardziej, tym wyższe powinno być. W opisie farby i ulotce znajdziesz wskazówki krok po kroku jak należy aplikować farbę, a także proporcje mieszania farby z oksydantem i czas aplikacji. Po farbowaniu, włosy należy zakwasić, np. szamponem zakwaszającym lub kwaśną płukanką, co dodatkowo wygładzi i nabłyszczy włosy oraz utrwali kolor. Pamiętaj również o tym, że włosy po koloryzacji będą wymagały specjalnej pielęgnacji. Najlepiej w tej roli sprawdzą się profesjonalne kosmetyki do włosów farbowanych. Przedłużają one trwałość koloru, podkreślają jego głębię i połysk, a przy tym dostarczają włosom potrzebnych składników wzmacniających je. Markowe kosmetyki do włosów również znajdziesz w dobrych hurtowniach fryzjerskich takich jak fryzomania.