Historia Pocket Monsters, czyli popularnych Pokemonów, sięga już kilkudziesięciu lat. Pomysł, który pojawił się pierwotnie w Japonii, opanował wkrótce cały świat i zjednał sobie rzeszę fanów na każdym kontynencie.
.

Pokemon – historia gier

Ojcem Pokemonów jest Satoshi Tajiri współzałożyciel studia GAME FREAK Inc., któremu zawdzięczana jest nie tylko główny pomysł, ale również fabuła gry. Tajiri zainspirował się popularnym anime, nazywając początkowo grę Capsule Monster. Połączył ją ze swoją pasją z dzieciństwa, czyli ze zbieraniem owadów. Jednakże, aby uniknąć podejrzeń o plagiat, zdecydowano się na zmianę nazwy. Głównym zamysłem było umieszczenie potworów w niewielkich przestrzeniach. Stąd nazwa – Pocket Monsters, co w skrócie dało popularne Pokemony. Po stworzeniu konspektu gry, udano się do Nintendo, jednakże popularna firma wielokrotnie odrzuciła pomysł, odmawiając tym samym udzielenia pomocy finansowej. W końcu jednak udało się uzyskać wsparcie finansowe i produkcja gry mogła się rozpocząć bez przeszkód. A może chcesz zagrać w jedną z gier? Zajrzyj koniecznie na grę pokemon pokegra2.pl.

Co ciekawe, pierwszym Pokemonem nie był Pikachu, ale Rhydon. Najdociekliwsi fani serii mogą zauważyć przy każdym wejściu do Pokemon Gym posągi właśnie Rhydonów.

Pokemon Gold/Silver/Crystal

Pokemon Gold i Silver to dwie wersje gier wydane w 1999 roku na przenośne konsole Game Boy oraz Game Boy Color. Akcja toczy się w Johto i Kanto, dwóch fikcyjnych regionach. Co ciekawe, japońska premiera miała miejsce w 1999 roku, po sukcesie grę zaadaptowano również na rynek amerykański (2000 r.), a następnie rok później do Europy. Wersje Gold i Silver stanowią sequele Red oraz Blue. Przez wielu fanów serii, wersje te uważane są za najlepsze gry o Pokemonach. Celem rozgrywki jest zostanie mistrzem, a czas gry dostosowany jest do pory dnia, w której aktualne znajduje się gracz. To pozwala na obserwowanie Pokemonów zarówno, za dnia, jak i nocą.

Wersja Crystal ukazała się rok po japońskiej premierze (2000 r.) i stanowi dodatkowo ulepszoną wersje rozgrywek, na graczy czekają nowe zadania. Na starcie można wybrać Pokemona, który będzie starterem (do wyboru Chikorita, Cyndaquila oraz Totodile).

Pokemon HeartGold/SoulSilver

Kolejne innowacje wprowadzane przez zespół ekspertów odpowiedzialnych za serię gier Pokemon zaowocowały następnymi wydaniami – Pokemon HeartGold oraz SoulSilver. Gry ukazały się na konsolę Nintendo DS. Japońska premiera odbyła się w 2009 roku, natomiast Europie i USA przyszło czekać rok dłużej na nowe wersje ulubionej gry. Tytuł po raz kolejny okazał się sukcesem, co zaowocowało wynikiem 1 480 980 sztuk sprzedanych w samej Japonii. Dodając do tego pozostałe kontynenty, twórcy po raz kolejny przekonali się, że Pokemony odniosły niebywały sukces, a ich popularność nie słabnie wraz z upływem czasu. Powodzenie gry było uzależnione również od dodania całkowicie nowych potworów.

Pokemon Black 2/White 2

Pokemon Black 2 i White 2 to gra, która miała premierę w 2012 roku i przenosi do wydarzeń z poprzednich wersji (Pokemon Black/White). Jednakże znaczne innowacje oraz rozszerzenie wywołały szeroki odbiór na całym świecie. Gra zaczyna się w mieście Unova, gdzie rozpoczyna się cała akcja gry. Pokemon Black 2 oraz White 2 stanowiły niejako odświeżenie całej serii, gdyż gra posiada całkowicie odmienna fabułę oraz funkcje, ponieważ część regionu została spowita przez lód, inna zaś ulega rozbudowaniu.

Gry Pokemon – niekwestionowany fenomen

W przypadku Polski przełomową datą okazał się rok 2000, kiedy telewizja Polsat rozpoczęła emisję popularnego anime. Popularność animowanego serialu przerosła oczekiwania nawet w Środkowej Europie. Niedługo po emisji pierwszych odcinków, rozpoczęto również sprzedaż gadżetów i akcesoriów z barwnymi postaciami. Na początku XXI wieku w sklepach można było dostać przybory szkolne, ubrania, przekąski, a nawet jogurty z logo Pokemon. Niekwestionowana popularność gier trwa do dzisiaj. Wraz z premierą każdej gry, na nowo wzrasta zainteresowanie młodego pokolenia kultowymi postaciami. Warto wspomnieć również o przełomowym roku 2016, kiedy cała Europa grała w Pokemony za pomocą aplikacji na smartfony. Te przykłady pokazują, że moda na kolorowe stworzenia z Japonii wcale nie przeminęła i może w przyszłości na nowo się odrodzić wśród młodszych osób.