Co z tą szkołą?
Poziom nauczania w szkołach zależy od wielu czynników. Jednym z podstawowych jest cały system edukacji i jego główne założenia. Podział na trzyletnie nauczanie zintegrowane, podstawówkę 4-6, gimnazjum i liceum przez wiele lat wzbudzał sporo kontrowersji, jednak uczniowie i nauczyciele szybko przywykli do zmian wprowadzonych kilkanaście lat temu. Aktualnie planowana jest kolejna reforma oświaty, ma wrócić stary porządek z ośmioletnią podstawówką i czteroletnią szkołą średnią. Nie wiadomo jak te zmiany wpłyną na poziom zdawanych egzaminów, matur i ogólną jakość kształcenia. Bieżące statystyki pokazują, że młodzież coraz słabiej radzi sobie na maturach, a w tym roku co piąty uczeń nie zdał egzaminu dojrzałości. Statystyki są bardzo niepokojące. Szczególne trudności sprawia obowiązkowa matura z matematyki. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele muszą mierzyć się z obszernymi partiami materiału w bardzo krótkim czasie. Ostatni rok szkoły średniej trwa tylko tylko 8 miesięcy. Biorąc pod uwagę, że w trzeciej klasie wchodzą jeszcze nowe zagadnienia, na powtórki zostaje tylko cztery miesiące – to stanowczo za mało. Jak uczniowie próbują wybrnąć z tej trudnej sytuacji?
Korepetycje z pomocą
Korepetycje stają się sposobem na edukacyjne bolączki dzieci i młodzieży. Licealiści zapisują się na kursy edukacyjne przygotowujące do egzaminu dojrzałości, a gimnazjaliści i szóstoklasiści do testów końcowych. Indywidualne zajęcia pozalekcyjne nie są nowym zjawiskiem, już od wielu lat nauczyciele i studenci w ten sposób pomagają dzieciom i zarabiają dodatkowe pieniądze. Jednak dzisiaj sporą popularnością cieszą się duże centra korepetycji, gdzie udziela się lekcji z prawie każdego przedmiotu szkolnego. Odpowiednim przykładem takiego centrum jest Edun, które dzięki wysokiej jakości usług rozwinęło jedną z największych sieci franczyzowych w zakresie korepetycji i kursów edukacyjnych. Kursanci pracują w małych grupach z wysoko wykwalifikowaną kadrą. Bogata oferta umożliwia podjęcie jednocześnie więcej niż jednych korepetycji (może okazać się, że uczeń chce poprawić oceny np. z fizyki, ale też zdaje rozszerzoną maturę np. z angielskiego i potrzebuje fachowej pomocy).
Popularność korepetycji nie świadczy jednoznacznie o tym, że szkoły są niewydolne. Uczniowie potrzebują dodatkowych lekcji z różnych powodów. Edukacja domowa i indywidualna zawsze była na dość wysokim poziomie, co wielokrotnie doceniane było w wielu krajach na świecie. Dzisiaj widać niepokojące sygnały, matury wypadają coraz słabiej, a w perspektywie kolejnych reform trudno zakładać, że sytuacja ulegnie poprawie. Z pewnością, są potrzebne zmiany, ale odpowiednio wyważone, rozsądne i racjonalne.