Pracodawcy najchętniej wybierają kandydatów z doświadczeniem, przez co znalezienie pierwszej pracy stanowi duże wyzwanie. Z tym problemem mierzą się przede wszystkim absolwenci szkół średnich, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. To zróżnicowana grupa – w jej skład wchodzą m.in. studenci szukający dodatkowego zajęcia na czas studiów. Jak znaleźć pracę po szkole średniej w Żywcu i okolicach? W jakich zawodach można łatwo znaleźć zatrudnienie bez doświadczenia?

Dlaczego tak trudno jest znaleźć pierwszą pracę?

Znalezienie pierwszej pracy to trudne zadanie – w przypadku większości zawodów to właśnie doświadczenie stanowi czynnik decydujący o tym, czy pracodawca zdecyduje się przyjąć pracownika. Doświadczenie ma duże znaczenie nawet wtedy, gdy kandydat pracował w zupełnie innym zawodzie.

Przy szukaniu pierwszej pracy kluczowa jest też wielkość rynku pracy. Podczas gdy w największych polskich miastach można znaleźć tysiące aktywnych ogłoszeń, to mieszkańcy Żywca oraz okolic nie mają aż takiego komfortu. Liczba ofert jest po prostu ograniczona, przez co pracodawcy mogą wybrać najbardziej obiecującego kandydata. A zazwyczaj jest to osoba z odpowiednim doświadczeniem.

Praca bez doświadczenia – jak ją znaleźć?

Wiemy już, dlaczego szukanie pracy bez doświadczenia to trudne zadanie. Ale co zrobić, by zwiększyć szansę na jej znalezienie? Istnieje kilka prostych sztuczek, które sprawiają, że kandydaci prosto po szkole średniej lepiej wypadają w oczach pracodawców. Warto z nich skorzystać, nawet jeśli nie dają one gwarancji znalezienie zatrudnienia.

Po pierwsze, zawrzyj w CV różnego rodzaju wolontariaty, dodatkowe zajęcia czy inną aktywność z okresu szkoły średniej – w ten sposób pokazujemy pracodawcy, że się staramy.

Po drugie, odpowiedz na jak największą liczbę ofert, ale najpierw dokładnie przeczytaj ogłoszenie – być może pracodawcy zależy na konkretnych umiejętnościach, które posiadasz?

Po trzecie, nie bój się skorzystać z profesjonalnej pomocy ze strony agencji zatrudnienia lub Urzędu Pracy. Szczególnie ta druga instytucja może skierować cię na ciekawe i, co ważniejsze, bezpłatne kursy i szkolenia, które podniosą twoje kompetencje zawodowe.

Po czwarte, przyjdź punktualnie na rozmowę o pracę i postaraj się zrobić dobre wrażenie. Nie bój się zadawać pytań, szczególnie o warunki zatrudnienia oraz zakres obowiązków.

Po piąte, jak najszybciej zacznij szukać pracy, szczególnie jeśli nie planujesz kontynuowania nauki. Pracodawcy szukają osób ze statusem ucznia lub studenta – dużo łatwiej znaleźć im pierwszą pracę.

W jakich branżach szukać pracy po szkole średniej?

Niektóre branże chętnie zatrudniają pracowników bez doświadczenia. Dotyczy to też uczniów tuż po szkole średniej. Pracodawcy doceniają ich dyspozycyjność oraz energiczność, co ma duże znaczenie w wybranych zawodach. Jakie branże dają dużą szansę na zdobycie pracy po szkole średniej?

Absolwenci liceów, techników i szkół zawodowych powinni zacząć poszukiwania pierwszej pracy w gastronomii oraz sprzedaży bezpośredniej. To właśnie te branże najchętniej przyjmują młodych pracowników bez doświadczenia. Spora szansa jest też na zatrudnienie w sektorze budowlanym oraz produkcyjnym – nie tylko w browarach Żywca, ale też w innych, okolicznych firmach. Natomiast znalezienie pracy biurowej bez doświadczenia może być bardzo trudne, choć zdarzają się też i takie oferty.

Żywiec i okolice – ogłoszenie o pracę po szkole średniej

Tyle teoria. A co z praktyką? Spójrzmy na ogłoszenia o pracę w Żywcu o okolicach: https://www.gowork.pl/praca/zywiec;l. Na które z nich mogą aplikować absolwenci szkół średnich?

Okazuje się, że w Żywcu jest sporo ogłoszeń o pracę w obsłudze klienta i gastronomii, które są otwarte dla osób bez doświadczenia. Przykładem mogą być sieci supermarketów szukające kasjerów oraz magazyny chcące zatrudnić pracowników logistycznych.

Warto też pamiętać, że w dzisiejszych czasach pracować można też zdalnie – np. pisząc teksty na zlecenie lub projektując strony internetowe. Szukając pracy po szkole średniej nie należy o tym zapominać. Kto wie, może właśnie w ten sposób uda znaleźć się ciekawe zajęcie i zdobyć cenne doświadczenie?