Wyjazd do pracy za granicę zbliża się wielkimi krokami, a Ty wciąż nie zdecydowałeś się na wykupienie ubezpieczenia? A może dopiero planujesz wolontariat czy zagraniczne praktyki studenckie i zastanawiasz się, czy polisa ubezpieczeniowa jest na pewno niezbędna? Zobacz, dlaczego warto ją kupić i poznaj różne dostępne rozwiązania.

Dla kogo przeznaczone jest tego typu ubezpieczenie?

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicę zastanawiają się czasami, czy nie wystarczy im po prostu zwykła polisa turystyczna. Warto wiedzieć, że to rozwiązanie jest zwykle zupełnie nieopłacalne. W przypadku standardowych ubezpieczeń turystycznych składka naliczana jest za każdy kolejny dzień pobytu za granicą — a nawet praca sezonowa trwa jednak na tyle długo, że koszt ubezpieczenia liczonego w taki sposób byłby dość wysoki. Ubezpieczenia dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę są najczęściej rozliczane w okresach miesięcznych, co okazuje się zdecydowanie bardziej korzystne.

Ubezpieczenie przeznaczone jest zarówno dla osób pracujących fizycznie, jak i umysłowo. Trzeba jednak pamiętać, że przy pracy fizycznej możemy zapłacić więcej, ze względu na większe ryzyko wypadku. Warto wykupić ubezpieczenie, jadąc na wolontariat czy praktyki, ponieważ praca wykonywana bez wynagrodzenia także może być przez ubezpieczyciela klasyfikowana jako praca — a większość ubezpieczeń turystycznych nie obejmuje wypadków mających miejsce podczas pracy. Wpisując w wyszukiwarkę „praca za granicą ubezpieczenie”, znajdziesz mnóstwo ciekawych opcji — warto zestawiać ze sobą oferty w praktycznych internetowych porównywarkach ubezpieczeń.

Najważniejsze parametry Twojego ubezpieczenia

Kluczowy jest przede wszystkim zakres ubezpieczenia — określa on, w jakich przypadkach będzie można liczyć na zwrot kosztów związanych z poniesieniem szkody. Niezwykle istotny jest zakres wsparcia związanego z kosztami leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego do kraju. Minimalny limit powinien wynosić 20-30 000 euro, jednak przy jego wyborze uwzględnij specyfikę kraju, do którego się wybierasz (np. hospitalizacja w krajach skandynawskich jest wyjątkowo droga).

Inne ważne elementy to ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), które okaże się nieocenione, jeśli np. na skutek wypadku nie będziesz zdolny do pracy. Zwróć też uwagę na ubezpieczenie OC, dzięki któremu w razie wyrządzenia przez Ciebie szkody osobie trzeciej odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel.

Uwaga! Pamiętaj, że w zakresie ubezpieczenia musi być wyraźnie zapisane, że obejmuje sytuacje zaistniałe w trakcie Twojej pracy za granicą. Konieczne jest zwykle określenie rodzaju wykonywanej pracy — przekonaj się, że na pewno nie znalazł się on w tzw. wyłączeniach odpowiedzialności lub nie wiąże się z koniecznością zapłacenia wyższej składki. Wyższe opłaty dotyczą zwykle pracy w szczególnie ryzykownych warunkach.

Czy wykupienie ubezpieczenia jest niezbędne?

Wiele osób pracujących na terytorium Unii Europejskiej zastanawia się, czy dodatkowe ubezpieczenie na pewno jest konieczne — przecież istnieje możliwość skorzystania z karty EKUZ.

Trzeba jednak mieć świadomość, że jeśli jesteś zatrudniony przez zagranicznego pracodawcę lub zagraniczną agencję pracy, podlegasz prawodawstwu innego państwa i nie możesz sięgnąć w razie potrzeby po kartę EKUZ. Nawet jeżeli zatrudnia Cię polska agencja, karta EKUZ w wielu przypadkach będzie niewystarczająca, ponieważ zapewnia jedynie podstawowe świadczenia.