Informatyka to dziedzina, która daje szereg możliwości, dla osób zainteresowanych tym kierunkiem rozwoju. Można zostać specjalistą od sieci komputerowych, webmasterem, administratorem baz danych lub twórcą gier komputerowych. Sporo osób decyduje się jednak na karierę programisty. Dlaczego tak mocno przyciąga ona młodych ludzi, którzy rozpoczynają studia na uczelniach wyższych lub samodzielnie dokształcają się, żeby znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie? Jeśli chcecie wiedzieć, jakie są zalety pracy programisty, zapraszamy do lektury.
.

Czym zajmuje się programista?

Do podstawowych zadań programisty należy tworzenie kodów rozmaitych programów komputerowych i aplikacji. Wykorzystuje się do tego różne języki oprogramowania, czyli zespół reguł w jaki sposób tworzyć dany program.

Często w tej branży dochodzi do ścisłych specjalizacji. Programista może koncentrować się na przykład na języku C++ lub JAVA.

Jak wygląda praca programisty? Przede wszystkim rozpoczyna się od przygotowania kodu oraz realizacji projektu. Gdy całość jest już domknięta, dochodzi się do fazy testów, a następnie wdrożenia rozwiązania – u klienta (np. w firmie produkcyjnej, logistycznej lub w biurze) albo do udostępnienia gotowej aplikacji do sprzedaży.

Czym musi wyróżniać się programista?

Programowanie to branża ścisła, wyróżniająca się jednak sporą dozą kreatywności. Dlatego też osoby, pragnące zrobić w niej karierę, powinny odznaczać się umysłem ścisłym, o wielkich zdolnościach analitycznych.

Programiści powinni być skrupulatni oraz całkowicie skoncentrowani na realizowanym zadaniu. Nie oznacza to jednak monotonii. Najlepsi specjaliści z branży to osoby otwarte, o szerokich horyzontach oraz kompleksowym spojrzeniu na świat. Realizowane przez nich projekty to przecież nie tylko kod, ale również działające rozwiązania, służące różnym ludziom.

Zalety bycia programistą

Wyspecjalizowani, doświadczeni programiści są poszukiwani na rynku pracy. Zapotrzebowanie na pracowników tego typu wzrasta z każdym rokiem, a ich niedobór jest mocno odczuwalny.

W niektórych firmach pracodawcy są w stanie nawet oferować specjalne benefity dla zatrudnionych u siebie osób, które polecą im dobrego programistę.

Jakie korzyści wiążą się z zatrudnieniem na stanowisku programisty? Dlaczego warto rozważyć taką ścieżkę kariery?

Dobre zarobki

Wiedzą o tym w zasadzie wszyscy. Zarobki w świecie programistów bywają naprawdę wysokie. Nawet na samym początku kariery można liczyć na znacznie większe pieniądze niż osoby o porównywalnym poziomie doświadczenia z innych branż.

Jak wynika z raportu firmy Sedlak&Sedlak „Ogólnopolskie Badania Wynagrodzenia”, programiści są grupą społeczną, w której młodsi specjaliści uzyskują zarobki na poziomie 5150 zł brutto. Wraz ze wzrostem kompetencji i doświadczenia wysokość wypłaty rośnie.

Szczególnie dobrze widać to w pierwszych latach kariery zawodowej, gdy podwyżki potrafią wynosić każdego roku nawet 100% dotychczasowego wynagrodzenia. Oczywiście wysokość wpływów zależy od zaangażowania oraz umiejętności.

Często uzyskanie dodatkowych środków wiąże się ze zmianą miejsca pracy. Aby zatrudnić dobrego specjalistę, firmy są w stanie zapłacić więcej niż konkurencja.

Doświadczeni specjaliści mogą zarabiać nawet 15-20 000 złotych brutto.

Elastyczny czas pracy

Wielką zaletą pracy na stanowisku programisty jest dość elastyczny grafik pracy. Często pracodawcy godzą się na dopasowanie godzin do pracownika.

Nie należy do rzadkości, że informatycy-programiści rozpoczynają pracę o różnych godzinach, bez trudu wychodząc wcześniej niż inni lub rozkładając dzienną pracę na kilka godzin przed i po południu. Niekiedy rodzaj obowiązków wymaga obecności o konkretnej porze w biurze, na przykład podczas spotkania zespołu, rozmów z klientem lub prac nad większymi projektami, w które angażuje się spora grupa osób.

Możliwość pracy zdalnej

W ostatnich miesiącach większość ludzi została oddelegowana do pracy zdalnej ze względu na epidemię koronawirusa. W przypadku programistów jest to opcja, która nie nastręcza większych trudności.

Zawód programisty można bowiem wykonywać niemal z dowolnego miejsca na ziemi, jeżeli tylko jest w nim dostęp do Internetu.

Programowanie – podstawa dla wielu innych dziedzin

Zawód programisty cieszy się sporym szacunkiem oraz zainteresowaniem. Wielu młodych ludzi decyduje się na właśnie tę ścieżkę kariery, gdyż dzięki niej mogą rozwinąć skrzydła, prowadzić spokojne życie, pełne wyzwań zawodowych oraz satysfakcji z pracy.

Do świetnych rezultatów w programowaniu trzeba jednak dojść ciężką pracą – poprzez studia kierunkowe, kursy oraz nieustanne dokształcanie się. Tylko tak udaje się osiągnąć sukces oraz utrzymać w tej prężnie i nieustannie rozwijającej się branży.

***

Chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na kierunku Informatyka? Wejdź na stronę: https://horyzont.eu/ i zapoznaj się z dodatkowymi informacjami.