A może jesteś nauczycielem z głową pełną pomysłów, ale swoje plany ciągle odkładasz z powodu braku funduszy? Realizację autorskich projektów edukacyjnych możesz sfinansować dzięki grantom dla szkół i nauczycieli. Na które z tych programów warto zwrócić uwagę?
Stypendium dla uczniów z małych miejscowości
Wiele organizacji pożytku publicznego i fundacji wspiera finansowo studentów i uczniów wybitnych, szczególnie utalentowanych w konkretnych dziedzinach. Jednak istnieją również takie programy stypendialne dla uczniów, które otaczają opieką dzieci i młodzież, nawet jeśli nie mogą oni pochwalić się najwyższymi ocenami na cenzurce. Jedną z takich inicjatyw jest Program Stypendialny Horyzonty prowadzony przez Fundację EFC. Z finansowej pomocy stypendialnej uzupełnionej o zakwaterowanie i wyżywienie w bursie, dodatkowe lekcje języka angielskiego, organizowane wakacje i wsparcie wykwalifikowanej kadry, mogą skorzystać uczniowie z małych miejscowości, dla których oferta lokalnych szkół ponadpodstawowych jest niewystarczająca. Jeśli chcesz podjąć naukę w dobrym liceum czy technikum poza miejscem swojego zamieszkania, a w miasteczku, w którym jest Twój dom rodzinny, żyje mniej 30 tysięcy osób, ten program stypendialny dla licealistów powinien Cię szczególnie zainteresować: https://efc.edu.pl/programy/horyzonty.
Fundusze dla szkół i nauczycieli – granty na projekty edukacyjne
Dodatkowe środki na edukację przydadzą się w każdej polskiej szkole. Dofinansowanie dla szkół oferuje wiele różnych krajowych i zagranicznych organizacji i instytucji. Dotacje przekazuję także samorządy, liczne firmy i przedsiębiorstwa, a także fundacje edukacyjne. Szkoła zainteresowana zdobyciem funduszy na organizację dodatkowych zajęć, konkursów, olimpiad, zakup sprzętu i pomocy naukowych, sfinansowaniem warsztatów i kursów podnoszących kwalifikacje kadry pedagogicznej może -co ważne – zgłosić swój akces do kilku różnych projektów. Granty dla szkół przyjmują często formę konkursu dla nauczycieli, w ramach których wartościowe autorskie projekty edukacyjne otrzymują finansowanie. Z punktu widzenia nauczyciela najciekawsze są te programy grantowe, które pozostawiają pedagogom dużą swobodę i nie stawiają zbyt wielu ograniczeń formalnych. Przykładem takiego bardzo przyjaznego pomysłom nauczyciela i jego nieszablonowym wizjom dotyczącym procesu nauczania we współczesnej szkole jest program Edukacja Inspiracja.
Tematyka czy formuła zajęć, którą jako nauczyciel zaproponujesz, by rozwijać pasje i poszerzać wiedzę swoich uczniów jest dowolna, a do tego w ramach projektu otrzymasz wsparcie od innych uczestników programu. A przecież o tym, jak bardzo wymiana doświadczeń bywa inspirująca, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.