Hulajnogi elektryczne są coraz popularniejsze, a dzięki opcji wypożyczenia, jaka jest dostępna w wielu miastach w Polsce, coraz więcej osób ma już za sobą pierwsze doświadczenia z jazdy. Jednak co wziąć pod uwagę, kupując hulajnogę elektryczną?
Hulajnogi elektryczne są coraz popularniejsze, a dzięki opcji wypożyczenia, jaka jest dostępna w wielu miastach w Polsce, coraz więcej osób ma już za sobą pierwsze doświadczenia z jazdy. Dla jednych to powrót do czasów młodości, dla innych dobry sposób na wygodne i szybkie przemieszczanie się po mieście. Jednak co wziąć pod uwagę, kupując hulajnogę elektryczną?
Jakie są zalety posiadania hulajnogi elektrycznej?
Hulajnoga elektryczna jest wygodniejszą alternatywą dla zwykłej hulajnogi, ponieważ nie generuje wysiłku człowieka, aby wprawić ją w ruch. Z tego względu tym środkiem transportu może poruszać się dosłownie każdy z nas. Oprócz tego dobrze sprawdza się w zatłoczonych i zakorkowanych miastach, ponieważ gwarantuje względnie szybkie przemieszczanie się. Ważne jest również to, iż jazda hulajnogą elektryczną pozwala na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Tego rodzaju sprzęt zazwyczaj jest trafionym prezentem dla dziecka, ponieważ jest modnym gadżetem, lecz i dorośli coraz bardziej doceniają jego wartość.
Jak sprawić, by korzystanie z hulajnogi elektrycznej było wygodne?
Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru modelu, aby móc zmaksymalizować sobie poziom komfortu wynikającego z korzystania ze sprzętu. Jest to:
- typ kół – jeśli hulajnoga jest przeznaczona dla osoby dorosłej, warto, aby wielkość kół była jak największa i wynosiła minimum 8 cali, a wykonane z gumy, ponieważ ich rolą jest amortyzacja podczas jazdy po nierównej powierzchni,
- opcja składania kierownicy – rzadko się zdarza, by mieć do czynienia z nieograniczoną przestrzenią. Z tego względu, kiedy mamy mało miejsca, warto złożyć hulajnogę, bo ułatwi ona przechowywanie,
- wyposażenie dodatkowe – oprócz tego, że czasem sprzedawcy dołączają różne śrubki lub koła zapasowe, warto zainstalować sobie aplikację, która poinformuje nas o stanie baterii czy prędkości.
Jaka powinna być moc silnika i skłonność pokonywania wzniesień?
Hulajnoga elektryczna składa się z mocy znamionowej i chwilowej. Pierwsza to siła, z jaką silnik może jednostajnie podróżować przez dłuższy czas bez możliwości jego uszkodzenia. Można ją poznać, czytając instrukcję obsługi. Zazwyczaj waha się w granicach 250-15000W, więc rozbieżność jest dość duża. Druga to moc, jaką hulajnoga jest w stanie rozwinąć przez krótki czas, np. pokonując wzniesienia. Może ona wynieść ponad 100% mocy znamionowej.
Czy hulajnoga elektryczna może być wodoodporna?
Nie ma czegoś takiego jak wodoodporność hulajnogi elektrycznej. Istnieje jednak funkcja ochrony przed zalaniem wodą. Zazwyczaj hulajnogi elektryczne posiadają klasę szczelności o wartości IP 54. To niestety za mało, by uchronić sprzęt przed deszczem, co najwyżej przed bryzgami wody z dowolnego kierunku, czy np. przed kałużą. Jeśli jednak chcemy zabezpieczyć naszą hulajnogę przed ulewnym deszczem, wystarczy zaopatrzyć się w sprzęt reprezentujący wyższy poziom ochrony i tak:
- IP 55 – to ochrona przed strugą deszczu, która pada pod dowolnym kątem o mocy 12,5 litra na minutę,
- IP 56 – to ochrona przed strugą deszczu, która pada pod dowolnym kątem o mocy 100 litra na minutę,
- IP 57 – zapewnia ochronę sprzętu , który został całkowicie zanurzony w wodzie maksymalnie przez 30 minut na głębokości 0,15 m powyżej wierzchu wody albo 1 metra powyżej spodu dla obudowy niższej niż 0,85 m.
Jednak hulajnoga elektryczna, posiadająca poziom ochrony wyższy niż IP 56 to rzadkość na rynku. Ma na to wpływ jej cena, ponieważ może kosztować ok. 6,5 tysiąca dolarów.
Eight V3 elektryczna hulajnoga – EGRET
Jakie jest możliwe maksymalne obciążenie i jaką hulajnogę wybrać pod względem jej masy?
Producenci hulajnóg elektrycznych podają, że maksymalnie użytkownicy powinni ważyć od 90 do 150 kilogramów w zależności od modelu, gdyż po przekroczeniu tego progu może się okazać, że hulajnoga zmniejszy swoją prędkość ruchu bądź stanie lub zostanie uszkodzona część konstrukcyjna.
Jeśli chodzi natomiast o wagę samego sprzętu, to warto sobie odpowiedzieć na pytanie, ile kilogramów jesteśmy w stanie dźwigać. Ogólnie lepiej zaopatrzyć się w hulajnogę, która jest lżejsza, niż cięższa, ponieważ zdarzą się sytuacje, kiedy trzeba będzie wnieść hulajnogę do budynku (niezależnie od posiadanego rodzaju nieruchomości). Na rynku istnieją hulajnogi o masie 15 kilogramów, ale również i takie, które ważą dwa razy więcej. Jeśli mamy rower, to warto zastanowić się, ile waży i czy dana masa jest dla nas odpowiednia, czy zbyt duża.
Jaki powinien być zasięg baterii?
Jednorazowy czas jazdy poda nam sprzedawca, ale warto to sprawdzić samodzielnie, ile jest dostępnej energii po pełnym naładowaniu. By to zrobić, należy pomnożyć wartość podanych przez producenta woltów i amperogodzin przez siebie. Jeśli dany pojazd posiada akumulator, który odznacza się trzykrotnie większą ilością energii, to mniej więcej tyle dłużej będzie on mógł jeździć w podobnych warunkach.
Hulajnoga elektryczna jest świetnym sposobem na szybkie i wygodne poruszanie się po mieście. Maksymalną prędkość, jaką będzie można osiągnąć w Polsce to ok. 20 km/h, choć ogólnie są produkowane takie hulajnogi, które mogą rozwinąć swą prędkość nawet do 100 km/h. Podczas zakupu powinno się zwrócić uwagę na moc silnika, im większa, tym lepiej, wagę sprzętu, im lżejsza, tym wygodniejsza, a także na skalę mocy, a dokładniej na ilość energii posiadającej w jednym ładowaniu. Im moc jest większa, tym sprzęt popracuje dłużej.