Radiatory służą do zarządzania temperaturą w maszynach, a nawet systemach naturalnych. Ze względu na tak szerokie zastosowanie można je znaleźć w niemal każdej instalacji. Warto się dowiedzieć, dlaczego radiatory mogą być przydatne w skonstruowanym układzie, a także jakie są najpopularniejsze odmiany i konfiguracje.

fot. materiały prasowe

Czym właściwie jest radiator?

Na początku warto się dowiedzieć, czym tak właściwie jest radiator. Jest to pasywny wymiennik ciepła, który przenosi je przez dane urządzenie elektroniczne lub mechaniczne do medium płynnego – może to być powietrze lub płyn chłodzący. Dzięki nim ciepło jest rozpraszane i transportowane z dala od urządzenia. Pozwala to lepiej regulować temperaturę i zminimalizować ryzyko przegrzania się poszczególnych komponentów.

Radiatory są zwykle używane w urządzeniach z elementami półprzewodnikowymi lub pasywnymi o dużej mocy. Jest to na przykład tranzystor, triak lub optoelektronika – lasery i diody elektroluminescencyjne bardziej znane jako diody Power LED. Radiatory służą właśnie do rozpraszania wydzielanego na tych elementach ciepła.

Radiator – jak wygląda konstrukcja elementu?

Radiatory mają charakterystyczną konstrukcję, która najczęściej swoim wyglądem przypomina grzebień z masywnymi ząbkami. Taki wzór jest przemyślany po to, aby możliwie jak najbardziej zwiększyć powierzchnię, która ma kontakt z medium chłodzącym. Bardzo często nad grzebieniem radiatora dodatkowo montowany jest wentylator, który zwiększa przepływ medium i rozpraszanie ciepła.. Ze względu na kontakt z wysokimi temperaturami oraz dobre przewodnictwo cieplne, radiatory są wykonane najczęściej z aluminium lub miedzi. .

Jak działa radiator?

Działania radiatora można opisać w kilku krokach tak, aby było lepiej zrozmieć, jak przebiegają poszczególne procesy. Wszystko zaczyna się od pracy źródła ciepła. Może to być, na przykład system mechaniczny, elektryczny, chemiczny, jądrowy, solarny lub inny czynnik – tarcie. Instalacje w trakcie wykonywania swoich zadań generują ciepło, które jednocześnie musi być odprowadzane, aby wymienione elementy mogły realizować swoje cele.

W momencie, kiedy wysoka temperatura zetknie się z powierzchnią radiatora, jest od razu przenoszona poza obszar działania instalacji. Dzieje się to dzięki specyficznej architekturze urządzenia, a także zastosowaniu materiałów odpornych na działanie ciepła, czyli miedzi lub aluminium, które charakteryzują się wysoką przewodnością.

Za sprawą charakterystycznej, grzebykowatej konstrukcji radiatora, a także zastosowania aluminium lub miedzi dochodzi do reakcji, której skutkiem jest to, że element odprowadzający ciepło ma niespójny profil termiczny. Oznacza to, że radiatory są często cieplejsze w kierunku źródła a chłodniejsze w kierunku końcówek.

Następnie ciepło jest odprowadzane za sprawą czynnika chłodzącego, wspomnianych wcześniej wody lub powietrza. Ze względu na fakt, że radiator nie jest urządzeniem mechanicznym, bardzo ważne jest to, aby otoczenie termiczne tego elementu charakteryzowało się niższą temperaturą. Dzięki temu będzie mogło zachodzić zjawisko konwekcji cieplnej ze względu na niespójny profil termiczny radiatora.

Jakie są rodzaje radiatorów?

Dwie najpopularniejsze odmiany radiatorów to elementy pasywne i aktywne. Działanie pierwszego rodzaju radiatorów opiera się na naturalnej konwekcji, czyli samej wyporności gorącego powietrza, która jest generowana przez układ konstrukcji elementu. Ten typ jest bardzo często stosowany ze względu na brak konieczności montowania dodatkowego zasilania lub systemu odprowadzania ciepła.

Druga odmiana to radiatory aktywne. Ich działanie opiera się na wykorzystywaniu powietrza wygenerowanego przez wentylator, dmuchawę a w niektórych przypadkach ruch maszyny, na przykład silnika wystawionego na działanie wiatru – może to być motocykl. Radiatory aktywne są zazwyczaj ważnym komponentem w komputerach osobistych (PC oraz laptopach).

Gdzie można kupić dobre radiatory dedykowane do urządzeń elektronicznych?

Jak widać, działanie radiatorów ma duże znaczenie w kontekście prawidłowego działania całego systemu. Dlatego warto wybrać dostawcę oferującego elementy o najlepszej jakości. Może to być, na przykład https://sklep.avt.pl/category/radiatory.