Wybór szkoły językowej nie należy do łatwych zadań. Nie jest to spowodowane tym, że w Polsce nie ma wystarczającej liczby szkół językowych – wręcz przeciwnie, jest ich zbyt wiele. Jeśli zależy nam na tym, aby dokonać jak najlepszego wyboru to warto poświęcić nieco więcej czasu na poszukiwania.

Poszukiwania szkoły językowej – od czego zacząć?

Kiedy już podejmiemy decyzję o rozpoczęciu nauki, powinniśmy zapoznać się z rankingami szkół językowych. Jest to najprostszy sposób na to, aby znaleźć szkołę, która spełni nasze oczekiwania.

Stworzenie rankingu szkół językowych w Polsce nie jest łatwym zadaniem. Poniżej znajdują się informacje o najlepszych szkołach w największych miastach w Polsce. Często te same szkoły mają również filie w mniejszych miejscowościach. Warto sprawdzić, czy szkoła, którą bierzemy pod uwagę, znajduje się na poniższej liście. Jeśli tak, to tylko potwierdzi nasz wybór. Jeśli nie, to może lepiej poszukać czegoś lepszego?

Ranking szkół językowych w Polsce

Większość tradycyjnych rankingów szkół językowych przedstawia dane z podziałem na poszczególne miasta. Jednak aktualnie, gdy dostęp do Internetu jest dostępny na tak dużą skalę, jak jeszcze nigdy dotąd, a większość kursantów preferuje naukę online – warto jest spojrzeć na najlepsze szkoły w kontekście ogólnokrajowym.

 1. https://www.englishforyou.pl/
 2. https://www.britishcouncil.pl/
 3. https://www.profi-lingua.pl/
 4. https://www.ih.com.pl/
 5. https://langstation.pl/

Warto zauważyć, że dwie pierwsze szkoły językowe, jakie znalazły się w rankingu specjalizują się w kształceniu z zakresu języka angielskiego. Węższa specjalizacja często wpływa na korzyść i pozwala za zatrudnienie lepiej wykształconej kadry i bardziej dokładne zgłębienie zagadnień związanych z danym językiem. Kursanci mają też większy wybór wśród lektorów i specjalistów. Jednak prowadzenie szkoły językowej, w której klienci mogą uczyć się wielu języków nie jest jednak niemożliwe. Jeśli właścicielom szkoły towarzyszy prawdziwa pasja i zaangażowanie, jeśli bezustannie poszukują innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych i zależy im na doborze jak najlepiej wyspecjalizowanej kadry to szanse na stworzenie miejsca przyjaznego studentom są ogromne.

Najlepsza szkoła językowa – kryteria doboru

Ponieważ chcemy wybrać szkołę, która spełni nasze oczekiwania, powinniśmy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę następujące kryteria:

 • ofertę szkoły,
 • cenę,
 • odległość od naszego miejsca zamieszkania,
 • możliwość nauki online,
 • wykwalifikowana kadra nauczycielska,
 • liczba rodzimych użytkowników języka,
 • liczba studentów, którzy zdali egzaminy międzynarodowe,
 • metody stosowane w nauczaniu języka angielskiego,
 • szeroki zakres oferowanych kursów języka angielskiego.

Przed wyborem szkoły językowej powinniśmy też jasno określić nasz cel. Czy zależy nam na podniesieniu umiejętności komunikacyjnych, czy naszym celem jest poznanie języka na poziomie biznesowym, a może zdanie międzynarodowego egzaminu certyfikującego?