Rezonans Magnetyczny, w skrócie MRI, z jęz. angielskiego Magneting Resonance Imaging, jest to współcześnie najnowocześniejsze badanie nieinwazyjne z zakresu diagnostyki obrazowej. Umożliwia ono spojrzenie w głąb ciała i obejrzenie bardzo dokładnie przekrojów tkanek i narządów w różnych płaszczyznach. Fale elektromagnetyczne wykorzystywane w badaniu nie szkodzą organizmowi. Rezonans umożliwia bezpieczne badanie tkanek miękkich, stawów, kości, mięśni i układu nerwowego.

Rezonans magnetyczny – podstawowe informacje

W diagnostyce obrazowej wykonywanymi często badaniami jest USG i RTG, z reguły MRI, czyli obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest uzupełnieniem tych badań. Przeprowadzenie kilku badań zwiększa szansę postawienia odpowiedniej diagnozy. Diagnostyka wielonarządowa jest szczególnie przydatna podczas wykonywania badań mających na celu wykrycie zmian nowotworowych i przerzutów, podczas szukania przyczyn występowania bólu oraz diagnozowania rozległych obrażeń. Więcej dowiesz się na stronie rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny.

Rezonans magnetyczny jest zupełnie nieszkodliwy dla organizmu, w badaniu wykorzystywane jest pole magnetyczne, któremu podlegają wszystkie atomy. Wykorzystywany jest sygnał radiowy, narządy i tkanki mają zróżnicowaną ilość wody, dlatego jego natężenie jest różne w poszczególnych strukturach organizmu. Aby obrazowanie było wyraźne, konieczne jest wyeliminowanie wszystkich zakłóceń, dlatego urządzenie do wykonania badania MRI umieszczone jest w oddzielnym pomieszczeniu, w metalowej osłonie nieprzepuszczającej sygnałów elektromagnetycznych z zewnątrz. Stosowane są różne techniki obrazowania, między innymi:

– rezonans magnetyczny z kontrastem,

– rezonans magnetyczny bez podania środka kontrastowego,

– angiografia, badanie naczyń krwionośnych, żył, tętnic oraz serca,

– rezonans dyfuzyjny.

Rezonans magnetyczny – zalecenia do wykonania przed badaniem

W klinice REX MEDICA, https://www.rexmedica.pl/ można wykonać rezonans magnetyczny stawów, kręgosłupa, jamy brzusznej i innych części ciała. Samo badanie trwa od 20 do 60 minut w zależności od badanego obszaru organizmu. Do badań wykonywanych bez kontrastu nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Przed badaniem trzeba się odpowiednio przygotować:

  • Na badaniu trzeba być na czczo, ostatni posiłek można zjeść około 4 godziny przed. W sytuacji, kiedy rezonans przeprowadzany jest w znieczuleniu, przynajmniej 6 godzin przed badaniem nie należy spożywać żadnych posiłków.
  • Ubranie nie powinno zawierać żadnych metalowych części jak zamki błyskawiczne, guziki.
  • Należy zrezygnować z makijażu, lakierów do paznokci i kosmetyków do włosów, ponieważ mogą one zawierać jakieś drobinki metali.
  • W miejscu, gdzie znajduje się rezonans magnetyczny, nie wolno mieć przy sobie żadnych metalowych detali, jak klucze, karty magnetyczne, ozdobne spinki, telefon komórkowy i inne urządzenia elektroniczne.

Fale radiowe i pole magnetyczne nie są szkodliwe dla człowieka, nie ma ograniczeń dotyczących liczby badań, ale należy pamiętać, że w przypadku posiadania rozrusznika serca i innych metalowych elementów w organizmie są one przeciwwskazaniem do wykonania badania.