Dlaczego warto sprzedawać na Allegro?

Allegro jest jednym z największych sukcesów biznesowych, jakie osiągnięto w polskim internecie. W lipcu 2022 roku liczba użytkowników portalu wyniosła ponad 22 mln. Dla wielu działalności sprzedaż przez ten serwis aukcyjny była kluczowym krokiem w rozwoju. Czy warto sprzedawać na tej platformie? Postawienie na nią ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia ona dotarcie do bardzo dużego grona potencjalnych kupujących. Zatem można szybko zacząć generować przychody – nawet w dniu rozpoczęcia handlu online. Nie trzeba płacić za pozyskiwanie ruchu, jak to jest w przypadku kampanii reklamowych. Poza tym Allegro jest najbardziej rozpoznawalną marką w polskim e-commerce. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Gemius, zatytułowanego „E-commerce w Polsce w 2021 roku”, zna ją 86% badanych. Dla porównania OLX kojarzy 43% respondentów.

Allegro ma jednak minusy. Po pierwsze jest bardzo popularne również wśród przedsiębiorców – konkurencja jest bardzo duża. Żeby ją pokonać, trzeba proponować bardzo atrakcyjne ceny, tym bardziej na starcie działalności. Poza tym w każdej kategorii jest mnóstwo produktów, więc trudno się obejść bez korzystania z płatnej reklamy. Na Allegro trzeba sobie zbudować wizerunek – internauci zwracają uwagę na opinie o poszczególnych sprzedających. Bez recenzji trudniej o klientów. Ponadto sprzedaż na Allegro wiąże się z płaceniem prowizji. Ich wysokość zależy od kilku czynników, ale najczęściej pobierane jest od kilku do kilkunastu procent od wartości zakupu. Zatem odpowiednio wysoka musi być marża sprzedawcy, aby w ogóle działalność na Allegro była dla niego opłacalna. Zaletą tego portalu są jednak niewielkie koszty rozpoczęcia działalności w nim.

Sprzedaż przez sklep internetowy – czy warto?

Rozpoczęcie sprzedaży przez sklep WWW wymaga większej inwestycji na start i więcej czasu na realizację projektu. Wiele zależy od tego, na jakie oprogramowanie sklepu się zdecydujemy. Możemy zlecić wykonanie projektu od zera, idealnie dopasowanego do naszych potrzeb. Inną opcją jest skorzystanie z darmowego oprogramowania jak PrestaShop czy WooCommerce lub postawienie na model SaaS, gdzie płacimy abonament za użytkowanie gotowego sklepu. Realizacja może kosztować kilka bądź kilkanaście tysięcy złotych, a nawet więcej – wszystko zależy od projektu. Ponadto sklep należy wypełnić produktami, co również trwa i wymaga zaangażowania grupy wykonawców. Więcej o realizacji sklepu WWW: https://smartbees.pl/blog/jak-zalozyc-sklep-internetowy-poradnik.

Kiedy sklep będzie już dostępny, to trzeba go wypromować. Należy budować markę, docierać do odbiorców, inwestować w reklamę. Osiągnięcie celu w postaci przychodu nie przyjdzie od razu, więc trzeba się uzbroić w cierpliwość. Należy analizować, które kanały dotarcia do odbiorców są optymalne w danym przypadku. To wymaga czasu i środków.

Dużą zaletą założenia sklepu jest budowanie własnej marki. Z czasem zainteresowanie ofertą powinno rosnąć, powiększając przychody.

Podsumowanie: sprzedaż na Allegro czy własny sklep?

Część prowadzących biznes w sieci twierdzi, że Allegro jest dobrym miejscem na sprzedaż na początek prowadzenia działalności. Równolegle należy rozwijać sklep WWW i tam powoli przenosić działalność. To jednak nie do końca słuszne podejście. Zdecydowanie warto dbać o sklep, a sprzedaż na Allegro prowadzić do momentu, kiedy to się nam opłaca. Skoro dobrze na niej wychodzimy, to nie ma podstaw do rezygnacji z tej platformy. Natomiast to nie powinien być jedyny kanał sprzedaży – rozwijanie własnej marki jest niezbędne.