Aktywność fizyczna zdobywa coraz większą rzeszę fanów. Katorżnicze ćwiczenia czasem jednak nie wystarczą, by osiągnąć wymarzoną formę czy sylwetkę. Każda aktywna osoba wie jak ważna jest zdrowa, właściwie zbilansowana dieta, pozytywne nastawienie i regularność podejmowanej aktywności. Warto skorzystać również z pomocy specjalistów, dietetyków czy trenerów personalnych.
.

A co, jeśli można mieć własnego trenera personalnego i to na nadgarstku? Taką właśnie funkcję może pełnić smartband! W ostatnich latach jest to jeden z najmodniejszych gadżetów sportowych, jeśli jesteś osobą aktywną jest to zdecydowanie must have!

Co to jest smartband?

Smartband to mała, inteligentna opaska sportowa, która monitoruje organizm użytkownika w trakcie aktywności fizycznej. Jest niewielka, lekka i może (ale nie musi) posiadać monitor. Przypomina zegarek lub gumową opaskę na rękę. Zebrane dane można wyświetlić w łatwy sposób za pomocą aplikacji instalowanej na urządzeniu elektronicznym np. tablecie lub smartfonie. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów należy przed zakupem sprawdzić kompatybilność opaski smartband z posiadanym na urządzeniach systemem operacyjnym (iOS, Android lub Windows). Jeśli planujesz dopiero zakup, najlepszym miejscem na zapoznanie się z ofertą producentów opasek sportowych będzie stacjonarny sklep sportowy. Przed zakupem najlepiej smartband przymierzyć i sprawdzić, czy dobrze leży na ręku – czy nie jest za ciężki lub zbyt luźny.

Warto też zapoznać się z funkcjonalnością danego modelu. Oprócz podstawowych funkcji, takich jak licznik spalonych kalorii, krokomierz czy pomiar przebytego dystansu, smartbandy są wyposażone również w wiele dodatkowych możliwości takich jak:

 • rejestrator czasu i jakości snu,
 • pulsometr,
 • zapisanie przebiegu trasy,
 • licznik okrążeni lub długości basenu,
 • rozpoznawanie rodzaju aktywności fizycznej.

Są to tylko nieliczne z funkcji, dzięki którym możesz sprawić, by trening był bardziej efektywny! Warto sprawdzić też te, które poprawiają komfort osoby ćwiczącej, są to min:

 • odbieranie powiadomień z portali społecznościowych,
 • odbieranie wiadomości SMS,
 • odbieranie połączeń.

 

Wykorzystanie smartband w treningu

Smartband to wielofunkcyjne urządzenie, które dzięki mnogości funkcji może być wykorzystywane jako wsparcie treningu! W jaki sposób wykorzystać inteligentne opaski sportowe w tracie ćwiczeń?

 • Monitorowanie organizmu

To bardzo przydatna funkcja, jeśli chcesz lub musisz kontrolować swoje ciało w trakcie wysiłku fizycznego np. pomiar pulsu. Będzie to szczególnie cenna możliwość dla osób posiadających choroby układu oddechowo-krążeniowego.

 • Monitorowanie osiągnięć

Nic nie motywuje bardziej do pracy niż posiadanie wiedzy na temat własnych osiągnięć. Nic też tak bardzo nie wyzwala apetytu na więcej. Przebiegniesz 5km…może w kolejnym dniu warto wydłużyć ten dystans do 6.

 • Planowanie progresu

Możliwość planowania progresu umożliwi Ci nie tylko opaska, ale również dedykowana aplikacja. Dzięki niej możesz ustalić długoterminowy plan progresu treningowego.

 • Modyfikacja treningu

To jedno z podstawowych przeznaczeń opaski sportowej. Dane, które dzięki niej uzyskasz możesz przeanalizować i wprowadzić zmiany w treningu, tak by był on skuteczniejszy.