Telefony komórkowe tak się upowszechniły, że nie sposób wyobrazić sobie bez nich życia. Ma je właściwie każdy i właściwie w każdej sytuacji mogą zostać wyciągnięte z kieszeni czy torebki. Tylko czy na pewno powinny? O tym jak korzystać ze smartfona, by nie być ocenionym jako osoba niekulturalna, przeczytasz poniżej.

Odróżniaj świat realny od wirtualnego

To nie w samych smartfonach leży problem, tylko w nas – ich użytkownikach. Podstawowym kłopotem jaki mamy obecnie z telefonami komórkowymi jest to, że zaciera nam się granica pomiędzy tym co realne, tu i teraz, a tym co wirtualne i na odległość. Istotne byśmy sobie uświadomili, że najważniejszy jest rozmówca, którego realnie mamy przed sobą. I to jemu należna jest cała nasza uwaga. Pomyśl ile razy Ty sam albo ktoś w Twojej obecności pisał sms-y podczas wspólnego wyjścia, spotkania, obiadu. To swoisty paradoks, ponieważ telefon komórkowy z założenia ma za zadanie ułatwiać kontakty, często jednak je wręcz utrudnia. Co z tego, że będziesz właścicielem pięknego telefonu firmy Apple, na przykład iPhone SE, takiego jak prezentowany tutaj https://www.euro.com.pl/telefony-komorkowe,_Apple.bhtml, jeśli nie będziesz reprezentować sobą kulturalnej postawy?

Nie zawsze musisz być online

Spotkanie i rozmowa z osobą, która chce być jednocześnie obecna realnie i wirtualnie wygląda jak rozmowa na raty: konwersacja – SMS – kontynuacja rozmowy – sprawdzenie powiadomienia z FB – kontynuacja rozmowy – odpisanie na komentarz – powrót do rozmowy – przeglądanie insta – itd. Rozmówca takiej osoby z pewnością poczuje, że w danym momencie nie jest najważniejszy i to nie na nim skupia się druga strona konwersacji. Jak więc prawidłowo się zachować? Niech telefon podczas spotkania czy rodzinnej kolacji pozostanie w torbie lub kieszeni marynarki (nie kładźmy telefonu na stole, może to wyglądać jakbyśmy chcieli pochwalić się np. swoim nowym iPhone SE). Jeśli telefon zadzwoni nie odbieraj, chyba że to wyjątkowa sytuacja. Wtedy przeproś i odejdź od stołu, a dzwoniącego zapewnij jednocześnie, że odezwiesz się w bardziej dogodnym momencie. Oduczmy się też nawyku natychmiastowego odpowiadania na wszelkie próby kontaktu: to że nie odbierzesz telefonu lub nie odpiszesz na wiadomość natychmiast po jej otrzymaniu, nie jest niekulturalne. Oddzwonisz lub odpiszesz kiedy będziesz mógł.

Bądź dyskretny i wyważony

Prawda jest taka, że większości ludzi nie interesuje to, że wybieramy się do lekarza albo to, że źle układa nam się w związku. Zwróćmy więc uwagę, by w miejscu publicznym prowadzić rozmowy przyciszonym głosem. A najlepiej przeprośmy rozmówcę i oddzwońmy kiedy warunki do intymnej konwersacji będą lepsze. Bezwarunkowo zawsze wyciszajmy telefon w miejscach takich jak muzeum, kino, teatr, strefa ciszy w pociągu. System IOS dostępny np. w iPhone SE posiada rozbudowaną funkcję „nie przeszkadzać”. Można ją skonfigurować, tak, by telefon przechodził w ten tryb w określonych godzinach lub w określonych miejscach (kiedy minie wyznaczony czas albo zmieni się nasza lokalizacja, iPhone SE automatycznie przejdzie w normalny tryb telefonu). Warto korzystać z takich narzędzi.

Pokaż klasę – nie idź na łatwiznę i dbaj o wygląd

Pod żadnym pozorem nie załatwiajmy ważnych i trudnych spraw przez telefon, a już na pewno nie przez żaden komunikator (klasyczny przykład tchórzostwa: zakończenie związku sms-em). Telefon może nam posłużyć jedynie jako narzędzie do umówienia się na spotkanie. Jeśli ktoś nie odbiera od nas telefonu nie dzwońmy nachalnie, widocznie nie może teraz rozmawiać. Nie dzwońmy też w sprawach zawodowych później niż o 17, a w prywatnych maksymalnie do 21. Dbajmy o to, by nasze smartfony prezentowały się godnie. Co z tego, że mamy iPhone SE, jeśli będzie on brudny albo w brzydkim czy niepoważnym etui. Nie nośmy też telefonów w kieszeniach spodni – wygląda to bardzo nieelegancko. Jeśli podczas spotkania zrobimy z naszymi rozmówcami wspólne zdjęcie, to zawsze zapytajmy o zgodę przed publikacją takiej fotki w sieci, a przede wszystkim opublikujmy ją dopiero po spotkaniu (nie zajmujmy się nakładaniem filtrów i innych efektów podczas rozmowy). I zawsze pamiętajmy, że telefon jest jak pamiętnik – nie buszujmy bez pozwolenia w nie swoim telefonie – nieupoważnionym wstęp wzbroniony.