Do robienia dobrych zdjęć nie trzeba posiadać drogiego aparatu. Pamiątkowe fotografie można z powodzeniem robić za pomocą aparatu w smartfonie. Takie rozwiązanie jest wygodne dla wielu osób, gdyż telefon większość użytkowników zawsze ma przy sobie. Dzięki temu żadna okazja do zrobienia zdjęcia nie zostanie zmarnowana. Przed rozpoczęciem fotografowania smartfonem, warto jednak sprawdzić, co wpływa na jakość zdjęć nim wykonanych.

Tani smartfon a jakość zdjęć

Jakość zdjęć w dużej mierze zależy od jakości aparatu w smartfonie. Jednak, im lepszy aparat, tym więcej kosztuje telefon. Tym samym, trudno znaleźć smartfon z niższej półki cenowej, który pozwoli robić efektowne fotografie. Zdjęcia wykonane telefonem z mniej zaawansowanym aparatem, będą mieć niską rozdzielczość i niewielką liczbę detali. Z tego powodu po wydrukowaniu fotografia może być rozmazana, za ciemna lub wypełniona widocznymi pikselami.

Jakość aparatów w smartfonach nie zawsze idzie też w parze z wysoką ceną telefonu. Najdroższe flagowce często mają dodatkowe obiektywy i ciekawe funkcje, lecz nie wszystkie z nich są przydatne dla osób, które chcą wykonywać zdjęcia na własny użytek. Dodatkowo jakość zdjęcia zależy również od samego kadrowania, na którego naukę powinno się poświęcić nieco czasu. Bez przemyślanego kadru nawet piękne widoki i fotogeniczna uroda nie pomagają w uchwyceniu dobrego ujęcia.

Czym kierować się przy zakupie smartfona do zdjęć?

W przypadku zakupu smartfona z myślą o robieniu dużej liczby zdjęć, warto zwrócić uwagę na rozdzielczość matrycy. Im jest ona wyższa, tym lepiej. Wysoka rozdzielczość oznacza, większą szczegółowość, dzięki czemu temu zdjęcie będzie naturalniejsze. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy zdjęcia są zapisywane w formacie RAW. Jest to format, który umożliwia dokonanie wielu poprawek w programach do obróbki grafiki. Zdjęcie RAW można rozjaśnić, poprawić intensywność jego kolorów lub usunąć z niego czerwone oczy bez utraty jakości.

Parametry aparatu w iPhone 12 sprawdzisz tutaj: https://www.komputronik.pl/search-filter/1596/iphone-12

W smartfonie do robienia zdjęć przydatną opcją są dodatkowe obiektywy. Jednak nie jest to warunek osiągnięcia dobrych zdjęć. Często jeden obiektyw w zupełności wystarczy do jakościowego sfotografowania różnych kadrów. Co prawda, więcej obiektywów ułatwia wykonywanie krajobrazów, portretów i ujęć makro, lecz podobne efekty uzyskuje się z pomocą funkcji aparatu.

Dobry aparat w telefonie posiada stabilizację obrazu. Dzięki niej zdjęcia są wyraźne. Nie ma w nich rozmazanych elementów, powstających na skutek drgania ręki fotografa. Gotowe tryby fotografowania nocnego lub panoramicznego sprawdzają się w przypadku amatorów znacznie lepiej niż kolejne obiektywy i rozbudowane ustawienia manualne.

Dobry aparat a nagrywanie filmów

Aparat w telefonie służy nie tylko do robienia zdjęć, ale i do nagrywania filmów. Jakość plików wideo zależy od zastosowanego w aparacie standardu. Obecnie do tworzenia naturalnych i szczegółowych filmów poleca się aparaty 4K, ale przy przeznaczeniu większego budżetu zdecydować się można nawet na smartfony z aparatem 6K lub 8K.

Smartfony 4K są dostępne na https://www.komputronik.pl/search-filter/1596/smartfony-nagrywajace-w-4k

Wysoka jakość nagrań umożliwia ich odtwarzanie na wielu sprzętach i dokonywanie ewentualnych poprawek. Dla amatorów zdjęć z pozoru jest to mało istotne, jednak większość z nich po pewnym czasie przekonuje się do nagrywania telefonem zamiast skupiać się jedynie na samej fotografii.

Jak nauczyć się robić dobre zdjęcia smartfonem?

Nauka fotografowania smartfonem polega na tych samych zasadach, co nauka korzystania z klasycznego aparatu. Na początek powinno się wykonać co najmniej kilkanaście zdjęć próbnych, by poznać techniki kadrowania oraz funkcje aparatu. Korzystanie z różnych trybów i ustawień lampy błyskowej pozwala poszerzyć wiedzę. A wraz z doświadczeniem rośnie umiejętność uruchamiania poszczególnych funkcji w odpowiednim czasie, tak by uzyskać jak najlepszy efekt. Dzięki temu zdjęcia są coraz lepsze i stanowią doskonałą pamiątkę na lata.

Więcej o parametrach dobrego aparatu w smartfonie dowiesz się na https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-smartfon-do-zdjec-top-5/