Wiele osób nie ma pojęcia, jaka karma dla psa jest najlepsza. Wiadomym jest, że każdy odpowiedzialny właściciel pragnie zapewnić zwierzakowi wysokojakościowe jedzenie. W dużej mierze to właśnie ono wpływa na stan zdrowia czworonoga. Zła dieta może doprowadzić do licznych konsekwencji zdrowotnych, a nawet przedwczesnej śmierci. Jeśli zastanawiasz się, czy warto postawić na suchą karmę, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie!
.

Niższa zawartość wody

Z punktu widzenia właściciela jest to zaleta. Sucha karma posiada około 8-9% wody, dzięki czemu pies spożywa jej mniejszą ilość (w porównaniu do karmy mokrej). Przekłada się to na znaczną oszczędność gotówki. Należy jednak pamiętać, aby zapewnić zwierzakowi nieograniczony dostęp do świeżej wody. Może pić jej większe ilości, jednak jest to zupełnie normalne.

Pozytywny wpływ na uzębienie

Sucha karma jest relatywnie twarda, dzięki czemu dobroczynnie wpływa na stan uzębienia oraz dziąseł. Wspomaga usuwanie osadu nazębnego, a także innych zabrudzeń. Utrzymanie wysokiego poziomu higieny przekłada się również na świeży oddech. Oczywiście szczególną ostrożność należy zachować w przypadku psich seniorów. Brak zębów lub choroby dziąseł mogą sprawić, że lepszą opcją będzie karma mokra. Warto poprosić o opinię lekarza weterynarii.

Ryzyko nadwagi

Osoby, które zdecydowały się karmić czworonoga wyłącznie karmą suchą, muszą wziąć pod uwagę, że bardzo często jest ona kaloryczna. Wiadomym jest, że każdy produkt jest inny, a wiele zależy od składu. Właśnie dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie go przeanalizować. W sprzedaży dostępne są specjalistyczne karmy dla psów borykających się ze zbędnymi kilogramami. Gwarantują one obniżoną kaloryczność – nie zapominajmy jednak o porcjowaniu jedzenia zgodnie z zaleceniami producenta!

Składniki odżywcze

Sucha karma również dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Nie trzeba więc równocześnie „dokarmiać” czworonoga innym jedzeniem. Oczywiście dotyczy to wyłącznie wysokojakościowych produktów. Jeśli interesuje Cię najlepsza karma dla psa, to koniecznie sprawdź nasz ranking( https://rankingkarm.pl/ranking-karmy-dla-psa/). W zestawieniu umieszczono wyłącznie renomowane marki, które cieszą się pozytywną opinią.

Łatwe przechowywanie

Kolejnym plusem suchej karmy jest łatwe i bezproblemowe przechowywanie. Nie wydziela ona zbyt intensywnego zapachu. Ponadto, nie ma konieczności trzymania jej w lodówce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przesypać produkt do dekoracyjnej puszki, która będzie znajdować się w kuchni. Atutem jest również dłuższy termin przydatności do spożycia.