Minęły czasy, kiedy dyplom ukończenia studiów wyższych wystarczał, aby zdobyć upragnioną pracę. Równie istotne są także dodatkowe umiejętności i kompetencje, które możemy zdobyć na różnego rodzaju kursach. Polski rynek usług szkoleniowych oferuje szereg możliwości rozwoju zawodowego i osobistego. Zatem, jakie kursy i szkolenia zawodowe zagwarantują nam dobrą pracę? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!
Jaki rodzaj szkolenia wybrać?
W obecnych czasach oferta edukacyjna jest na tyle bogata, że z powodzeniem można zakończyć jeden kurs i zaczynać następny. Trzeba jednak wybierać to, co naprawdę się przyda i zwiększy szansę na zdobycie wymarzonej pracy. Osobom zatrudnionym oferuje się wiele szkoleń, jednak zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnego kierunku, warto skonsultować to ze zleceniodawcą. Być może ma on dokładnie określone potrzeby w obszarze kształcenia, a zdobycie odpowiednich kwalifikacji zwiększą szansę na awans. Na rynku pracy dostępne są różnorodne kursy – począwszy od specjalistycznych szkoleń, na przykład dla wyższej kadry menadżerskiej, które cieszą się dużą renomą, a ich ukończenie zwiększa szanse zatrudnienia.
Należy podejmować szkolenia z dziedziny związanej z naszymi studiami bądź dotychczasową ścieżką zawodową. Bez względu na to, jaki zawód wykonujemy, warto nieustannie doskonalić umiejętności miękkie. Do kompetencji tych zalicza się zdolność komunikacji, asertywność, empatia, umiejętność pracy w zespole, wspólne rozwiązywanie problemów oraz autoprezentacja. Szkolenia z kompetencji miękkich są szczególnie istotne w branżach i stanowiskach polegających na pracy z ludźmi. W przypadku, gdy zależy nam na zdobyciu umiejętności praktycznych, wybierzmy się na kurs, który będzie prowadziła osoba z doświadczeniem zawodowym. Korzystając z oferty renomowanych uczelni jak np. https://wsbio.waw.pl/kursy-i-szkolenia/ zyskujemy duże szanse, by pracodawcy docenili zdobytą przez nas wiedzę.
Kursy i szkolenia, w które warto zainwestować
Operator żurawi samojezdnych
Na rynku pracy wyróżnia się pewne grupy zawodów, na które zapotrzebowanie nie maleje już od wielu lat. Zleceniodawcy nieustannie zgłaszają wiele ofert zatrudnienia na stanowiskach technicznych. Wśród kandydatów najbardziej cenione i poszukiwane są osoby z formalnie potwierdzonymi kwalifikacjami umożliwiającymi obsługę maszyn i urządzeń, które można zdobyć na różnego rodzaju kursach czy szkoleniach. Aktualnie na rynku pracy można znaleźć dużą liczbę ofert dla specjalistów z dziedziny operator żurawi samojezdznych. Tego typu fakultety pozwalają w szybkim czasie zdobyć uprawnienia do obsługi żurawi o różnym udźwigu. Z kolei zaawansowanym operatorom, udział w szkoleniu daje możliwość podniesienia kwalifikacji na obsługę maszyn, bez ograniczeń udźwigu. Kurs kończy się egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, co w wielu przypadkach jest podstawowym kryterium zatrudnienia. Aby móc podjąć operatora żurawi samojezdznych trzeba mieć ukończone 18 lat, zdobyć conajmniej podstawowe wykształcenie oraz dysponować aktualnymi badaniami lekarskimi i psychologicznymi.
Kurs audytora bezpieczeństwa
Niewątpliwie, zdobycie międzynarodowych uprawnień audytora stanowi niemal 100% szansę na zdobycie dobrego stanowiska w prywatnych firmach. Wielu zleceniodawców wymaga audytu w celu potwierdzenia znajomości prawa. Ponadto, kurs dostarczy nam cennych wskazówek poprzez pokazanie praktycznych doświadczeń w planowaniu, realizacji i raportowaniu audytów systemu zarządzania bezpieczeństwem. Program szkolenia jest połączeniem teorii oraz praktyki, co pozwoli kursanotom szczegółowo zapoznać się z procedurą audytu. Po ukończeniu danego kierunku uczestnicy zdobędą kwalifikacje audytowania, interpretowania wymagań dotyczących mechanizmów kontrolnych oraz współpracy z innymi działami zaangażowanymi w doskonalenie systemu zarządzania bezpieczeństwem w firmie.
Zawód – ochroniarz
Branża ochroniarska to jedna z najbardziej rozwijających się branż w Polsce. Znaczący wpływ ma na to powstawanie i rozwój supermarketów, galerii handlowych, co jest obecnie najpopularniejszym miejscem pracy ochroniarzy. W tym zawodzie kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie. Celem kursu jest nabycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu jako pracownik ochrony. Przygotowanie teoretyczne oraz praktyczne odbywa się w ramach wyszkolenia strzeleckiego, samoobrony, technik interwencyjnych oraz znajomości przepisów prawa. O szkolenie może ubiegać się osoba, która ukończyła 21 rok życia, posiada pełną zdolność czynności prawnych, nie była wcześniej karana oraz otrzymała pozytywne orzeczenie lekarskie i psychologiczne.
Podstawy księgowości
Do grona najbardziej poszukiwanych pracowników w Polsce należą księgowe i księgowi. Zatem, kto posiada odpowiednie wykształcenie lub ukończy specjalistyczny kurs, zyskuje przepustkę do rozwojowej i dobrze rokującej profesji. Szkolenie pozwala na pogłębianie i usystematyzowanie wiedzy oraz zdobycie wymarzonego zawodu. Program takowych kursów obejmuje zajęcia z teorii i praktyki. Mogą z nich korzystać nie tylko osoby początkujące, ale także te chcące podnieść swoje kwalifikacje. Największy nacisk kładzie się na zajęcia związane z księgowaniem, rachunkowością, ewidencjowaniem, prawem podatkowym, bilansowaniem i pracowaniem na programach komputerowych. Kurs księgowego pozwala na osiągnięcie pełnej samodzielności w wykonywanych czynnościach księgowych, co jest możliwe dzięki dużej ilości ćwiczeń o zróżnicowanym stopniu trudności oraz praktyki.
Spawacz
Nie ulega wątpliwości, iż w Polsce nie brakuje osób po studiach, lecz fachowców będących wykwalifikowanymi pracownikami fizycznymi jest bardzo mało. Tak jest w przypadku, np. spawaczy. Profesja ta znajduje się na szczycie rankingu zawodów, w których najtrudniej jest znaleźć pracownika. Niektóre firmy poszukują nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu spawaczy. Kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu spawacza można otrzymać ukańczając szkolenie finalizowane egzaminem. Należy podkreślić, iż uprawnienia spawalnicze przyznawane są na określony czas (zazwyczaj 2 lat). Spawanie różnych materiałów wymaga od pracownika ukończenia szkoleń i zdania egzaminów, które sprawdzają umiejętności dla poszczególnych gatunków. Szeroki zakres kwalifikacji czyni uprawnienia spawalnicze unikalnymi i niezwykle cenionymi na rynku pracy. Inwestycja w szkolenie jest bezsprzecznie rozsądną inwestycją w przyszłość.
Opiekun osoby starszej
Praca jako opiekun osoby starszej to bardzo trudna, ale niesamowicie opłacalna praca – szczególnie poza granicami kraju. Do zostania opiekunem bądź opiekunką potrzebne jest doświadczenie, którego niestety bardzo często brakuje. Pielęgnowanie seniorów wymaga nie tylko posiadania odpowiednich umiejętności, ale równie ważna jest wiedza i praktyka w opiece. Rozwiązaniem tego problemu jest podjęcie szkolenia. Nie da się ukryć, że ukończony fakultet będzie się świetnie prezentował w CV przesłanym bezpośrednio do agencji pracy. Wysokie kwalifikacje zwiększają atrakcyjność kandydata, a co za tym idzie pozwalają na otrzymanie dobrych ofert, z wysokim wynagrodzeniem. Podczas szkolenia kandydaci uczą się realizowania działań opiekuńczo-wspierających dostosowanych do stanu zdrowia osoby starszej, aktywizowania podopiecznego do samodzielności, animacji czasu wolnego, wiedzy w obrębie chorób wieku starczego oraz pierwszej pomocy. Kurs opiekuna to doskonała alternatywa dla osób, które mają bardzo małe doświadczenie lub nie posiadają go wcale. Wiedza medyczna i psychologiczna to podstawa do wykonywana tego stanowiska. Równie ważne są umiejętności praktyczne, niezbędne w codziennej opiece nad seniorem.
Podsumowanie
Kursy i szkolenia są doskonałym pomysłem na zapewnienie sobie rozwoju. Dodatkowe umiejętności i pasje, które możemy wykorzystać w pracy, niewątpliwie podnoszą naszą atrakcyjność zawodową. Zanim jednak zdecydujemy się wziąć udział w kursie, warto dogłębnie przemyśleć tę kwestię, gdyż nabyte kompetencje, które nie zostaną wykorzystane, dezaktualizują się, co w konsekwencji jest stratą naszego czasu i zainwestowanych pieniędzy.