Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi wzmożone zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Nic w tym dziwnego – hotele, restauracje oraz sklepy, zwłaszcza te nad morzem i w górach, przeżywają prawdziwe oblężenie. Jesteś studentem lub uczniem i chcesz dorobić w przerwie od zajęć? Praca na sezon to dla Ciebie fantastyczne rozwiązanie. Nie dość, że podreperujesz budżet i nawiążesz nowe znajomości, to jeszcze zdobędziesz cenne doświadczenie. Poniżej podpowiadamy Ci, gdzie jej szukać.

Gastronomia i hotelarstwo

Studiujesz turystykę i rekreację? A może od zawsze marzysz o tym, żeby nauczyć się dobrze gotować? Jeśli tak, to praca w branży gastronomiczne i hotelarskiej to coś dla Ciebie. Na jakie stanowiska możesz aplikować? Na pewno sprawdzisz się w roli kelnera, pomocnika kucharza, sprzedawcy w sklepie z pamiątkami, sprzedawcy słodkich przekąsek i deserów, np. lodów, gofrów, shake’ów. Z powodzeniem możesz też podjąć pracę polegająca na sprzątaniu lub dyżurowaniu w hotelowej recepcji. Posiadasz kurs na animatora zabaw albo studiujesz pedagogikę? Wiele hoteli lub ośrodków spa zatrudnia osoby zapewniające rozrywkę najmłodszym gościom. Z kolei studenci AWF mogą starać się o pracę na stanowiskach ratowników i trenerów fitness.

Rolnictwo i sadownictwo

Wakacje to czas wszelkich prac rolniczych i zbiorów, dlatego rolnictwo i sadownictwo to kolejne branże, w których możesz szukać zatrudnienia. Sezon zaczyna się najczęściej od połowy czerwca, a kończy późną jesienią. Jakie konkretnie prace będziesz wykonywać decydując się na pracę w tym sektorze? Przede wszystkim będą to zbiory owoców i warzyw – truskawek, borówek, jabłek, malin, kapusty, szparagów, ogórków – oparte na zatrudnieniu na akord. Do wykonywania tej pracy nie potrzebujesz dodatkowych umiejętności ani znajomości języka obcego, dlatego możesz starać się też o lepiej płatną pracę zagranicą. Musisz jednak mieć świadomość, że w tym przypadku szukanie na własną rękę nie jest do końca bezpieczne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kontakt z agencją pracy, np. https://www.gppeople.pl, która załatwi za Ciebie wszystkie formalności i zapewni legalną pracę poza granicami Polski.

Produkcja

Latem wiele zakładów produkcyjnych i magazynów ma spory problem – część pracowników idzie na urlopy, a zapotrzebowanie na wytwarzanie produktów rośnie. Rozwiązaniem tej bolączki są osoby zatrudnione na sezon. Mogą one liczyć na pracę w terminach, w których pojawia się najwięcej urlopów, czyli od początku lipca do połowy sierpnia. Najczęściej zatrudniane są do przenoszenia i odbierania towarów lub do prostych prac produkcyjnych, np. w zakładach zajmujących się produkcją świeczek, opakowań na żywność lub części samochodowych. Kto może podjąć pracę w takich miejscach? Przeważnie mężczyźni, ale nie jest to regułą. Wymagana jest po prostu dobra kondycja fizyczna oraz chęć do pracy w systemie trójzmianowym.