Kiedyś mówiono, że absolwenci studiów są skazani na sukces zawodowy, a pracodawcy czekają na nich z otwartymi rękami i niemałymi zarobkami. Cóż obecnie nie można tego powiedzieć. Obecnie wielu młodych ludzi z wyższym wykształceniem jest bezrobotnych, bądź też wykonuje pracę poniżej swoich kwalifikacji. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że wiele osób rozpoczynało studia, szacuje się że nawet 50%, choć oczywiście nie wszyscy je kończyli. Jednak największą popularnością cieszyły się kierunki takie jak pedagogika, czy socjologia gdzie zapotrzebowanie na rynku pracy jest mniejsze niż ilość absolwentów. Oczywiście nie oznacza to, że nie warto studiować, ale warto wybierać takie kierunki, po których można znaleźć pracę. Zatem po jakich studiach najłatwiej znaleźć pracę? Nim przedstawimy nasze top 5 to już teraz zdradzimy wam, że podręcznik „To jest chemia” powinniście mieć w małym palcu.
.

Medycyna – kierunek na czasie

Studia medyczne zawsze były prestiżowe i nic w tej dziedzinie się nie zmieni. Oczywiście są to studia najtrudniejsze, które wymagają dużej wiedzy, ale i jednocześnie są bardzo satysfakcjonujące. Choć samo dostanie się na ten kierunek do łatwych nie należy to tak naprawdę nic w porównaniu z wymaganiami, jakie stawiają wykładowcy. Prowadzi to do tego, że naprawdę wiele studentów nie zdaje już pierwszego semestru. Warto tutaj wiedzieć, że na tym kierunku studenci nie uczą się od zera, a wiedzę z biologi, czy chemii muszą już mieć na wysokim poziomie. Zatem, jeżeli zastanawiasz się na tymi studiami, to podręcznik „To jest chemia” zakres podstawowy i rozszerzony musisz mieć przerobiony, podobnie jak podręcznik „Biologia na czasie”. Ukończenie studiów medycznych otwiera przed tobą fantastyczną przyszłość zawodową i jednocześnie prestiż społeczny. Ale pamiętaj bycie lekarzem nie jest zwykłym zawodem to także powołanie.

Studiuj prawo i osiągnij sukces

Kolejnym dobrym kierunkiem jest prawo. Jednak w tym przypadku jest jedno „ale”. Po samych studiach prawniczych możesz pracować głównie jako pomoc w kancelarii, ewentualnie w sekretariacie. Dlatego, jeżeli decydujesz się na ten kierunek to musisz pamiętać, że edukacja nie kończy się dla Ciebie po 5 latach i konieczne jest zrobienie aplikacji. Jeżeli marzy ci się bycie sędzią to koniecznie musisz skończyć aplikację sędziowską, ale dostanie się na nią do łatwych nie należy i są też spore limity. Zdecydowanie łatwiej dostać się na aplikację adwokacką, po której możesz pracować jako adwokat, a nawet założyć własną kancelarię adwokacką.

Opieka nad osobami starszymi

Jeżeli jesteś człowiekiem empatycznym i chcesz nieść innym pomoc to być może studia geragogiczne są dobrym wyborem dla Ciebie. Z roku na rok społeczeństwo polskie coraz bardziej się starzeje. Dlatego powstaje coraz więcej domów spokojnej starości, czy też uniwersytetów trzeciego wieku i m.in. w takich placówkach możesz znaleźć zatrudnienie. Ponadto możesz również zarządzać osiedlami dla seniorów, które obecnie stają się coraz bardziej popularne.

Praca socjalna i administracja – czyli jak zostać urzędnikiem

Kolejna nasza propozycja skierowana jest dla osób, które nie do końca wiedzą co chcą robić w przyszłości. Dobrym wyborem jest też zostanie urzędnikiem, bądź pracownikiem MOPS-u. Wystarczy tylko skończyć kierunek studiów Administracja, albo Praca socjalna. Warto tutaj zwrócić uwagę, że zapotrzebowanie w tych zawodach jest obecnie całkiem duże, jednak samo ukończenie studiów tutaj nie wystarczy, gdyż stanowiska obsadzane są z konkursów.

Informatyka, grafika i programowanie – kierunki przyszłości

Wraz z cyfryzacją branża IT bardzo się rozwinęła i nadal rozwija. Zatem zawody takie jak informatyk, grafik komputerowy, czy programista są bardzo na czasie. Oczywiście, aby znaleźć w nich zatrudnienie należy skończyć kierunkowe studia, które też nie są łatwe, ale w obecnych czasach dają szansę na zdobycie dobrej posady.

Warto pójść na studia, ale trzeba wybrać taki kierunek, po którym można znaleźć zatrudnienie. Studiowanie dla samego studiowania, by potem skończyć w urzędzie pracy jako petent, nie ma jakiegokolwiek sensu.