Witamina B7 nazywana jest też witaminą H lub biotyną. Witaminy mają kluczowe znaczenie dla naszego organizmu. Dzięki nim jest on w stanie działać prawidłowo. Witaminy z grupy B, w tym biotyna, są istotne dla układu nerwowego, metabolizmu i wyglądu. Biotyna odpowiada m.in. za kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Jej niedobór skutkuje pogorszeniem kondycji paznokci, które stają się cienkie i łamliwe. Włosy zaczynają wypadać, są matowe i osłabione. Skóra z kolei traci blask i elastyczność.

Objawy niedoborów witaminy B7

Nasz organizm to niezwykle mądra maszyna. Na różne sposoby pokazuje nam, że brakuje mu witamin – w tymi biotyny. W efekcie:

  • Skóra staje się przesuszona, pojawiają się na niej podrażnienia i zaczerwienienia, rozwijają się stany zapalne. Skóra może też zmienić kolor – staje się szarawa, czasami zaczyna się łuszczyć, przypominając objawy łuszczycy.
  • Paznokcie są kruche, łamliwe, płytka paznokcia staje się cienka, zmienia kształt, co wygląda nieestetycznie i niezdrowo.
  • Włosy tracą blask, stają się przesuszone, łamliwe, niekiedy zaczynają wypadać w dużych ilościach.

Niedobór biotyny wpływa także niekorzystnie na nasze mięśnie. Pojawia się ból, czasem uczucie mrowienia. Brak tej witaminy odbija się również na samopoczuciu. Rozwija się senność i apatia, doskwiera nam problem z koncentracją, rozdrażnienie. Więcej na temat niedoboru biotyny znajdziesz tutaj.

Biotyna. Co robić, aby utrzymywała się na odpowiednim poziomie?

Bogatymi źródłami tej witaminy są produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Witamina B7 znajduje się np. w wątróbce lub żółtkach jaj. Bogate w biotynę są także produkty mączne takie jak maki pełnoziarniste, sojowe czy ryżowe. Zalecane warzywa to m.in. szpinak, marchew i pomidory. Warto do codziennej diety włączyć także orzechy, w szczególności ziemne, włoskie i migdały.

Należy pamiętać także o florze bakteryjnej naszego organizmu, to właśnie ona ma zdolność do syntezowania biotyny. Aby mikrobiota utrzymywała prawidłową równowagę, możemy suplementować się probiotykami.

Aby nie dopuścić do niedoborów biotyny, warto w razie potrzeby posiłkować nasz organizm produktami z jej zawartością, np. tabletkami z biotyną, które uzupełnią ewentualne niedobory, wpływając pozytywnie na nasze zdrowie i wygląd.