Coraz wyższa świadomość dotycząca zdrowego trybu życia sprawia, że zaczynamy poważniej podchodzić do wyboru diety, codziennej aktywności oraz form rozrywki i relaksu. Zaczynamy się interesować tym, co może negatywnie wpłynąć na nasz organizm i staramy się do minimum ograniczać oddziaływanie szkodliwych czynników na zdrowie. Jednym z problemów, o którym mówi się coraz częściej, są wolne rodniki. Co to takiego i jak sobie z nimi radzić? Sprawdzamy.

Wolne rodniki – co to jest?

Wolnymi rodnikami nazywa się atomy tlenowe, które nie mają swojej pary. Co to znaczy? W naszym organizmie naturalnie występują atomy o sparowanych elektronach. Bywa jednak i tak, że – w trakcie przemian tlenu – atom traci jeden ze swoich elektronów. W akcie biologicznej desperacji zaczyna szukać swojego „partnera” wśród innych atomów tlenowych, odbierając im po jednym elektronie. Tak dochodzi do wytworzenia się wolnych rodników, a więc niekompletnych atomów tlenowych. Z uwagi na fakt, że odbierają one elektrony innym atomom – w tym atomom białka – są szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Może to bowiem doprowadzić do zniszczenia struktury białek – efektem bywa nawet uszkodzenie DNA.

Tego unikamy!

Dlatego właśnie tak istotne jest, byśmy na co dzień nauczyli się walczyć z atakami wolnych rodników, które regularnie urządzają w naszym organizmie „polowanie” na elektrony. Jak to zrobić? Niezwykle istotne jest przestrzeganie kilku zasad tzw. zdrowego trybu życia. Niezwykle istotnym aspektem tej drogi po zdrowie jest prawidłowo skomponowana, zbilansowana dieta. Dzięki niej uda nam się zachować balans między wolnymi rodnikami a antyoksydantami, a więc substancjami, których zadaniem jest neutralizowanie negatywnego wpływu wolnych rodników na organizm.

Ważne jest również zrezygnowanie z używek oraz – w miarę możliwości – ograniczenie kontaktu ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Papierosy, alkohol, zanieczyszczone powietrze, stres – wszystko to może wpływać na wzmożone ataki wolnych rodników. Musimy więc skupić się na tym, co jemy, zaangażować się w aktywność sportową, ograniczyć używki, nauczyć się odpoczywać i relaksować.

Zdrowa dieta

Jedzenie jest niezwykle istotne z punktu widzenia naszego zdrowia. Codziennie na naszych talerzach powinny lądować zdrowe, pełnowartościowe posiłki. Podstawą powinny być warzywa, produkty pełnoziarniste, kiszonki i nabiał. Świetnie sprawdzi się też chude mięso i ryby. Istotny jest nawet sposób ich przyrządzenia. Ograniczamy smażenie, które zamieniamy na pieczenie lub gotowanie na parze. Potrawy warto doprawiać zdrowymi przyprawami. Szczególne miejsce w panteonie tych najlepszych zajmuje kurkuma. Jeśli nie przepadamy za jej smakiem, postawmy na kurkumę w kapsułkach, dzięki której dostarczymy sobie potężną dawkę przeciwutleniaczy (znajdziemy ją np. na tej stronie).

Zdrowy tryb życia

Kurkuma w kapsułkach, dużo warzyw na talerzu, owoce zamiast czekoladowych batonów, spora dawka aktywności i nauka relaksu – oto zestaw niezbędnych dla zachowania zdrowia nawyków. Uczmy się dbać o siebie, a nasz organizm z pewnością się za to odwdzięczy.