WordPress to znany i ceniony CMS, czyli system zarządzania treścią, którego używa się niemalże na całym świecie do budowy blogów, firmowych stron internetowych, a nawet sklepów online. Pierwszy raz światło dzienne ujrzał w 2003 roku i od tego czasu z każdym rokiem się rozwija, gdzie w chwili obecnej mamy już do czynienia z wersją 5.5. Co sprawia, że akurat ten CMS podbija serca właścicieli biznesów i blogerów?

Liczne zalety WordPressa

Ten, kto miał okazję już obcować z systemem, jakim jest WordPress, ma świadomość jego licznych zalet. Jeśli jednak należysz do osób, które znają go tylko ze słuchu, dowiedz się jakie rzeczy sprawią, że polubisz ten system w mgnieniu oka.

  • System jest w zupełności darmowy – jako, że rozpowszechniany jest na podstawie licencji GNU General Public License można zarówno pobrać, jak i korzystać z niego zupełnie bez opłat. Do wyboru są również darmowe szablony oraz wtyczki, które odpowiadają za poszczególne funkcjonalności strony.
  • Rozmaite szablony – w przypadku systemu WordPress szkieletem strony, odpowiadającym za jej wygląd oraz zarys jest motyw (theme). W tym przypadku możemy skorzystać z opcji motywów darmowych, a także płatnych, których twórcami są firmy zajmujące się web developmentem, czy po prostu zwykli pasjonaci tego CMS’a.
  • Duży wybór wtyczek – za poszczególne funkcje odpowiadają wtyczki (plugins), które są dostępne zarówno w wersjach bezpłatnych, jak i płatnych (często bardziej rozbudowanych). Wtyczki takie pozwalają np. stworzyć formularz kontaktowy, zabezpieczyć stronę przed spamem, zoptymalizować stronę pod kątem SEO, skompresować pliki itd.
  • SEO-friendly – nie da się ukryć, że WordPress to jeden z najbardziej przyjaznych pod kątem SEO systemów zarządzania treścią. Znaczy to, że nie będzie problemu z pozycjonowaniem i optymalizacją takiej strony, jeśli jej właściciel zdecyduje się na jej promowanie w wyszukiwarkach. Zobacz także na czym polega pozycjonowanie stron w Google.
  • Mobile-friendly – w oparciu o silnik systemu i responsywne motywy można stworzyć stronę internetową, która będzie dobrze prezentować się w każdej rozdzielczości ekranu, czy na tablecie, na komputerze, czy na smartfonie.
  • Łatwe wprowadzanie zmian – korzystać z niego mogą zarówno użytkownicy, posiadający wiedzę i umiejętności w zakresie web developmentu, jak i ci, którzy nie odnajdują się w kodzie, a wszystko dzięki rozmaitym builderom stron, które umożliwiają wprowadzanie zmian przez tzw. „drag and drop”, które nie wymaga ingerencji bezpośrednio w kodzie strony.
  • Możliwość wdrożenia e-commerce – z możliwości WordPressa mogą korzystać dziś także sklepy internetowe. Dzięki wtyczce WooCommerce jest możliwe stworzenie kategorii i produktów oraz skonfigurowania wszystkich danych potrzebnych do płatności internetowych oraz poprawnej wysyłki do klienta.
  • Duże możliwości techniczne – funkcjonalności na stronie można uzyskać zarówno za pomocą zainstalowanych wtyczek, jak i również programując je samodzielnie w kodzie.
  • Duża społeczność i wsparcie techniczne – w Internecie można znaleźć pomocne wskazówki oraz instrukcje rozwiązywania często spotykanych problemów. Istnieją też grupy wsparcia oraz fora dla miłośników WordPressa.
  • Aktualizacje systemu – cykliczne aktualizacje systemu, jak i wtyczek oraz szablonów sprawiają, że strony internetowe są zawsze aktualne i dostosowane techniczne do wymagań wyszukiwarek, czy najnowszych trendów.

Sprawdź także poradniku Przyśpieszanie WordPress krok po kroku.