Przeraźliwie nudne lekcje chemii lub fizyki, które polegają głównie na żmudnym liczeniu i podstawianiu odpowiednich wzorów, to niestety koszmarne wspomnienie wielu uczniów polskich szkół. Nie można się oszukiwać, że zapisana maczkiem tablica, monotonny głos nauczyciela, a nawet puszczony film zaszczepią w podopiecznych autentyczną miłość do nauki. Jak temu zaradzić? Przecież świat, który nas otacza, jest fascynujący i warto go po prostu… doświadczyć!

 

Nie takie liczenie straszne, czyli apetyczne ułamki

Królowa nauk, matematyka, stanowi nie lada wyzwanie dla wielu osób, nawet już dorosłych. A przecież umiejętność dokonywania obliczeń jest niezwykle przydatna i często decyduje o późniejszych sukcesach w pracy. Z drugiej strony nie ma chyba dzieci, które nie lubią pizzy – dlaczego więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? W takim właśnie podejściu tkwi sekret przekazywania wiedzy przez zabawę i doświadczenie. Nauka ułamków za pomocą apetycznie wyglądających pizz, z których każda podzielona jest na inną liczbę części, okazuje się świetną rozrywką. Nagle staje się jasne, że ⅓ neapolitańskiej to tyle samo, co 2/6 hawajskiej, choć oczywiście ta pierwsza smakuje lepiej. Nowoczesne pomoce edukacyjne, które mogą posłużyć zarówno w szkole, jak i w domu, jakby mimochodem uzupełniają braki w wiedzy. Sprawiają, że dwuwymiarowe, napisane na kartce cyfry, rysunki i zdania ożywają, zaczynają przemawiać do wyobraźni. Problem z wizualizacją trójwymiarowych brył znika, kiedy uczeń ma do dyspozycji modele wykonane z doskonałej jakości, transparentnego plastiku. Zabawa w sklep, możliwa dzięki wadze i odważnikom, to również świetna okazja do nauki liczenia.

Kolorowy świat cząsteczek chemicznych

Lekcje chemii to dla starszych dzieci możliwość przeżycia fantastycznych doświadczeń, które pozwolą im zrozumieć, że długie wzory to tak naprawdę niezwykle ciekawe substancje i reakcje. Różnego rodzaju fiolki, szalki czy zlewki to niezbędna podstawa do przeprowadzenia bezpiecznych eksperymentów na zajęciach. Jednak nowoczesne pomoce dydaktyczne do chemii to również modele struktury cząsteczek do samodzielnego montażu lub domino składające się z nazw i wzorów chemicznych. Przybliżenie podopiecznym różnic pomiędzy poszczególnymi metalami nie musi polegać tylko na suchym opisie, bo dzięki specjalnej walizce z próbkami, każdy z nich można wziąć do ręki, dotknąć, poczuć… i doskonale zapamiętać. Szeroka gama zestawu chemikaliów, odczynników, wskaźników i wielu innych pomocy naukowych, które umożliwiają wykonanie ciekawych doświadczeń, jest dostępna na wyciągnięcie ręki w sklepach internetowych, takich jak np. Edumax.

Poukładajmy świat na nowo

Nie tylko wiedzę o przedmiotach ścisłych warto przekazywać z pomocą intrygujących przedmiotów. Dla wielu uczniów problemem jest prawidłowe zapamiętanie nazw geograficznych, a co dopiero ich odpowiednie umiejscowienie na mapie. Z pomocą przychodzą nie tylko geograficzne mapy szkolne, ale też puzzle wykonane z trwałej i odpornej na zniszczenie sklejki. Zabawa związana z odszukiwaniem poszczególnych elementów i ich odpowiednich ułożeniem bardzo skutecznie umożliwia zapamiętanie poszczególnych krain geograficznych, państw czy województw. Rysunki o wiele lepiej przemawiają do wyobraźni niż suche litery, dlatego wyjątkowo przydatna, zarówno na lekcjach geografii, jak i historii, jest mapa z kolorowymi piktogramami. Naniesione na dany teren przedstawienia budowli, zwierząt, roślin i wydarzeń nie tylko ułatwiają naukę, ale również zachęcają uczniów do samodzielnych poszukiwań i odkrywania ciekawostek o świecie.

Możliwości bez końca

Szkolne pomoce dydaktyczne, które obecnie są dostępne na rynku, występują w ogromnym zróżnicowaniu i są niezwykle pomysłowa. Czym przede wszystkim kierować się przy wyborze? Przedmioty dla dzieci powinny być wykonane z bezpiecznych materiałów, trwałe, dopasowane do wieku, a nade wszystko pobudzające ciekawość i kreatywność. Zaintrygowany uczeń na własną rękę, z niekłamaną przyjemnością, zaczyna pogłębiać wiedzę. Tylko od nas – rodziców, opiekunów, nauczycieli zależy, czy jej podstawy przekazujemy w zrozumiały i niebanalny sposób.