Programista to z pewnością zawód przyszłości ze względu na ogromny rozwój technologii i wykorzystywania jej na masową skalę. Trudno wyobrazić sobie życie bez laptopa, Internetu czy nawet smartfona. O dyspozycji mamy przeróżne oprogramowania, aplikacje, ale wszystko to ktoś musiał najpierw stworzyć. Wynagrodzenie dobrego programisty opiewa na kwoty w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, co z pewnością robi spore wrażenie. Naukę programowania trzeba jednak od czegoś zacząć i może być to dedykowany kurs. Nawet dzieci mogą rozpocząć swoją przygodę w świecie cyfrowych znaków, ale czy rzeczywiście warto?

Poznaj korzyści, jakie daje kurs programowania dla dzieci

Okazuje się, że kurs programowania dla najmłodszych wiąże się z wieloma wymiernymi korzyściami, dlatego warto zastanowić się nad zapisaniem na niego swojego dziecka. Długotrwałe spędzanie czasu przed ekranem komputera nie jest oczywiście wskazane, ale zamiast marnować go na nieproduktywne surfowanie po Internecie, oglądanie śmiesznych filmików i zdjęć dodawanych na przeróżnych portalach społecznościowych, lepiej będzie spożytkować go na coś dającego wymierne korzyści. Programowanie uczy logicznego myślenia, a tego każdy z nas bardzo potrzebuje. Pomimo tego, że na kurs możemy zapisać się w późniejszych latach życia, nawet będąc już osobami dorosłymi, największe możliwości odnośnie szybkości przyswajania wiedzy mamy w wieku wczesnoszkolnym. Przygodę z programowaniem może rozpocząć już nawet trzyletnie dziecko, dzięki czemu zacznie rozwijać zdolność analizowania, przewidywania, wysnuwania wniosków i precyzowania.

Kolejną zaletą programowania jest wspieranie kreatywności, dużo łatwiej jest dziecku poszukiwać nowych rozwiązań, szukać wyjścia z konkretnej sytuacji. Na programowanie składa się wiele czynności, dlatego można liczyć na wszechstronny rozwój swojej pociechy. Dzieci są zafascynowane tą formą spędzania czasu ze względu na to, że przypomina w pewnym stopniu zabawę klockami – trzeba tworzyć, konstruować większe elementy z tych mniejszych. Odkrywanie języków programowania i posługiwanie się nimi staje się bardzo absorbującym zajęciem. Podczas programowania dzieci poznają komendy, które służą im do osiągania celów, wyrabiają w sobie nawyk szukania najlepszych i jednocześnie najefektowniejszych rozwiązań.

Zalety programowania w wieku dziecięcym zdają się nie mieć końca

Jako że żyjemy w dobie cyfryzacji i powszechnego wykorzystywania technologii, warto już od najmłodszych lat pomóc dziecku odnaleźć się w wirtualnej rzeczywistości. Dla wielu osób cyfrowa technologia wydaje się być czymś enigmatycznym, niezwykle skomplikowanym, ale wynika to po prostu z braku wiedzy. Okazuje się, że już małe dzieci świetnie odnajdują się w skomputeryzowanym świecie, ale trzeba nauczyć je podstaw i zachęcić do eksplorowania jego odmętów. Technologia towarzyszy nam w coraz większym stopniu, obcujemy z nią na wielu obszarach życia, dlatego jak najbardziej warto stać się świadomym użytkownikiem. Programowanie otwiera przed młodymi ludźmi nowe możliwości, pozwala zrozumieć innowacyjne technologie, po czym wykorzystywać je na swoją korzyść.

Już od najmłodszych lat życia rodzice zastanawiają nad przyszłością swoich pociech, w myślach obierają im już konkretne kierunki kształcenia. Jeśli zależy nam na rozwoju dziecka i zapewnieniu mu dobrego startu w dorosłe życie warto zainwestować w jego zawodową przyszłość. Może okazać się tak, że początkowa zabawa w programowanie stanie się pasją, po czym podopieczny postanowi rozwijać się w tym kierunku i zostać zawodowym programistą. W wysokorozwiniętych krajach cały czas jest ogromne zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu. Potrzebne będą do tego szkolenia, które nauczą programowania w wielu popularnych językach, po czym pisania własnych aplikacji, co może stać się źródłem nieprzeciętnych zarobków.

Kurs programowania dla dzieci cena – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Na rynku powstaje coraz więcej firm zajmujących się prowadzeniem kursów programowania dla dzieci, co wynika z rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi. Rodzice chcący zadbać o rozwój i przyszłość swoich pociech coraz chętniej zapisują je na różnego typu zajęcia dodatkowe. Nadal popularne są kursy tańca, malowania, gry na instrumencie itd., ale rosnące zainteresowanie wzbudzają również rozwiązania bardziej przyszłościowe. Nie chodzi tylko o zabicie czasu, dobrą zabawę i rozwój, ale też o plany na przyszłość. Zawód programisty jest bardzo dochodowym zajęciem. Doświadczony profesjonalista zawsze znajdzie dobrze płatną pracę, co zapewni mu stabilne źródło dochodu na wiele lat. Konieczne jest jednak zgłębienie tajników programowania, co można oczywiście zrobić w pojedynkę, w domowym zaciszu, ale dużo łatwiej, szybciej i skuteczniej będzie zapisać się na kurs prowadzony przez specjalistów.

Z zapisaniem dziecka na kurs programowania nie ma co zwlekać bo jest wiele do nauczenia, a młody wiek sprzyja efektownej nauce. Nie ma też takiej presji jak w późniejszych latach życia, kiedy pojawia się szereg innych obowiązków. Jeśli chodzi o to, ile kosztują tego typu programy, to ceny są mocno zróżnicowane. Nie trzeba jednak martwić się o jakieś niebotyczne kwoty. Dziesięć godzin lekcyjnych może wynieść 330 złotych, czyli 33 złotych za 45 minut zajęć. Dla małego dziecka z pewnością będzie to wystarczające, a jeśli zainteresuje się tematem, zawsze można zapisać je na bardziej zaawansowane zajęcia. Warsztaty programowania mogą odbywać się raz w tygodniu i trwać półtorej godziny, a opłatą miesięczną będzie 180 złotych. Zasada jest taka, że za szkolenia prowadzone przez doświadczanego programistę trzeba po prostu zapłacić więcej.

Programowanie i dziecko to świetne połączenie!

Podsumowując, warto uczyć dzieci programowania ze względu na:

  • Naukę logicznego myślenia,
  • Rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów i planowania działań,
  • Myślenie twórcze i poszukiwanie nowych rozwiązań,
  • Konsekwentne dążenie do celu,
  • Lepsze wyrażanie swoich oczekiwań,
  • Uczenie się cierpliwości i wytrwałości,
  • Możliwość zdobycia dobrze płatnego stanowiska pracy w przyszłości,
  • Ćwiczenie kreatywności,
  • Rozwój zdolności poznawczych.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Giganci programowania, która prowadzi zajęcia i kursy programowania dla dzieci.