Zasiłki opiekuńcze w Norwegii tworzą jeden z najbardziej rozbudowanych systemów pomocowych w Europie. Bogactwo rozwiązań wymaga jednak wiedzy na temat tego, komu jakie świadczenia przysługują. To szczególnie ważne dla rodziców, ponieważ norweski system z myślą o dzieciach przygotował szczególnie dużo zasiłków. By móc z nich skorzystać, najlepiej zwrócić się o wsparcie do specjalistów ds. norweskich podatków i zasiłków z firmy ATS.

Zasiłki opiekuńcze w Norwegii tworzą jeden z najbardziej rozbudowanych systemów pomocowych w Europie. Bogactwo rozwiązań wymaga jednak wiedzy na temat tego, komu jakie świadczenia przysługują. To szczególnie ważne dla rodziców, ponieważ norweski system z myślą o dzieciach przygotował szczególnie dużo zasiłków. By móc z nich skorzystać, najlepiej zwrócić się o wsparcie do specjalistów ds. norweskich podatków i zasiłków z firmy ATS

Zasiłek opiekuńczy – Norwegia

Kontantstøtte to norweska nazwa zasiłku opiekuńczego przyznawanego na dzieci. W tym przypadku chodzi o małe dzieci między 13 a 23 miesiącem życia. Nie jest on jednak przyznawany rodzicom wszystkich maluchów, lecz tylko tych, które nie korzystają z przedszkola albo żłobka prywatnego lub funkcjonującego przy dofinansowaniu państwa. Norweski ustawodawca postanowił przyznać specjalny zasiłek na dziecko w Norwegii, skoro jego rodzic nie korzysta z pomocy państwa w postaci np. właśnie żłobka.
Tymczasem wielu rodziców nie wie o istnieniu tego zasiłku i nie występuje o jego przyznanie – dlatego dobrze jest polegać na wiedzy specjalistów z ATS. Warto zwrócić uwagę na to, że zasiłek opiekuńczy w Norwegii może być wypłacony wstecznie za okres do trzech miesięcy przed złożeniem wniosku. W uzyskaniu takiego wyrównania pomogą konsultanci z ATS.

Podatek abolicyjny – Norwegia, czyli jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Podatek abolicyjny? To zdecydowanie nowe pojęcie dla wszystkich Polaków rozpoczynających pracę w Norwegii. Podatek abolicyjny to tymczasem metoda na uniknięcie podwójnego opodatkowania. Polega ona na tym, że dochód osiągnięty za granicą jest opodatkowany w Polsce– jednak w Norwegii również odprowadzany jest od niego podatek. Dzięki metodzie abolicyjnej możliwe jest odliczenie od podatku w Polsce wartości zapłaconej już w urzędzie skarbowym w Norwegii. Nie dość, że już na wstępnym etapie rozliczenie podatku abolicyjnego w Norwegii nie brzmi zbyt przystępnie, to przepisy zawierają jeszcze wiele kruczków prawnych. W przypadku rozliczania podatku abolicyjnego w Norwegii najlepiej więc poradzić się specjalisty z ATS.

Pomoc w Norwegii – warto z niej skorzystać

Państwo norweskie słynie z wielu form pomocy rodzicom wychowującym dzieci. Ze względu na to obywatelom Polski przybywającym do tego skandynawskiego kraju nie jest łatwo zorientować się w gąszczu zasiłków i programów pomocowych. Jeszcze trudniej jest wypełnić odpowiednie formularze i przedstawić właściwe dokumenty, by zasiłek mógł zostać przyznany.

Oto lista zasiłków przyznawanych w Norwegii na dzieci:

  • Svangerskapspenger– zasiłek ciążowy,
  • Engangsstønad– becikowe,
  • Kontantstøtte– zasiłek opiekuńczy,
  • Barnetrygd– zasiłek rodzinny.

Warto zaznaczyć, że wartość przyznawanych w Norwegii zasiłków na dzieci potrafi niekiedy zaskakiwać wartością i być prawdziwym wsparciem dla rodzinnego budżetu. Warto więc skorzystać z pomocy konsultantów z ATS, by wykorzystać wszystkie szanse, jakie daje system zasiłków na dzieci w Norwegii. Z konsultantami można kontaktować się zarówno mailowo, jak i telefonicznie. Zapraszamy!