Precyzyjna, skomplikowana maszyna… Wypracowana w ciągu tysięcy lat ciągłego udoskonalania… Tajemnicza sieć neuronów zdolnych niemal do wszystkiego… Prawdziwe cudeńko! A Ty jesteś jego szczęśliwym posiadaczem!
Twoja najważniejsza pomoc naukowa w drodze do wiedzy jest szczelnie zamknięta w sejfie, chroniona dodatkowymi systemami zabezpieczającymi – jak przystało na cud techniki i superprecyzyjną maszynę. Tak, mózg jest dobrze chroniony przez nasze biologiczne struktury, bo też funkcja, jaką pełni, jest niezwykle istotna dla naszego przetrwania. I tyle, jeśli o biologię chodzi. Interesuje nas coś innego – optymalne wykorzystanie możliwości mózgu w drodze do sukcesu, do kariery.
Aby wykorzystać maksymalnie możliwości jakiegoś urządzenia, dobrze jest zapoznać się najpierw z jego instrukcją obsługi. Dopiero użytkowanie sprzętu zgodnie z zaleceniami pozwoli uniknąć niepotrzebnych spięć i awarii. Zatem jak użytkować z szacunkiem własną głowę? Jak nie doprowadzić jej do przegrzania?
Oto kilka ważnych rad, jak dbać o mózg, by ten pracował wydajnie, zgodnie z naszymi oczekiwaniami:
1. Mózg potrzebuje paliwa. Jest jedna prosta zasada, która sprawdza się u zdrowych ludzi: dieta powinna być zrównoważona. Mówiąc krótko: jedz wszystkiego po trochu. I lepiej mało a częściej. Kiedy jesteśmy przejedzeni, zazwyczaj zupełnie nie chce się nam myśleć o trudnych i poważnych sprawach.
2. Mózg przemęczony to marny sprzymierzeniec w drodze do sukcesu. Zapewnij mu czas na odpoczynek. Ludzie zazwyczaj potrzebują 6–9 godzin snu, by odzyskać pełnię możliwości swojego umysłu.
3. Trudno jest pracować bez możliwości rozerwania się czasami. Umysł pod tym względem nie jest wyjątkiem. Też lubi się zabawić i nie broń mu tego. Kiedy odczuwamy frajdę, w naszym organizmie wydzielają się endorfiny, które jeszcze bardziej poprawiają nam nastrój i sprzyjają ładowaniu akumulatorów.
4. Daj odetchnąć swojemu mózgowi świeżym powietrzem. Tlen to niezwykle ważna sprawa. Aby dotlenić komórki mózgu, zafunduj sobie regularne ćwiczenia fizyczne, wyjedź czasem gdzieś w plener, z dala od zgiełku i smogu miasta.
5. Przy monotonnych zajęciach łatwo się znudzić i spada wydajność pracy. Zapewnij mózgowi różnorodność, stosuj rozmaite sposoby przyswajania informacji. I pamiętaj o przerwach. Zwykle już po 20 minutach intensywnej pracy trudno o dalsze skupienie. Jeżeli poczujesz znużenie, warto wprowadzić jakąś zmianę albo po prostu zrobić sobie kilkuminutową przerwę. W ten sposób unikniesz przegrzania obwodów. Co innego, gdy pracuje Ci się dobrze i nie odczuwasz zmęczenia, wtedy wykorzystaj sytuację i idź do przodu dalej.
6. Łatwiej jest wejść na pierwsze piętro niż na K2. Podziel sobie zadanie na mniejsze, łatwiejsze etapy. Zmniejszysz wtedy stres, który nie sprzyja pracy umysłowej, a i szansa na osiągnięcie celu będzie wówczas większa.
7. Staraj się przechodzić od ogółu do szczegółów. Dzięki temu dasz swojemu umysłowi mapę działania, wyznaczysz mu kierunek. Twój mózg będzie wiedział, po co robi te wszystkie szczegółowe obliczenia – i zrobi to lepiej.
Wydaje się, że powyższe punkty są oczywiste. Zastanów się jednak, ile z nich stosujesz na co dzień? Jeżeli większość z nich jest stale obecna w Twoim życiu, to możesz z czystym sumieniem zabrać się do nauki. Jeżeli jednak jest inaczej, to zanim zaczniesz narzekać na niedomagania sprzętowe własnej głowy, przeczytaj uważnie raz jeszcze instrukcję obsługi mózgu i spróbuj korzystać z niego zgodnie z zaleceniami. Bardzo prawdopodobne, że szybko poczujesz różnicę i łatwiej będzie Ci korzystać z tej niesamowitej pomocy naukowej.