Marzyć trzeba umieć. Inaczej marzenia staną się czczym fantazjowaniem.
Jak to zrobić?
Po prostu wyjdź marzeniom na spotkanie!

Marzenia i pomysły mogą pojawić się w najmniej spodziewanym czasie i miejscu. Jednak najlepiej znaleźć czas na specjalne „sesje marzeń”, wtedy gdy nikt i nic nie przeszkadza. Wówczas marzenia można wykorzystać w sposób twórczy, tak by móc je realizować w przyszłości. Marz i zapisuj swoje marzenia. Twoim celem jest uświadomić sobie je wszystkie, usystematyzować i zhierarchizować, a potem działać.

 

Sto pytań

Zrób listę stu ważnych dla Ciebie pytań. Nie zastanawiaj, się czy są one praktyczne, spisuj wszystko. Ze stu pytań wybierz dziesięć, które wydają Ci się najistotniejsze. Uporządkuj je według ważności. Każde z nich poddaj kolejnym sesjom.

  • Koncentracja na jednym pytaniu. Wybierz jedno pytanie z rejestru dziesięciu – zapisuj bez poprawki nasuwające się z nim myśli i skojarzenia. Tajemnicą jest niezatrzymywanie pióra – pisz bez przerwy wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Poświęć odpowiadaniu na pytanie przynajmniej dziesięć minut.
  • Obserwacja tematyczna. Myśl tylko o wybranym pytaniu. Swoje spostrzeżenia zapisuj w notatniku.
  • Intelektualne dociekanie. Dużymi literami zapisz swoje spostrzeżenia. Siedź ze swoim pytaniem. Myśl o nim przed snem i wracaj do niego po przebudzeniu. Przez noc zrodzą się nowe koncepcje.

Oddziel to, co nie leży w twoich możliwościach intelektualnych od tego, co będzie misją twego życia.
By to zrobić, odpowiedz pisemnie na pytania:

  • Co robiłbym inaczej, gdybym nie obawiał się błędów i ich konsekwencji?
  • W jaki sposób wychodziłem z impasu?
  • Co nie jest moim przeznaczeniem?

Teraz masz już zaplecze do tego, aby przystąpić do skutecznej realizacji marzeń.

 

Mind maping

Narysuj cele życiowe na najbliższe pięć i dziesięć lat. Zastanów się, jak będzie wyglądać twoje życie, gdy będziesz miał pięćdziesiąt lat. Zaplanuj najbliższy rok. Zadecyduj, jakie kroki poczynisz w tym miesiącu, w tygodniu, w tym dniu w kierunku swych celów jednorocznych, pięcioletnich, dziesięcioletnich i tych za pół wieku. Każdy tydzień rozpoczynaj od opracowania mapy celów i planów na nadchodzący tydzień. Każde małe ulepszenie, nawet pozornie niezwiązane z Wielkim Marzeniem, może w nieprzewidywalny sposób uczynić życie bardziej harmonijnym.

Ślubowanie

Złóż ślubowanie, na przykład takie:

„Ja… uroczyście ślubuję, że poświęcę pozostałą część swojego życia na spełnienie…”

Przeczytaj na głos to, co napisałeś i działaj!
Zrealizowane marzenia zrodzą nowe.