Wkładamy gigantycznie dużo pracy, żeby się czegoś porządnie nauczyć. A potem, zanim się obejrzymy, już nic nie pamiętamy. I znowu trzeba zacząć wszystko od nowa.

Przeuczenie
Jak długo uczysz się słówek z angielskiego? Zapewne, aż się ich nauczysz. To zdecydowanie za mało. Jeśli zależy Ci na trwałym opanowaniu wiedzy, powinieneś nawet po perfekcyjnym przyswojeniu treści uczyć się dalej. Oczywiście ciągle tego samego. Przeuczenie daje genialne rezultaty. Można je porównać do wydeptywania trwałej, szerokiej i niezniszczalnej ścieżki w mózgu.

Wkuwaj na pamięć!
Prawie wszyscy dziś niemalże „brzydzimy się” nauką pamięciową. A może niesłusznie? Im więcej uczysz się właśnie na pamięć, tym pojemniejsza staje się Twoja pamięć. Jest to zwykły trening usprawniający procesy myślowe. Zapamiętywanie jest procesem czynnym, nie biernym. Dlatego warto ćwiczyć. Trening czyni mistrza!

Utrwalanie śladów
Zazwyczaj raz na cale życie zapamiętujemy to, co wydarzyło się w niezwykłych lub dramatycznych okolicznościach. Możesz jednak do końca życia pamiętać daty urodzin wszystkich książąt mazowieckich, jeśli od czasu do czasu przekartkujesz zeszyt. Odświeżanie treści powoduje, że nawet po jednokrotnym zajrzeniu do starych notatek utrwalają się one z nową skutecznością. Dlatego w nauce tak ważne jest nie samo uczenie się, ale robienie tego systematycznie.

Zastosowanie praktyczne
Jeśli użyjesz świeżo przyswojonej wiedzy w praktyce (czyli poza kontekstem, w którym się uczyłeś) i zrobisz to całkowicie samodzielnie, masz szansę zapamiętać np. treść prawa Ohma na długie lata.