Dorosłe życie, w które powoli wkraczasz, niesie za sobą wiele problemów, którym będziesz musiał stawić czoło. I to, jak będziesz sobie z nimi radzić, zależy w dużym stopniu od Ciebie. Pamiętaj, że świat nie jest ci nic winien. To, co osiągniesz w swoim życiu, będzie wynikiem kolejno podejmowanych przez ciebie decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór zawodu.

 

Dlaczego?
Jasne – po szczęśliwym zakończeniu edukacji twój czas będzie podzielony na dwie sfery. Jedną z nich wypełni wykonywana praca; drugą – życie osobiste, tj. dom, rodzina, hobby, wypoczynek. Przeciętnie każdy człowiek pracuje czterdzieści lat, czterdzieści godzin tygodniowo, osiem godzin dziennie. Łatwo obliczyć, że w swoim życiu przepracujesz prawdopodobnie 76.800 godzin! Imponująca liczba. Zastanów się przez chwilę, co będzie, jeśli wybierzesz zawód, który zupełnie nie pasuje do twojej osobowości. Każdy dzień w pracy będzie męką, a to może zniweczyć życie osobiste.

Podjęcie decyzji – kim być – nie jest rzeczą prostą.
Potrzebujesz wielu informacji, by mieć przekonanie, że zrobiłeś to właściwie. Ważne jest, abyś pamiętał, że nie ma jednej, jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W przyszłości możesz wykonywać wiele zajęć, które będą Cię satysfakcjonowały. Możliwe, że będziesz zmuszony zmieniać miejsca pracy, wykonywać kilka zawodów, bądź podwyższać kwalifikacje. Zatem, by ułatwić sobie przyszłe zadanie, spróbuj określić dziedzinę, w której czujesz się najlepiej, by móc swobodnie podejmować przyszłe decyzje. Twoim celem jest dobranie zawodu do siebie, takiego jakim jesteś, a nie na odwrót. Gdy będziesz próbował nagiąć siebie do określonego zawodu, nigdy nie będziesz miał satysfakcji z pracy, którą będziesz wykonywał.

Aby podjąć słuszną decyzję, czyli wybrać zawód zgodny z twoją osobowością, powinieneś dobrze poznać samego siebie.
Rzetelna ocena swoich zainteresowań, wartości, umiejętności pozwoli ci na lepszy start i zwiększy szanse w zdobywaniu zatrudnienia. Dzisiejsza sytuacja zmusza każdego człowieka do aktywności w poszukiwaniu pracy. To nie pracodawca szuka pracownika, lecz pracownik szuka pracodawcy. Jedyny sposób na przekonanie go, że warto Cię zatrudnić, to dowód, że jesteś tego wart. Znając doskonale siebie, wiedząc czego chcesz i co masz do zaoferowania, zdecydowanie zwiększasz swoje szanse na zdobycie atrakcyjnego zawodu i co ważniejsze, takiego, który ci odpowiada. Spróbuj więc zdobywać tę wiedzę już teraz. Nigdy nie jest za wcześnie.

Gdzie jej szukać?
Najlepszym źródłem informacji jesteś TY SAM. Przyjrzyj się bliżej swoim zainteresowaniom, wartościom, zdolnościom i umiejętnościom. Możesz określić je sam – w końcu znasz siebie najlepiej.