Wybór kierunku studiów jest najczęściej pierwszą prawdziwie dorosłą decyzją, jaką musi podjąć młody człowiek. Brytyjskie uczelnie oferują wachlarz ponad 50 000 kierunków studiów do wyboru – jak się w tym nie pogubić, żeby wybrać kierunek zgodny z twoimi zdolnościami i otwierający ciekawe perspektywy zawodowe?

Najważniejsze, co musisz zrobić zanim podejmiesz decyzję to zastanowić się, co lubisz robić i jaki typ pracy sprawia ci przyjemność. Mnóstwo inspiracji znajdziesz na stronie Studiuj w Anglii. Może się okazać, że istnienia niektórych możliwości nawet nie podejrzewasz – studiując w Anglii masz do wyboru tak egzotyczne kierunki jak projektowanie jachtów, zarządzanie lotniskiem czy psychologia sportu! Nie kieruj się wyłącznie tym, jak dużo po danych studiach się zarabia – co z tego, że twoja pensja dyrektora finansowego będzie naprawdę wysoka, jeśli najbardziej na świecie nienawidzisz tych godzin spędzanych za biurkiem? To prosta droga do wypalenia zawodowego, które może doprowadzić nawet do depresji i innych problemów. W rzeczywistości w każdym zawodzie można dobrze zarobić – pod warunkiem, że jest się naprawdę dobrym w tym co się robi, a kluczem do osiągnięcia biegłości jest wykonywanie pracy z pasją! Jeśli masz problem z określeniem, jaki rodzaj pracy najlepiej pasowałby do twoich predyspozycji, przydatne może okazać się rozwiązanie testu osobowości.

Oczywiście, nie należy też przesadzać w drugą stronę i całkowicie ignorować realiów rynku pracy, a przed wyborem kierunku warto zastanowić się, gdzie taka decyzja może nas w przyszłości zaprowadzić. Chodzi ci po głowie jakiś kierunek, i nie wiesz, czy to na pewno droga dla ciebie? Angielski portal Prospects.ac.uk pomoże ci zorientować się, jakie są możliwości kariery po wybranych studiach, i jak absolwenci tego kierunku radzą sobie na rynku pracy. Jeżeli masz już na siebie konkretny plan, możesz też poszukać osób, które już wykonują twój wymarzony zawód (np. poprzez LinkedIn) i podpytać ich, jak ta praca wygląda „od środka”.

Radząc się innych, nie zapominaj jednak, że właściwą decyzję możesz podjąć tylko ty sam. Wybieranie kierunku studiów tylko dlatego, że bliska osoba też się na taki zdecydowała, może okazać się ślepą uliczką. Nawet jeśli jesteście nierozłączni, to jednak z pewnością macie nieco inne pasje, zdolności i temperamenty. Ostrożnie traktuj też rady twoich rodziców. Mimo, że na pewno chcą dla ciebie jak najlepiej, i warto wziąć ich doświadczenie pod uwagę, to jednak wybór studiów jest decyzją, którą musisz podjąć samodzielnie – ostatecznie, nikt za ciebie będzie chodził przez trzy lata na nielubiane zajęcia!

Wciąż ciężko ci się zdecydować, jaki kierunek studiów wybrać? Napisz do nas, pomożemy! Na studia na ponad 100 uniwersytetach w Anglii i Walii możesz aplikować z bezpłatną pomocą teamu Studiuj w Anglii. Mamy ponad 10 lat doświadczenia i ponad 3000 zadowolonych studentów, którzy dostali się z nami na wymarzone uczelnie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak spełnić twoje marzenia!