Albo stancja, pokój z kolegami … Żegnaj domku, witajcie obcy ludzie. Jakiś wspólny pokój, złowrogie miejsce na ziemi? Niekoniecznie. Jak okiełznać nową przestrzeń? Oto sposoby:

  • Detal domowy. Zabierz z domu rodzinnego przedmioty, którymi lubisz się otaczać – ulubiony kubek, jasiek do spania, zdjęcia rodziny i przyjaciół, narzutę na tapczan, wszystko to, co pozwoli Ci poczuć się bardziej u siebie.
  • Tylko ja i moja przestrzeń. Określ swoją przestrzeń we wspólnym pokoju: łóżko, szafka, pólka – tu tylko ja i moje rzeczy. To twoja prywatność – ale staraj się też nie przekraczać przestrzeni współlokatorek.
  • Porządek w pokoju. Od samego początku ustalcie w jaki sposób dbać o porządek – może Ty nie przepadasz za składaniem ubrań w kostkę, może Twoja koleżanka nie sprząta po sobie naczyń? Koniec z tym. Utrzymanie porządku leży we wspólnym interesie – łatwiej żyć i uczyć się w uporządkowanym świecie, gdzie wszystko ma swoje miejsce. Porządek wokół nas wpływa na porządek w naszych myślach.

Nie poddać się grupie
Grupa rządzi się swoimi prawami i jednostce łatwo zatracić własną tożsamość. A to za duża cena. Jak się bronić? Powtarzaj sobie te trzy zdanka:

Po co tu jestem?
Kto pamięta po co przyjechał na studia, .nie zaszkodzi mu wpływ grupy – tak twierdzą psychologowie.- im większe zaangażowanie w pierwotne plany i poglądy oraz im bardziej ustalona pozycja w grupie, tym mniejsza skłonność do podporządkowania się innym Niepowodzenie mnie nie pokona!

Broni cię siła wobec niepowodzeń. A także nie poddawanie się złym emocjom. Trzeba być wytrwałym w dążeniu do celu pomimo niepowodzeń – wiadomo, że jakieś będą. .

Fajnie być w grupie!
Pewnie – jeśli twoja inteligencja emocjonalna jest ok. To ona ma kluczowe znaczenie dla satysfakcjonującego życia w grupie. I E – czyli zespół takich cech, jak: umiejętność rozpoznawania uczuć zarówno własnych, jak i innych ludzi, zdolność regulowania nastroju, panowania nad emocjami. Bardzo prawdopodobne – bo często tak się zdarza – że z osobami, z którymi podzielisz pokój, zaprzyjaźnisz się na długie lata.