Są takie zawody, których wykonywanie jest niemożliwe bez ukończenia odpowiednich studiów. Nie zostaniemy lekarzem, nie będąc absolwentem medycyny, prawnikiem bez wykształcenia prawniczego, a architektem, jeśli nie studiowaliśmy architektury.

Dla kogo architektura?

Architektura to kierunek studiów, na którym, podobnie jak w samym zawodzie, doskonale odnajdą się osoby z zacięciem do nauk ścisłych. Trzeba wykazać się dobrą znajomością matematyki, zwłaszcza geometrii przestrzennej i fizyki, dzięki której nie będą nam obce zagadnienia konstrukcji i mechaniki.

Trudno zostać dobrym architektem, jeśli nie ma się wyobraźni, dzięki której rozwiązania techniczne połączymy z estetycznym wyglądem. W końcu tego przecież oczekujemy od wszystkiego, co nas otacza – domów, mostów, wiaduktów, a nawet chodników, ogrodów i parków. Studia nie należą do najłatwiejszych, ale są niezwykle ciekawe i dają ogromne perspektywy na przyszłość.

Przykładowe miejsca pracy architekta:

  • biuro architektoniczne,
  • możliwość otworzenia własnej firmy,
  • firmy deweloperskie i budowlane,
  • teatr, telewizja – przy tworzeniu konstrukcji,
  • urzędy różnego szczebla.

 

Przyszły architekt – jaki powinien być?

O przyjęciu na studia decyduje przede wszystkim wynik egzaminu maturalnego. Należy pamiętać, że uczelnie mają również własne kryteria, dlatego warto sprawdzić, w jaki sposób liczone są punkty oraz jakie przedmioty są brane pod uwagę. Mogą odbywać się również dodatkowe egzaminy czy testy, podczas których komisja rekrutacyjna oceni na przykład zdolności plastyczne kandydata. Aby przygotować się do takiej oceny, warto przed rekrutacją zapisać się odpowiedni kurs przygotowawczy.

Przyszły architekt powinien wykazywać się nie tylko wiedzą, ale również odpowiednimi cechami charakteru. Projektowanie wymaga kreatywności, dyscypliny, systematyczności i precyzji. Wbrew temu, co sądzi wiele osób, można studiować nie tylko na uczelniach ściśle technicznych, typu politechnika lub uniwersytet na kierunku architektura. Studia, np. w Warszawie, dające uprawnienia inżyniera, prowadzą również niektóre szkoły prywatne – jedną z nich jest dająca możliwość studiowania architektury – Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Ze studiów do pracy

Trud, jaki przez kilka lat studiów trzeba włożyć w to, aby na koniec otrzymać dyplom architekta, opłaci się w przyszłości. Po pierwsze, nie ma większych trudności ze znalezieniem pracy – rynek zawsze chętnie wchłania młodych architektów z ich świeżym spojrzeniem na temat najnowszych trendów w projektowaniu. Po drugie, absolwenci mają duże możliwości rozwoju także za granicą. W szczególności są to kraje Bliskiego Wschodu, gdzie budowana jest od nowa infrastruktura całych miast.

Płace architektów również zachęcają do zdobywania i wykonywania zawodu. Jak wynika z badania Moja Płaca. Raport Premium dla stanowiska architekt, przeprowadzonego w roku 2017 przez firmę konsultingową Sedlak & Sedlak, średnie podstawowe wynagrodzenie wśród polskich architektów wynosi 5577 złotych.

Gdzie najbardziej opłaca się wykonywać taki zawód jak architektura?

Warszawa i Mazowsze jako takie znajdują się na czele rankingów. Zarobki architektów wynoszą w tym regionie średnio 6,5 tysiąca złotych miesięcznie. Na drugim miejscu jest województwo pomorskie, gdzie zarabiają średnio 5,1 tysiąca złotych, a na następnym dolnośląskie, ze średnią 4,5 tysiąca złotych*.

Każdy chciałby żyć w miejscu, które mu się podoba, stąd potrzeba kształcenia coraz lepszych architektów. Nasze otoczenie tworzą właśnie ci utalentowani ludzie. Jeżeli czujesz, że chcesz być jednym z nich, aplikuj, ponieważ na wielu uczelniach jeszcze trwa nabór.

*https://archirama.muratorplus.pl/architektura/ile-zarabia-architekt-cala-prawda-o-zarobkach-polskich-architektow,67_1510.html