Gimnastykę mózgu wymyślił amerykański psycholog Paul Dennison. Sam miał ogromne problemy w szkole i nie mógł nauczyć się pisać. Dlatego poświęcił wiele lat na badania nad trudnościami w nauce. Zauważył, że gdy dzieci uczą się w ruchu, wszystko przychodzi im znacznie łatwiej, niż gdy siedzą sztywno w ławkach. Dennison zaobserwował, jakie ruchy są najbardziej pomocne i stworzył zbiór ćwiczeń, które nazwał gimnastyką mózgu.

Może te ćwiczenia wyglądają śmiesznie, ale dzięki nim NAPRAWDĘ można wkuć więcej i szybciej. Nie ma co czarować – żeby osiągać efekty, trzeba ćwiczyć systematycznie i długo, choć po miesiącu widać już pierwsze zmiany.

Jak ćwiczyć?

Na leżąco

Połóż się na plecach z nogami wyprostowanymi i rękami wzdłuż ciała. Potem podnieś się i prawą dłonią dotknij lewego kolana i odwrotnie – lewą ręką prawego kolana. Powtórz to powoli i bardzo dokładnie 100 – 200 razy. Ambitni zamiast dłonią mogą dotykać kolana łokciem. To ćwiczenie sprawi, że obie półkule Twojego mózgu będą pracować sprawniej, a w dodatku zyskasz szczupłą talię.

Na stojąco

Podobne efekty przynoszą ćwiczenia naprzemienne wykonywane na stojąco.
1. Podnieś prawą rękę do przodu i jednocześnie do góry, a w tym samym czasie lewą nogę do tyłu i do góry. Potem odwrotnie – lewą rękę i prawą nogę.
2. Podnoś jednocześnie prawą rękę i lewą nogę do boków i odwrotnie.
3. Stojąc prosto, prawą dłonią dotknij lewego kolana, potem lewą dłonią prawego.
4. Coś trudniejszego. Stojąc, dotknij prawą dłonią do lewego ramienia, a równocześnie lewą stopą do prawego kolana. Następnie – odwrotnie – lewą dłonią do prawego ramienia i prawą stopą do lewego kolana.
Każde ćwiczenie powtórz 100-200 razy.

Na siedząco

1. Usiądź przy stole albo przy biurku. Połóż obie dłonie przed sobą na blacie. Dotknij prawą dłonią lewego ramienia, potem połóż ją z powrotem na stole. Następnie lewą dłonią dotknij prawego ramienia i połóż ją na blacie.
2. Podobne ćwiczenie, tylko zamiast do ramienia, dotykaj prawą ręką do lewego ucha i na odwrót. Nie kręć przy tym głową!
3. Połóż prawą rękę na pępku, a lewą dotknij do prawego ucha i odwrotnie – prawą do lewego, trzymając lewą rękę na pępku. Staraj się przesuwać rękę dokładnie przed swoim nosem.
4. Podobnie – trzymając prawą rękę na pępku, lewą przenieś nad głową i dotknij do prawego ucha. Potem na odwrót.
Każde ćwiczenie powtórz 100 razy.

Dla oczu

1. Usiądź w pozycji wyprostowanej, brodę lekko przytrzymuj, aby głowa się nie ruszała. Samymi oczami wódź od lewej do prawej strony w linii nosa, wykonaj pełen ruch, licząc od lewej do lewej. Sięgnij wzrokiem tak daleko w prawo i w lewo, jak tylko się da bez poruszania głową.
2. W tej samej pozycji bez ruszania głową wódź oczami od góry do dołu.
3. Rysuj wzrokiem przed sobą znak nieskończoności (leżąca rozciągnięta ósemka). Zacznij od lewej górnej części.
Każde ćwiczenie wykonuj 5 razy po 20 ruchów. W miarę nabierania wprawy, po miesiącu możesz wykonywać 5 serii po 50 ruchów.

Dla uszu

Ugniataj ucho od góry do dołu po krawędzi zewnętrznej małżowiny, na dole lekko masując i naciągając. Najpierw lewe ucho, potem prawe. Nie bój się, uszy od tego nie urosną ani nie zrobią się odstające. Za to dzięki temu ćwiczeniu będziesz lepiej i więcej słyszał. Nie umknie Ci żadne słowo nauczyciela ani podpowiedź z najdalszego końca klasy.

Ucho – nos

To bardzo trudne ćwiczenie. Nie wierzysz? Spróbuj je zrobić!
Prawą ręką dotknij lewego ucha, a jednocześnie lewą ręką nosa. Zmieniaj ręce na przemian: raz prawa ręka na uchu – ręka lewa na nosie, raz lewa na uchu – prawa na nosie. Powtórz to ćwiczenie 40 razy w tempie od wolnego do szybkiego.

Czas na relaks

1. Włącz spokojną muzykę. Połóż się na plecach, skrzyżuj ręce na piersiach, a dłonie schowaj pod pachami – prawą pod lewą pachą, lewą pod prawą. Skrzyżuj także nogi i zamknij oczy. Językiem dotknij górnego podniebienia przy zębach. Wciągaj powietrze nosem, głęboko, aż do brzucha, i wydychaj ustami.

2. Niech Twoja głowa spokojnie przetacza się z prawego ramienia na lewe i z powrotem. Trzymając gło­wę na ramieniu, wdychaj powietrze, wydychaj podczas powolnego przetoczenia głowy na przeciwległe ramię i znowu nabierz powietrza. Ćwiczenie powtarzaj 10 – 20 razy.

 

Ważne:

  • Wszystkie ćwiczenia powinno się wykonywać przy muzyce.
  • Podczas ćwiczeń cały czas uzupełniaj wodę, najlepiej trzymaj butelkę w zasięgu ręki.
  • Bardzo dobrym ćwiczeniem poprawiającym koncentrację i współpracę między półkulami mózgu jest żonglerka.

Zdaniem Dennisona nie tylko wiele problemów intelektualnych, ale także emocjonalnych w życiu człowieka, wynika
ze złego działania obu półkul mózgowych i z braku współpracy między nimi. Jego metoda pomaga więc nie tylko się uczyć, ale także żyć.

 

Punkty pozytywne
Jeśli chcesz poprawić pamięć, koncentrację, a także poczuć się mniej zestresowanym, dotknij jednocześnie środkowymi palcami obu dłoni środka czoła i przez około 2 minuty delikatnie ugniataj te punkty. Możesz wykonywać małe kółka palcami. Taki masaż łatwo zastosować na klasówce, gdy poczujesz, że masz blokadę w pamięci i nie możesz przypomnieć sobie np. daty bitwy pod Grunwaldem.