Mnemotechniki

Czego nie da się zastąpić mnemotechnikami?

  • Przeczytania lektury.
  • Wyjścia do teatru lub innego konsumowania sztuki.
  • Pisania wypracowań, esejów i rozprawek.
  • Rozwiązywania zadań z przedmiotów ścisłych.

O mnemotechnikach, czyli nowoczesnych, niestandardowych i rzadko (och, cóż za eufemizm) popieranych przez nauczycieli metodach trwałego i szybkiego zapamiętywania, słyszeliście na pewno. Ja tylko chcę wam przypomnieć i zaproponować, abyście znaleźli coś dla siebie. To niezła pora na ostateczne wypracowanie sobie metody zmagania się ze szkolną nauką.

Są tylko dwa, ale bardzo istotne, powody, dla których warto poznać mnemotechniki:

  • Jeśli na studiach ktoś zobaczy wasze nietuzinkowe notatki w formie drzewek, stada ptaków lub kaktusa – na pewno wzbudzicie zainteresowanie, a czyż nie o to chodzi w nowym środowisku?
  • Macie szansę pobudzać swój umysł nie herbatkami, ziółkami lub kofeiną, ale energią, która ukryta jest we wszystkim co dla nas nowe.

Co to są mnemotechniki?

To nowoczesne metody uczenia się indywidualnego polegające na wykorzystaniu możliwości całego mózgu, a nie tylko jego powierzchniowych (wyższych) czynności. Kiedy śpiewasz, poruszasz się, dajesz ponieść się fantazji, intuicji, humorowi i prostym skojarzeniom – uaktywniasz i wykorzystujesz cały mózg i obie jego półkule. Zapamiętywanie jest tak trwałe właśnie dlatego, że w naukę zaangażowany był cały mózg.

Przegląd najbardziej przydatnych metod:

  • Wierszyki: Co masz zapamiętać – zrymuj. Funkcja rosnąca – do góry się pnąca, Mrożka opowiadanie, to po zdaniu zdanie itp. Nie myśl czy są to treści logiczne, stylistyczne czy mądre. Pozwól mózgowi płynąć po falach rymu. Takie szkolne wierszyki pamiętamy do późnej starości. Często nie wiemy czego właściwie dotyczyły, a jeszcze umiemy wymienić węglowodory kiedyś zrymowane z nazwiskiem własnej chemiczki: Metan, etan, propan, butan, a Masłowska orangutan. Nieeleganckie – fakt, ale skuteczne.
  • Kiwanki: Układ nerwowy, a tym samym pamięć, należy połączyć z układem mięśniowym, szkieletowym. Wszystko co ma rytm (kiwanie, pukanie, tupanie nogami) powoduje, że nie tylko mózg, ale i mięśnie zapamiętują treści, na których nam zależy. Teraz, jakby w służbie mnemotechnik pojawił się rap – udowodnił, ze wszystko da się zaśpiewać, a tym samym wszystko da się szybko zapamiętać. Spróbuj rapować kolejność planet w naszym układzie słonecznym: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton.
    Pierwsze litery: Wszystkie epoki, nazwiska, prądy, tytuły utworów, można ułożyć w takiej kolejności, że dla ciebie i tylko dla ciebie będą się one układać w nierozerwalną całość.

Ta metoda, tak samo jak wszystkie mnemotechniki, jest bardzo intymna i osobista. Możesz wszędzie wplatać inicjały ukochanego, używać sobie na znienawidzonych koleżankach – bo i tak nikt nie zrozumie. Mnemotechnika jest osobista niczym szczoteczka do zębów.