Jak to się dzieje, że tyle lat po tyle godzin siedzisz przy biurku albo w szkole, a tak mało umiesz? Odpowiedź jest prosta – nie umiesz uczyć się przy okazji. Zacznij od małego testu, a przekonasz się, czy umiesz korzystać z tych świetnych okazji.

W pociągu…

…albo w innych bardzo nudnych miejscach masz najlepszy moment, żeby wnikliwie przestudiować mapę Polski, którą znajdziesz na korytarzu. Jej skala, legenda, zawarte informacje są genialnym narzędziem, którym możesz potem posługiwać się przez wiele lat. Zamiast tracić czas na gapienie się na migające krajobrazy – naucz się w czterech językach zdania, które znajdziesz przy każdym oknie. Tyle razy jechałeś pociągiem, a nadal nie wiesz, jak jest po niemiecku „proszę nie wychylać się przez okno”? To wielki błąd.

Wykorzystaj bliźniego

Nie ma jak znajomi. Każdy z nich zna się dobrze – przynajmniej na jednej rzeczy. Jeśli masz kumpla żeglarza – półgodzinna pogawędka z nim na temat wiatru i żagli może na całe życie odmienić Twoje podejście do fizyki, bo nagle zrozumiesz, że te wzory naprawdę działają.

Sposób na lubienie

Ludzie, wszyscy co do jednego, uwielbiają być potrzebni. Dlatego jeśli kogoś poprosisz, żeby Ci coś wytłumaczył, to nie tylko coś raz na zawsze zapamiętasz, ale jeszcze zyskasz nowego przyjaciela, bo kochamy być mądrzy i móc się przed kimś popisać.

Nie ma jak sympatia

Sympatia oczywiście ma wiele zalet, ale jednym z jej największych plusów jest to, że cokolwiek mówi – możemy tego słuchać godzinami. Dlatego zawrzyjcie układ i uczcie się nawzajem. Ty opowiadasz o budowie motocykla, ona, jak działają drożdże. Wszystko, co powie ukochana osoba, będziesz umieć już do końca życia.