Egzamin! Nie stawaj na głowie!
Zrób spokojnie przedegzaminacyjny rachunek sumienia – plan szybkich powtórek na te kilka tygodni.

Przypominajki
Najlepiej, gdy plan powtarzania rozwiesisz w widocznym miejscu. Niech rzuca się w oczy. Nie ma się co zżymać, że wszystko wokół ma przypominać Ci o Wielkim Planie Powtarzania (WPP). Ustaw, zaznacz „przypominajki:

  • na kartce,
  • w telefonie,
  • w budziku,
  • wśród rodzinki (poproś rodziców i rodzeństwo, by przypominali Ci o powtarzaniu),
  • w kompie.

Twój WPP

  • Policz, ile tygodni, dni, godzin zostało do egzaminu. Ile z nich (tak zupełnie realnie!) możesz poświęcić na naukę. Weź pod uwagę to, że odliczasz czas na sen, łazienkę, jedzenie, pogaduchy przez telefon, wizytki u babci, spacery z psem itp. Określ dokładnie czas pracy. To sprawdzian Twojej dyscypliny. No, niestety – przed „ostatecznym testowym starciem” nie czas na leniuchowanie…
  • Ustawiłeś stos książek z zamiarem ich przeczytania przez tydzień – to nierealne. Bądź realistą w planowaniu. Lepiej założyć plan minimum niż stresować się, że nie dasz rady powtórzyć wszystkiego, co zaplanowałeś.
  • Przeplataj zadania wg stopnia trudności (łatwe, trudne, łatwe, trudne, to, co lubisz, to, do czego się zmuszasz).
  • Świat się nie zawali, jeśli zrobisz rewizję swojego planu, coś w nim przestawisz, dodasz, pominiesz. Elastycznie, ale oczywiście bez przesady!
  • Regularnie skreślaj zaliczone punkty planu.
  • Jeśli starczy czasu – zrób powtórkę z powtórki (to, co wieczorem – powtórz rano).

Solidna rozpiska
Masz mało czasu, więc i plan będzie bardziej precyzyjny. To tzw. planowanie krótkoterminowe: na dzień – tydzień – miesiąc. Zrób solidną rozpiskę. Jej cel? Jak najlepsze zdanie egzaminu!

Twoja rozpiska
Oczywiście Ty jesteś jej autorem – i Ty decydujesz, jak będzie wyglądała. Podpowiem tylko, że powinna być bardzo czytelna. Nie przesadzaj z upiększeniami. Przecież to nie one zagwarantują Ci zdanie egzaminu, tylko wykonywanie zapisanych na niej punktów.

Przykładowa rozpiska:

Dzień (data) Godziny powtarzania Przedmiot

poniedziałek matematyka
wtorek fizyka
środa polski
czwartek geografia
piątek biologia
sobota historia

Po co to w ogóle?

Masz swój własny rytm, pamiętaj o tym. Kaśka może powtórzyć wszystko przez dwa dni, Michał w tydzień, Ty – w dwa tygodnie. To nic nie znaczy. Wiesz, że szybko – nie znaczy najlepiej. Rozpiska pomoże Ci o tym pamiętać. Zdążysz – masz to na niej wyliczone!

  • Nie wpadniesz w chaos. Zgodnie z rozpiską – nie będziesz robił wszystkiego naraz. To jak z tymi przysłowiowymi srokami…
  • Zaznaczysz tzw. priorytety. Określisz – które sprawy są najważniejsze. Nie ma sensu, byś większość powtórkowego czasu spędzał nad kuciem regułek z geografii, skoro to nie jest wymagane na teście. Uszeregujesz sprawy ważne i ważniejsze. Zapiszesz, ponumerujesz…

Pamiętaj!

Jeśli jesteś słuchowcem…
Podczas powtarzania – mów szeptem, ruszaj wargami, powtarzaj z kimś (łatwiej Ci będzie zapamiętać, co mówi druga osoba).

Jeśli jesteś wzrokowcem…
Rysuj schemaciki, bacznie przyglądaj się ilustracjom, rób notatki.

Antystresowe oddychanie
W sytuacjach awaryjnych, stresowych kontroluj oddychanie. To ważne! Głębokie, wolne oddechy (wdechy i wydechy) uspokajają, dają uczucie spokoju i odprężenia. Na jednym wydechu odlicz do 20, ale nie zaczerpuj szybko powietrza. Ćwicz tak od 3 do 10 minut.

 

Przed egzaminem – 10 x NIE!

1. Nie zapomnij o jedzonku (Twój organizm potrzebuje teraz sporo energii!), ale też nie przejadaj się („Zapchać” stres łatwo, ale powtarzać z uczuciem przejedzenia – trudno!).

2. Nie zarywaj nocy (Organizmu nie da się oszukać – każda zarwana noc „zemści się” wolniejszym myśleniem i mniejszą koncentracją!).

3. Nie śpij do południa (Będziesz „przespany”. Za to lepiej będzie uczyć Ci się ze świeżym umysłem rano!).

4. Nie blokuj dostępu świeżemu powietrzu (Dotleniaj mózgownicę, dotleniaj – spacerki, głębokie oddechy, wietrzenie pokoju jak najbardziej wskazane!).

5. Nie powtarzaj przy kiepskim świetle (Nastrojowa lampeczka raczej Cię uśpi, niż zmobilizuje do powtarzania – prócz lampki włącz górne światło!).

6. Nie smęć i nie myśl, że coś może się nie udać (Tyle się mówi o pozytywnym myśleniu – dlaczego i Ty miałbyś tego nie robić! Dobre myśli – dobre skutki!).

7. Miej zawsze przygotowane miejsce do pracy (uporządkowanie zewnętrzne = wewnętrzne).

8. Nie przerywaj, jeśli coś Ci się wydaje za trudne. Jak rozpoczniesz – dokończ.

9. Nie wpadaj w panikę, jeśli nie zrobisz wszystkiego, co założyłeś.

10. Nie unikaj ludzi, zwłaszcza miłych, pozytywnie myślących.