Czy zdarza Ci się, że w czasie lekcji myślisz o czymś innym i nie słuchasz tego, co mówi nauczyciel? A potem w domu musisz jeszcze raz przeczytać temat z podręcznika. Jeśli tak, to masz problemy z koncentracją. Możesz ją poprawić na kilka sposobów.

Sposób 1. Na snajpera

Przez minutę patrz nieruchomo w jeden punkt. Na przykład nie odrywaj wzroku od plamy na ścianie. Miej ją cały czas na oku, nie pozwól sobie na bieganie wzrokiem ani na patrzenie w dal przez ścianę. Spróbuj, a przekonasz się, że to wcale nie jest takie łatwe. Kiedy uda Ci się wytrzymać minutę, możesz przedłużyć czas ćwiczenia. Jeśli zdołasz przez pięć minut patrzeć uważnie w jeden punkt, nie będziesz mieć problemów z koncentracją.

Sposób 2. Na strażnika

Siądź do nauki i powiedz sobie: „Będę cały czas skoncentrowany”. Zacznij się uczyć, ale cały czas kontroluj poziom swojej koncentracji. Jeśli przyłapiesz się na tym, że Twoje myśli zaczynają gdzieś błądzić, ściągnij je znów na temat nauki. Na początku może nie być to zbyt łatwe, ale po kilku ćwiczeniach sam zauważysz, że skupienie się wychodzi Ci lepiej.

Sposób 3. Na filmowca

Zamknij oczy i przypomnij sobie, co robiłeś dziś rano od chwili, gdy wstałeś z łóżka. Staraj się odtworzyć dosłownie wszystko w najdrobniejszych szczegółach. Którą nogę włożyłeś pierwszą w nogawkę spodni? Przekręciłeś klucz w zamku raz czy dwa razy? Ile przystanków jechałeś autobusem do szkoły?

Sposób 4. Na turystę

Za każdym razem idź do sklepu czy na przystanek autobusowy inną drogą. Nie poruszaj się dzień w dzień po utartych szlakach, które znasz na pamięć. Staraj się zmieniać trasy. To bardzo prosty i niewymagający wielkich poświęceń sposób na poprawę koncentracji.

 

Ćwiczenia:

Korektor
Przeczytaj to jak najszybciej, wykreślając kilkuliterowe wtręty, które zaśmiecają tekst.
Wraz z zapadnięciem zal ciemności ludzie, tak abes jak wszystkie zwierzęta prowadzące krko dzienny tryb życia, tracą zdolność ostrego widzenia. Zuga mrok nie stanowi liz natomiast żadnej kubaz przeszkody dla zwierząt nocnych, które kiotacz posiadają niższy próg wrażliwości kepl na światło. Niektóre z topoki nich np. goreb kot mają dno satype oka wyściełane mona dodatkowo warstwą odbijającą światło, która pozwala im poler wykorzystywać nawet claw znikomą jego ilość. Tobar stąd oczy kota świecą, gdy kietu kol w ciemności padnie na nie lmer odrobina światła. Wrażliwość orig oka innego nocnego neras drapieżnika – sowy kierkady jest stukrotnie małcheb większa zisac niż oka człowieka. Zwierzęta nocne tracą jednak coś, bez czego zar nasz świat nie byłby pesi tak piękny – jego niepowtarzalne tali kolory. Nie oznacza to bynajmniej, iż asl wszystkie stworzenia dzienne widzą świat w lac tonkil tych samych barwach. Zależy to od zakresu kol wrażliwości oka na widmo słoneczne. Pszczoły, które mają ten zakres tobar nieco korab przesunięty w stosunku do nas, nie postrzegają czerwieni net. Czerwone róże są ons czarne w ich chi oczach. Doskonale widzą dokiu za to ultrafiolet. Bunir jest to dla nich barwa, o której my, ludzie nie mamy zar najmniejszego pojęcia konec.

 

Pamiętaj!

  • Kto uważa na lekcjach, mniej zakuwa w domu. Jeśli nauczysz się koncentrować, dwa razy szybciej będziesz przyswajać wiedzę.
  • Koncentracji sprzyjają cisza i konieczność wykonania danej pracy, a przeszkadzają hałas, włączone radio czy telewizor, dzwoniący telefon, głośne rozmowy. To nieprawda, że hałas nie męczy, a głośna muzyka pomaga w nauce.
  • Maksymalnie skoncentrowanym można być tylko przez około 40 minut. Potem koncentracja spada i dlatego trzeba zrobić sobie przerwę. Doskonale wiedział o tym ten, kto wymyślił godzinę lekcyjną.

Gry i zabawy
Pamiętasz z dzieciństwa grę w znajdowanie par? W tej grze na stole leżą kartoniki odwrócone tak, że nie widać, jakie są na nich obrazki. Każdy obrazek występuje jednocześnie na dwóch kartonikach. Gracz w jednej turze może odwrócić dwa kartoniki. Jeśli trafi na parę takich samych obrazków, zabiera ją. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej par. Ta gra świetnie ćwiczy pamięć i koncentrację. Doskonałym ćwiczeniem koncentracji jest także układanie puzzli i znajdowanie szczegółów, którymi różnią się pozornie identyczne obrazki.

Krótkie przerwy
Nawet największy kujon nie jest w stanie koncentrować się przez cały czas. Dlatego trzeba robić krótkie,
5-minutowe przerwy w pracy. W czasie przerwy rób coś zupełnie innego – zatańcz do piosenki, zadzwoń do kumpla, zjedz kanapkę. A potem wróć do nauki.