5 sposobów ułatwiających zapamiętywanie i odtwarzanie wiedzy

  • Rymowanki: „W pierwszej ćwiartce same plusy, w drugiej tylko sinus, w trzeciej tangens i cotangens, a w czwartej cosinus”. Jak zapamiętać partykuły – przeczytaj szybko: niech, by, li, czy, no, że, bądź, nie.
  • Łańcuszki: Metoda polega na utworzeniu ze słów kluczy oryginalnego opowiadania. W trakcie tworzenia historyjki należy unikać wprowadzania innych słów niż te, które musimy zapamiętać. Dlatego należy stosować przyimki, zaimki, spójniki. Improwizacja – mimo surrealizmu treści – musi być formalnie spójna.
    System rysunkowy: jest najkorzystniejszy, gdy musimy zapamiętać materiał w odpowiedniej kolejności.
  • System rysunkowy 1 – 10
    Narysuj 10 przedmiotów, które swym kształtem przypominają cyfry od 1 do 10. Nazwiemy je hakami. Musisz je zarejestrować w pamięci. W tym celu posłuż się wyobraźnią: hak numer jeden to świeczka, bo jeden kojarzy się ze świecą. Czujesz zapach wosku i ciepło płomienia? Zachowaj ten obraz w pamięci. Dalsze haki zależą od Twojej pomysłowości.
    Pierwsze hasło – „patelnia” – połącz w jedną scenę, hak numer jeden i patelnię. Niech ona znajduje się nad świeczką, a w niej – powiedzmy – smażące się pierogi, Czujesz apetyczny zapach? Widzisz ich kolory i znasz ten smak? Ten obraz zapamiętaj!
    Przypominanie polega na odtworzeniu haka wraz z obrazem.
    Aby zapamiętać pojęcia abstrakcyjne, wyobraź je sobie w konkretnej postaci lub w formie symbolu, np. kolor zielony – ogórek, miłość – duże uśmiechnięte serce.
  • System rysunkowy 11 – 20
    Podobny jest do pierwszego. Dla ułatwienia zapamiętywania i odtwarzania haków, przedmioty będą zaczynać się na tę samą literę, co liczby. Np. 11 – jezdnia. Narysuj jezdnię.
  • Alfabetyczny system liczb 21 – 44
    Jest kontynuacją systemu rysunkowego. Wiedzę będziesz porządkował za pomocą liczb i odpowiadających im liter alfabetu. Zapamiętanie alfabetycznego systemu liczb ułatwią Ci zasady, z którymi zapoznałeś się przy okazji systemu rysunkowego. Pojawia się jednak mała zmiana. Wyrazy reprezentujące literę będą się rozpoczynać od liter odpowiadających głoskom. Ma to uzasadnienie w tym, że my mamy pamiętać system, a nie zapisywać go, np. 22 – B – beczka.
    Pamiętaj, że każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju i taki niech będzie Twój pierwszy kanon technik pamięciowych.

 

Sposoby uczenia się:

  • przez oczy: przenoś kluczowe słowa na mind mapę lub na prosty szkic, rób notatki na fiszkach, zamiast słów używaj symboli, kodów, obrazów.
  • przez uszy: tłumacz na własny język to, co przeczytałeś lub usłyszałeś. Powiedz to na głos, nagrywaj się na dyktafon, omów temat z kolegą.
  • przez ciało: ruszaj się, spaceruj i ucz się. Odgrywaj sceny i gestykuluj rękoma. Czytaj tekst książki, skandując słowa w rytm muzyki, ułóż z nich prosty wiersz. Wybierz jakąś biesiadną piosenkę i napisz własne słowa do tej melodii.