Najważniejsze jest to, co jest w Tobie. Musisz więc jak najszybciej dowiedzieć się: kim jesteś i co jest dla Ciebie najważniejsze.

Co to jest sedno człowieka?

To zespół cech charakteru, norm moralnych i przekonań absolutnie nienaruszalnych. To właśnie sedno człowieka powoduje, że z kimś od razu, mimo pozornych różnic, znajdujesz wspólny język. Nigdy nie uda Ci się zbudować niczego trwałego z innym człowiekiem, jeżeli Wasze sedna będą się różnić. Musisz więc jak najszybciej dowiedzieć się: kim jesteś, co jest dla Ciebie najważniejsze, czego nigdy i za nic byś nie zrobił, komu i co możesz wybaczyć. Taki zestaw pytań, a raczej odpowiedzi, jest ważniejszy niż galopada w poszukiwaniu dobrze prosperującej uczelni, a potem pracy. Dopóki nie dowiesz się, kim jesteś (sam musisz stworzyć definicję samego siebie), nie ma mowy o tym, żebyś znalazł miejsce w życiu.

Jak tam trafić?

Czym bardziej jesteś zapatrzony na to, jak żyją inni ludzie, tym Twoje sedno otoczone jest grubszą warstwą cech, za którymi się chowasz. Obowiązki, krytyczne lub bałwochwalcze wpatrywanie się w innych, nigdzie Cię nie zaprowadzą. Jeśli na serio chcesz zawsze, bez względu na to, czym się zajmiesz w przyszłości, być w zgodzie z sobą – szukaj siebie.

Czas mija. Dziś jesteś uczniem, jutro będziesz studentem, a pojutrze rodzicem. Nic w życiu nie jest stałe i dane raz na zawsze. Zmienia się świat, zmieniasz się Ty. To normalne, ale… żeby nie zwariować – trzeba mieć w życiu kilka stałych rzeczy. A najważniejsza stałość jest w Tobie. To istota Ciebie.

Nauka, praca domowa, wybór studiów, obowiązki domowe – wszystko to jest tak oczywiste, że aż dziw, że jeszcze niektórzy z nas pamiętają, kim są naprawdę. Pamiętają o swojej wizytówce, o sednie siebie samego.

Co to jest sedno człowieka?

To zespół cech charakteru, norm moralnych i przekonań absolutnie nienaruszalnych.
To właśnie sedno człowieka powoduje, że z kimś od razu, mimo pozornych różnic, znajdujesz wspólny język. Nigdy nie uda Ci się zbudować niczego trwałego z innym człowiekiem, jeżeli Wasze sedna będą się różnić. Musisz więc jak najszybciej dowiedzieć się: kim jesteś, co jest dla Ciebie najważniejsze, czego nigdy i za nic byś nie zrobił, komu i co możesz wybaczyć. Taki zestaw pytań, a raczej odpowiedzi, jest ważniejszy niż galopada w poszukiwaniu dobrze prosperującej uczelni, a potem pracy. Dopóki nie dowiesz się, kim jesteś (sam musisz stworzyć definicję samego siebie), nie ma mowy o tym, żebyś znalazł miejsce w życiu.

Do siebie samego doprowadzą Cię dwie proste drogi:

  • Dzień milczenia: jest tak samo oczyszczający dla ducha, jak dzień bez jedzenia dla ciała. Gdy nie możesz mówić, zaczynasz słyszeć siebie. Nie namawiamy Cię, żebyś zawsze we wtorki, gdy jest najwięcej lekcji, milczał w szkole, ale może raz na dwa miesiące zrobić sobie taki dzień? Zapowiedz rodzinie, znajomym, wyłącz telefon i zobacz, co z tego wyniknie. Eksperymentowanie na sobie w tym względzie może przynieść zaskakujące efekty. Nie tracisz energii na wysiłek ubrania myśli w słowa, ale możesz żonglować tylko myślami, które zawsze są bardziej soczyste – treściwsze niż słowa. Milcz jak najczęściej, a usłyszysz siebie.
  • Wsłuchiwanie się w swoje pierwsze reakcje: gdy ktoś coś mówi albo robi, zawsze masz do tego jakiś stosunek. Gdy się odzywasz – już przepuściłeś swoje pierwsze poglądy przez filtr tego, co wypada i czy to, co powiesz, nie zakłóca wizerunku, który budujesz. Dlatego nie słuchaj, co mówisz, tylko skup się na tym, co pomyślałeś w pierwszej chwili. 

Portret człowieka, który odnalazł siebie:

  • Jest wolny od porównywania się z innymi.
  • Woli słuchać innych niż mówić, bo swoje poglądy już zna i nie musi delektować się tym, jak pięknie i mądrze coś sformułował.
  • Popełnia mało błędów i pomyłek, bo nie stara się robić rzeczy niezgodnych ze swoją naturą.
  • Jest lubiany, ludzie lgną do niego, jak do kogoś, kto odnalazł cenny kruszec.
  • Ma dużo czasu, bo nie rzuca się na wszystkie możliwości, jakie przyniesie mu życie.
  • Nigdy nie ma poczucia, że gdzieś indziej jest lepiej niż tu, gdzie on teraz się znajduje.
  • Nie czeka na nic. Ceni minuty, które są teraz.